Polsko-ukraińska rakieta poleci w kosmos? Trwają konsultacje
Wspólny projekt budowy rakiety nośnej do wynoszenia małych satelitów na orbitę pojawił się podczas wizyty przedstawicieli Polskiej Agencji Kosmicznej w Kijowie.
W spotkaniu brali również udział przedstawiciele Narodowej Agencji Kosmicznej Ukrainy oraz zakładów Jużmasz i Biura Konstrukcyjnego Jużnoje.
Propozycja wspólnego przedsięwzięcia wyszła ze strony polskiej. Chodzi prawdopodobnie o proponowaną przez Instytut Lotnictwa rakietę mogącą wynosić na orbitę heliosynchroniczną (SSO) ładunki o masie 100-250 kg., np. małe satelity. Obecnie w Europie brakuje tego typu pojazdów, a umieszczanie niewielkich satelitów na orbicie odbywa się przy okazji lotów dużych rakiet nośnych z innymi ładunkami, co jest jednak niewygodne ze względu na koszty i czas oczekiwania na kolejne starty.
Polskim wkładem we wspólny projekt ma być technologia wysokoenergetycznych, ekologicznych napędów rakietowych, opartych na wysoko stężonym nadtlenku wodoru (98,5%) opracowana przez Centrum Technologii Kosmicznych.
W tym roku przewidziany jest pierwszy test rakiety wyposażonej w tego typu napęd (ILR-33 Bursztyn). Ukraińskie zakłady w Dniepropietrowsku mają natomiast duże doświadczenie w budowie rakiet.
Polecamy Nasze Programy
Wiadomości
Najnowsze
Republika. O godz. 20:30 zapraszamy na W PUNKT; druga część programu o 21:30
Kotula tłumaczy się ze skandalu z wykształceniem, ale: „Właśnie się pogrążyłaś, DYMISJA!” [KOMENTARZE]
Republika. O 20:05 zapraszamy na spotkanie ze Sławomirem Mentzenem
Wizyta w muzeum, czyli co kryje gmach MSN w Warszawie