Przejdź do treści
22:20 Przywódczyni francuskiej prawicy Marine Le Pen zapewniła, że wyrok sądu, który orzekł wobec niej pięcioletni zakaz ubiegania się o funkcje publiczne, nie oznacza jej wycofania się z życia politycznego. Le Pen zapowiedziała odwołanie się od wyroku
22:18 16 wielkich plansz z mało znanymi dotąd zdjęciami ukazującymi pielgrzymki Jana Pawła II mogą oglądać pasażerowie Kraków Airport. Wernisaż wystawy „Życie jest pielgrzymką ciągłych odkryć” odbył się 31 marca w podkrakowskim porcie lotniczym
21:30 PILNE: Pożar hali przy ulicy Modlińskiej w Warszawie - na miejscu trwają działania gaśnicze
20:15 USA: Sekretarz stanu USA Marco Rubio wybierze się w środę do Brukseli, by wziąć udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO
18:31 Szefowa Kancelarii Prezydenta RP: Decyzja o wypuszczeniu Cyby to kolejny dowód na kryzys w polskim wymiarze sprawiedliwości
18:01 Przemysław Czarnek o wypuszczeniu Ryszarda Cyby: To nie jest państwo prawa, to jest państwo, które staje się narzędziem politycznej gry
17:05 Ryszard Cyba, morderca działacza PiS Marka Rosiaka, wyszedł na wolność
16:47 Prezydent Litwy: Ciała trzech żołnierzy odnalezione - poszukiwania czwartego Amerykanina trwają
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z Piotrem Kaletą, posłem PiS. Spotkanie odbędzie się 1 kwietnia, o godz. 18:00 - przy ul. Wojska Polskiego 128, Aleksandrów Łódzki
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie z dziennikarzem śledczym TV Republika Piotrem Nisztorem. 1 kwietnia 2025 (wtorek), godz. 17:00, Wojewódzka Biblioteka Publiczna ul. Ściegiennego 13, Kielce
Ważne Bazylika pw. Św. Krzyża w Warszawie, 1 kwietnia, godz. 20.00, Msza św. w intencji śp. Barbary Skrzypek
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Łuków zaprasza 2 kwietnia, o godz. 18:40, na spotkanie z Adamem Borowskim. Odbędzie się ono w Sali Konferencyjnej Budynku Poklasztornego przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, ul. Ks. kard. Stefana Wyszyńskiego 41 w Łukowie
Wydarzenie Bydgoski Klub Gazety Polskiej w imieniu Bydgoskich Patriotów zaprasza 2 kwietnia na Bydgoski Marsz Pamięci Jana Pawła II. Początek zgromadzenia o godz. 19 na Starym Rynku (marsz wyruszy o godz. 20)
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Gorzów Wielkopolski zaprasza na uroczystość upamiętnienia 20 rocznicy śmierci Św. Jana Pawła II, 2 kwietnia 2025 (środa), godz. 20.30, na Wzgórzu Papieskim przy Placu Jana Pawła II
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Bełchatów zaprasza na koncert z Bardem Strefy Wolnego Słowa Pawłem Piekarczykiem, 3 kwietnia (czwartek), g. 18.00, Oratorium Jana Pawła II ul. Kościuszki 2, Bełchatów
Wykład Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza wykład pt. "Techniczne aspekty tragedii nad Smoleńskiem" dr hab. inż. Jerzy Głuch, 9 kwietnia (środa), godz. 18:00, Sala Akwen, Budynek NSZZ Solidarność, ul. Wały Piastowskie 24
Wydarzenie W sobotę (05.04) o godz. 12:00 w Opocznie (Szkoła nr 3, ul. Armii Krajowej 1) odbędzie się konwencja rolna, z udziałem Karola Nawrockiego - obywatelskiego kandydata na prezydenta RP
Wydarzenie XXV Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy: 11 kwietnia, godz. 18:00, Parafia Rzymskokatolicka św. Stanisława Kostki ul. Hozjusza 2 w Warszawie. Początek: Eucharystia o godz. 17:00
Wydarzenie 12.04 o 12.00 w Warszawie odbędzie się Marsz z Okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego oraz bicie rekordu w liczbie par tańczących jednocześnie poloneza
NBP Mamy 480 ton złota! – poinformował prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego

Polsko-białoruskie zakłady przetwórstwa lekiem na rosyjskie embargo? Sawicki: Polska rozważa taką możliwość

Źródło: WIKIPEDIA/MICHAŁ JÓZEFACIUK/CC BY-SA 3.0 PL

Polska rozpatruje możliwość utworzenia na Białorusi wspólnych zakładów przetwórstwa polskich surowców spożywczych – powiedział polski minister rolnictwa Marek Sawicki w białoruskiej telewizji. – Jesteśmy zainteresowani ściślejszą współpracą z Białorusią. To przecież nasi sąsiedzi – mówił Sawicki.

– Obecnie intensywnie szukamy nowych rynków, chodzi o USA i Kanadę. Oczywiście jesteśmy też zainteresowani ściślejszą współpracą z Białorusią. To przecież nasi sąsiedzi. Strona białoruska postawiła nam jednak pewne warunki – żeby wchodzić na Białoruś nie ze swoim towarem, bo nikt go nie będzie dalej sprzedawać, tylko ze swoimi inwestycjami i technologiami – powiedział Sawicki.

