Przejdź do treści
15:39 Departament Stanu USA poinformował we wtorek, że w Iranie w ciągu 48 godzin wykonano co najmniej 17 wyroków śmierci. Wśród straconych znalazł się student skazany za rzekome szpiegostwo na rzecz Izraela
14:56 Niemcy: pierwsza deportacja do Syrii od wybuchu wojny domowej w tym kraju
14:33 Policja: podejrzany o zabójstwo 16-latki w Mławie we wtorek ma być w Polsce
14:01 Wielka Brytania: Thunberg zatrzymana podczas akcji poparcia dla strajkujących członków Palestine Action
13:32 Iran: w ostatnich miesiącach aresztowano 2 tys. osób "podejrzanych" o szpiegostwo
Republika Zapraszamy na stoisko Telewizji Republika już od 30 grudnia – przy Placu Niepodległości w Chełmie
Republika Republika zaprasza widzów na specjalny koncert kolęd z Kozłówki, z udziałem Prezydenta RP Karola Nawrockiego oraz Pierwszej Damy Marty Nawrockiej, Wigilia, godz. 20.00
Republika Dzieci w Libanie śpiewają najpiękniejsze polskie kolędy. Na koncert zapraszamy do Republiki w Boże Narodzenie o godzinie 20:00
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Szczecin zaprasza na XII Żywą Szopkę, 24-26 grudnia, Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Szczecinie - Żydowcach - Kluczu, przy ul. Srebrnej 8
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Inowrocławiu zaprasza na spotkanie z Mateuszem Morawieckim, 29 grudnia,godz. 14.00, Hotel Saline, ul. Solankowa 17, Inowrocław
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Londyn zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 2 stycznia, godz. 17.30 (po Mszy św.), w kościele Parafialnym pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Gdyni zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 4 stycznia, godz. 16:00, Kościół p.w. Chrystusa Króla, Gdynia-Mały Kack, ul. Ks.Bp. Jana Bernarda Szlagi 3 (wjazd od ulicy Halickiej)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na prezentację wystawy w 130 rocznicę urodzin Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, wystawa oddziału IPN w Łodzi czynna do 12 stycznia, Krużganki Klasztoru OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Polska kupuje satelity. Kownacki w Republice: trzeba liczyć na siebie [wideo]

Źródło: Robert Sobkowicz CCA 3.0 via Wikipedia Commons

"Niedobrze, że konflikt na Ukrainie ma miejsce, ale dobrze, że uzupełnienia armii, które powinny odbyć się wcześniej, w końcu się odbywają. To, że one będą z kilkumiesięcznym czy rocznym opóźnieniem, to jest tutaj mało ważne" - mówił Bartosz Kownacki, wiceprzewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej na antenie naszej stacji. Polityk był gościem red. Aleksandra Wierzejskiego w programie Polska na dzień dobry.

W najbliższych tygodniach resort obrony zamierza podpisać umowę z Airbusem na dostawę dwóch satelitów obserwacyjnych. Własnych zdolności tego typu nie mieliśmy nigdy. Zapytany o to, Bartosz Kownacki, odparł:

"W tym zakresie do tej pory współpracowaliśmy z innymi państwami, ta współpraca była dobra. Ale trzeba myśleć też o swoich systemach. Trzeba widzieć, co się dzieje, widzieć ruchy potencjalnego przeciwnika. Powinnismy mieć te satelity już znacznie wcześniej. Dla przykładu - Chile miały je już około dekadę temu".

Jak zaznaczył - gdyby nie wojna na Ukrainie, wiele armii, w tym polska, mogłyby nie zdawać sobie tak bardzo sprawy z tego, czego konkretnie im brakuje w zakresie uzbrojenia. 

"Dobrze, że te pomysły odnośnie satelity są i dobrze, że nikt nie mówi dziś o "Polsce mocarstwowej", bo jest to po prostu Polska bezpieczna", mówił Kownacki. 

#PolskaNaDzieńDobry | @KownackiBartosz (@pisorgpl):
Dobrze, że one są i nikt dzisiaj nie próbuje wyśmiać zakupu tych satelit, najważniejsze jest bezpieczeństwo Polski.#włączprawdę #TVRepublika

— Telewizja Republika 🇵🇱 #włączprawdę (@RepublikaTV) November 22, 2022

"Dla bezpieczeństwa państwa ważne są przede wszystkim - obrona przeciwpowietrzna i rozpoznanie. Jeśli to widzimy, możemy działać pozostałym sprzętem - samolotami, czołgami. Do tej pory musieliśmy polegać na naszych sojusznikach, ale trzeba mieć na uwadze, że to zawsze może się zmienić. Trzeba polegać na sobie. Interes naszych sojuszników może być niekiedy inny niż nas. To musi być suwerenna decyzja Polski, a do tego jest potrzebne własne rozwiązanie", przekonywał wiceszef sejmowej komisji obrony narodowej.

