„Polska odgrywa aktywną rolę w globalnej polityce klimatycznej”. Wypowiedź prezydenta podczas szczytu klimatycznego
Z powodu pandemii świat na chwilę się zatrzymał. Wracając na tory rozwoju, nie pozwólmy, aby były to tory stare – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas wirtualnego szczytu klimatycznego.
W czwartek rozpoczął się dwudniowy, wirtualny szczyt klimatyczny. Biorą w nim udział przywódcy 40 krajów, w tym prezydenta Andrzej Duda, a także szefowie rządów lub państw z Chin, Rosji, Indii, krajów Zatoki Perskiej, Europy oraz azjatyccy sojusznicy USA. W konferencji będzie też uczestniczył papież Franciszek.
- Budujmy synergię pomiędzy konwencjami: klimatyczną, różnorodności biologicznej oraz w sprawie pustynnienia. Wykorzystajmy szansę, aby świat odbudować lepszym, bardziej sprawiedliwym, bardziej solidarnym i bardziej zróżnicowanym – zaapelował Prezydent RP do uczestników szczytu.
Rola Polski w globalnej polityce klimatycznej
Andrzej Duda przypomniał wkład Polski w globalną politykę klimatyczną, w tym realizację zapisów Protokołu z Kioto z ogromną nadwyżką redukcyjną, a także utworzenie „Śląskiej Deklaracji Solidarnej i Sprawiedliwej Transformacji” w 2018 r.
- Polska odgrywa aktywną rolę w globalnej polityce klimatycznej. Dynamika nadana przez Polskę doprowadziła do tego, że UE jako pierwsza światowa gospodarka przyjęła cel neutralności klimatycznej do 2050 r. oraz zwiększyła cel redukcji emisji do 2030 r. do co najmniej 55 proc. - zaznaczył prezydent i dodał, że klimat jest również „przedmiotem wyjątkowej troski inicjatywy państw Trójmorza, do której należy Polska i inne kraje Europy Środkowej”.
Transformacja musi uwzględniać realia
- W regionie Trójmorza jest jasne, że musimy realizować ambitne cele polityki klimatycznej w oparciu o zasadę sprawiedliwej transformacji i z uwzględnieniem realiów naszych państwa i dobra naszych społeczeństw – powiedział Andrzej Duda. Podkreślił, że jest to ogromne wyzwanie, szczególnie w tych krajach, gdzie wiąże się to z głębokimi przemianami gospodarczymi.
Pomimo tych trudności Polska zakłada osiągnięcie zero-emisyjności w ciągu dwóch najbliższych dekad i zmniejszenie udziału węgla w produkcji energii z obecnych 70 proc. do 11 proc. w roku 20240. Jak zaznaczył, jest to nie tylko odpowiedź, na założenia polityki klimatycznej UE, lecz również „na oczekiwania młodych Polaków”.
- Polska będzie budować nisko emisyjny mix energetyczny w oparciu o energetykę jądrową i odwracalną, a także gaz – powiedział prezydent. Dodał również, że „powinniśmy skoordynować na poziomie międzynarodowym nasze działania w zakresie badań i rozwoju”.
.@AndrzejDuda (@prezydentpl): Polska odgrywa bardzo aktywną rolę w globalnej polityce klimatycznej. Wspomnę, że z ogromną nadwyżką redukcyjną CO2 zrealizowaliśmy postanowienie protokołu z Kioto z1997 r.#włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) April 23, 2021
.@AndrzejDuda (@prezydentpl): Trzykrotnie na naszej Polskiej Ziemi byliśmy organizatorem Światowej Konferencji Klimatycznej.#włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) April 23, 2021
.@AndrzejDuda (@prezydentpl): UE jako pierwsza światowa gospodarka przyjęła cel neutralności klimatycznej do 2050 r. oraz zwiększyła cel redukcji emisji do 2030r. do co najmniej 55 proc.#włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) April 23, 2021
.@AndrzejDuda (@prezydentpl): W regionie Trójmorza musimy realizować ambitną politykę klimatyczną, opartą na zasadach sprawiedliwej transformacji i uwzględniającą realia naszych państw oraz dobro naszych społeczeństw.#włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) April 23, 2021
.@AndrzejDuda (@prezydentpl): W Polsce w ciągu najbliższych dwóch dekad zamierzamy zbudować nowy zeroemisyjny system energetyczny, dzięki czemu udział węgla zmniejszy się z obecnych 70% do nawet 11% w roku 2040.#włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) April 23, 2021