Minister dodał, że jeśli na Białorusi zostanie zorganizowane przetwórstwo polskich płodów rolnych, to Białoruś będzie je rozprowadzać na swoim rynku, a sama zwiększy sprzedaż własnych artykułów do Rosji.

– Będziemy rozpatrywać kwestię utworzenia wspólnych firm na wszystkich szczeblach. Odbędą się spotkania na temat inwestycji – zaznaczył minister.

Jak mówił, Polska zaczęła omawiać te plany z przedstawicielami biznesu, by zorientować się, na jakich warunkach są gotowi inwestować swoje środki w budowanie infrastruktury na Białorusi. – Mam nadzieję, że konkretne decyzje i umowy pojawią się już w najbliższym czasie – zaznaczył.

Białoruski niezależny ekspert ds. rolnictwa, lider Białoruskiego Kongresu Demokratycznych Związków Zawodowych Alaksandr Jaraszuk ocenił, że zorganizowanie przetwórstwa polskich płodów rolnych na Białorusi jest zupełnie realne.

– Formalnie nie byłoby to naruszeniem żadnych ustaw, odbywałoby się w ramach obowiązującego ustawodawstwa Białorusi i Polski. Co więcej, Białoruś nie naruszałaby w ten sposób swoich porozumień z Rosją – podkreślił.

Według niego zorganizowanie takiej produkcji nie jest trudne. Uważa on, że raczej nie będzie to „głębokie przetwórstwo”. – Ale nie wykluczam, że w przyszłości dojdzie do poważniejszych inwestycji w tę sferę – powiedział.

Zdaniem eksperta Polska mogłaby przetwarzać na Białorusi owoce i warzywa, ale także mięso czy ryby. Jak wskazał, Rosja np. tylko w 40 proc. zaspokaja swoje zapotrzebowanie na wołowinę.

Sawicki złożył 14 sierpnia wizytę w Mińsku. Ministerstwo Rolnictwa poinformowało potem, że do końca sierpnia na Białoruś pojedzie misja gospodarcza producentów owoców i warzyw, by zbadać możliwości inwestycji i zwiększenia wymiany handlowej.

Po wprowadzeniu przez Rosję embarga na artykuły rolno-spożywcze z państw UE wicepremier Białorusi Michaił Rusy oświadczył, że jego kraj jest gotów zwiększyć w tym roku dostawy artykułów żywnościowych do Rosji o 15-50 proc.

B. szef białoruskiego Banku Narodowego Stanisłau Bahdankiewicz nie wykluczył nawet, że w obecnej sytuacji cała białoruska produkcja rolna będzie trafiała do Rosji, a sama Białoruś przejdzie na artykuły zachodnie.

Na początku sierpnia Rosja poinformowała, że wprowadza zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady oraz Norwegii. Embargo ma obowiązywać przez rok. To odpowiedź Rosji na sankcje nałożone na nią przez USA oraz UE. Wcześniej, 1 sierpnia, Rosja wprowadziła embargo na niektóre owoce i warzywa z Polski. Mińsk nie przyłączył się do rosyjskiego embarga.

Białoruś jest jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski, trzecim po Rosji i Ukrainie wśród krajów WNP. Według danych Ministerstwa Gospodarki udział Białorusi w eksporcie polskich towarów w 2012 roku wynosił 1,6 mld dol. W 2013 roku nasze obroty wzrosły o 7 proc. do ponad 3,2 mld dol.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Sawicki: Propozycje Brukseli ws. rekompensat są niepoważne. Urzędnicy europejscy chyba jeszcze nie wrócili z wakacji

pap

Wiadomości

Nasz News. Zabójca polityczny Cyba wyszedł z Zakładu Karnego w "stanie ogólnym dobrym"

Ziobro nie ma wątpliwości w sprawie Cyby: Minister Bodnar do dymisji!

Dodatkowe ekipy w tegorocznym Tour de France

PKW powołała 49 okręgowych komisji wyborczych

Wiemy, gdzie polscy siatkarze rozpoczną sezon reprezentacyjny

Pilne! Pożar na warszawskiej Białołęce. Są poszkodowani

Morderca działacza PiS opuszcza więzienie. „To wygląda jak prowokacja”

Kolejna ofiara tragedii w Prusicach. To dziewięciolatek

Pamiątkowa naszywka "Smoleńsk 2010 – Pamiętamy" już w sklepie Republiki!

Trzej zabójcy izraelskiego rabina skazani na karę śmierci

Zbigniew Ziobro dosadnie o zwolnieniu Cyby z więzienia

Schreiber: Komisja ds. Pegasusa to parodia! Bezczelne kłamstwa na oczach wszystkich!

Musk skrytykował wyrok dla Marine Le Pen

Polak jedynym kandydatem na prezydenta WADA

Ziobro: decyzja sądu była oczywista – brak podstaw do aresztu!

Najnowsze

Nasz News. Zabójca polityczny Cyba wyszedł z Zakładu Karnego w "stanie ogólnym dobrym"

Wiemy, gdzie polscy siatkarze rozpoczną sezon reprezentacyjny

Pilne! Pożar na warszawskiej Białołęce. Są poszkodowani

Morderca działacza PiS opuszcza więzienie. „To wygląda jak prowokacja”

Kolejna ofiara tragedii w Prusicach. To dziewięciolatek

Ziobro nie ma wątpliwości w sprawie Cyby: Minister Bodnar do dymisji!

Dodatkowe ekipy w tegorocznym Tour de France

PKW powołała 49 okręgowych komisji wyborczych