Kownacki zapytany o to, jakie wnioski Polska mogła wyciągnąć, patrząc na wojnę na Ukrainie, wyliczał:

"Po pierwsze - wniosek zasadniczy na ten moment - rosyjska armia nie była tak silna jak widzieli to Polacy i państwa NATO, większość państw świata. To nie była silna armia. To była armia z dobrym sprzętem, ale z niewielką ilością tego sprzętu. Ich logistyka była fatalna. Nie potrafiła wykorzystywać atutu, jakim działała - dużej ilości żołnierzy".

"Po drugie, ten wniosek jest już niestety raczej negatywny - wydaje mi się, że jeśli Rosja będzie mogła odpocząć, wyciągnie wnioski i stworzy naprawdę silną armię. Dlatego pod żadnym pozorem, nie można lekceważyć Rosji. Nawet jeśli tą wojnę pozornie przegra".

#PolskaNaDzieńDobry | @KownackiBartosz (@pisorgpl):
Rosja jest dalej bardzo silnym przeciwnikiem, jest świadomość tego, że ten konflikt, może trwać jeszcze bardzo długo.#włączprawdę #TVRepublika

— Telewizja Republika 🇵🇱 #włączprawdę (@RepublikaTV) November 22, 2022

"Po trzecie, nawet potencjalnie słabsza armia może pokonać silniejszego przeciwnika. Kluczem jest morale, o czym myślę, że zaważyła też decyzja prezydenta Ukrainy - Wołodymyra Zełeńskiego o pozostaniu w kraju, w obliczu tak dużego zagrożenia. Gdyby on wyjechał, Ukrainy mogłoby już nie być".

Cała rozmowa w oknie poniżej. Polecamy! 

Telewizja Republika

Wiadomości

Al Nassr z zakazem transferowym FIFA. W tle milionowy dług

W Boże Narodzenie trafia do śmietników najwięcej jedzenia

Rośnie zadłużenie polskiego przemysłu. W najtrudniejszej sytuacji są najmniejsze firmy

Górnicy z Silesii: „To strzał w twarz”. Mocna konferencja protestujących w Czechowicach-Dziedzicach

Polska coraz bliżej niebezpiecznej granicy zadłużenia

NBA i FIBA szykują nową ligę w Europie!

Urszula Dudziak wspomina byłego męża: „Będę mu wdzięczna na zawsze”

Portugalski gigant chce Pietuszewskiego. Padnie rekord Ekstraklasy?

Wigilijny rachunek w górę. Polacy liczą każdą złotówkę [SONDA]

Rabenda o sytuacji górników kopalni Silesia: chcemy, by mieli taką samą ochronę jak pracownicy spółek skarbu państwa

Uściński w Republice o atakach władzy: chodzi tylko o to, żeby wsadzić do więzienia polityków PiS

Meloni zainaugurowała Muzeum św. Jana Pawła II w Rzymie

Trwa protest w kopalni Silesia. Do górników przybyli ministrowie prezydenta Nawrockiego

Nikt nie zostanie sam. Siostry zakonne i Caritas organizują wigilie dla samotnych i ubogich

Prawie 1,5 mln Polaków bez pełnej ochrony. Tak źle jeszcze nie było

Najnowsze

Al Nassr z zakazem transferowym FIFA. W tle milionowy dług

Polska coraz bliżej niebezpiecznej granicy zadłużenia

NBA i FIBA szykują nową ligę w Europie!

Urszula Dudziak wspomina byłego męża: „Będę mu wdzięczna na zawsze”

Portugalski gigant chce Pietuszewskiego. Padnie rekord Ekstraklasy?

W Boże Narodzenie trafia do śmietników najwięcej jedzenia

Rośnie zadłużenie polskiego przemysłu. W najtrudniejszej sytuacji są najmniejsze firmy

Górnicy z Silesii nie ustępują

Górnicy z Silesii: „To strzał w twarz”. Mocna konferencja protestujących w Czechowicach-Dziedzicach