Przejdź do treści

Polska i Estonia ramię w ramię przeciwko rosyjskim kłamstwom historycznym

Źródło: Twitter

- Polska i Estonia to partnerzy, którzy podzielają te same wartości i interesy - podkreślił w niedzielę w Tartu minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, który wziął udział uroczystościach z okazji 100-lecia podpisania traktatu pokojowego w tym mieście.

Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych podkreślił, że traktat w Tartu trafnie określany jest jako "akt urodzenia" Estonii, ponieważ zakończył długą drogę tego państwa do niezależności.

Nawiązując do obecnych relacji polsko-estońskich, Czaputowicz powiedział, że oba kraje to "przyjaciele i zagorzali partnerzy". - Podzielamy te same wartości i interesy. Nasza współpraca w UE, NATO, ONZ przyczyniają się do rozwiązywania problemów w Europie i na świecie - wskazał.

Szef MSZ przypominał o polskich żołnierzach stacjonujących w Estonii w ramach komponentu sił powietrznych przeznaczonego do ochrony przestrzeni powietrznej państw bałtyckich.

Wyraził też zadowolenie z organizacji przez Estonię szczytu Inicjatywy Trójmorza w tym roku, pogratulował wejścia przez Estonię do Rady Bezpieczeństwa ONZ i złożył życzenia z okazji 100-lecia podpisania trakta


Z kolei prezydent Estonii Kersti Kaljulaid mówiła, że na kilka lat przed podpisaniem tego układu nikt nie sądził, że Estonia może stać się niepodległym krajem. - Naród estoński zwyciężył i obronił swoją wolność w krwawej wojnie przeciwko najsilniejszemu wrogowi - mówiła.

Kaljulaid zaznaczyła, że w wyniku traktatu Estonia przestała być traktowana jako przedmiot, a zaczęła być traktowana jako podmiot w relacjach międzynarodowych. Podkreślała przy tym działania Estonii zarówno na polu dyplomatycznym, jak i militarnym przeciwko bolszewickiej Rosji.

Prezydent podkreśliła również, że obecna polityka jej kraju nie może opierać się na nostalgii i emocjach, ale powinna być wyważona i racjonalna. - Musimy również akceptować międzynarodowe porozumienie dotyczące powstrzymania się od próby wprowadzania jakichkolwiek zmian w przebiegu powojennych granic państw w Europie - mówiła Kaljulaid

- Ta wspólna historia nas łączy, szczególnie w dzisiejszych czasach, w ostatnich tygodniach. Przy próbie Rosji reinterpretacji czy - jak tutaj się mówi - falsyfikacji historii, jest bardzo ważne pokazanie solidarności z państwami bałtyckimi w tym wypadku - powiedział.

Specjalna więź między a , oparta jest na podobieństwie naszego losu, szczególnie podczas burzliwego i dramatycznego XX wieku - min. #Czaputowicz podczas obchodów 100. rocznicy podpisania Traktatu pokojowego w #Tartu .

Więcej https://t.co/0MsoDArpZ4#PolandEstonia100 pic.twitter.com/92pFhoihBz

— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP (@MSZ_RP) February 2, 2020
IAR // Twitter

Wiadomości

Politycy PiS wspierają kampanię Karola Nawrockiego. Prezes odwiedzi Siedlce

Sztab Generalny odpiera zarzuty TVN24: Manipulacja i kłamliwe tezy!

Wojna w Platformie Obywatelskiej: Intrygi, donosy i walka o Wrocław

Tusk odwołał Ziejewskiego ze stanowiska wiceministra

Migracyjna manipulacja Tuska: jak oszukał Polaków i otworzył granice

Zełenski o Putinie: będzie sabotować porozumienie

Hołownia: ktoś musiał wprowadzić w błąd premiera

Kanada ma nowego premiera. Mark Carney zastąpił Justina Trudeau

Trump: poprosiłem Putina o darowanie życia ukraińskim żołnierzom

Lawina w Tatrach: TOPR uratował skialpinistę przysypanego śniegiem

Tak Rosja omija sankcje na swoją ropę. Media opisują proceder

Ukraińcy podali rosyjskie straty od początku inwazji. Szokująca liczba

Mateusz Morawiecki poparł Simiona. Przypomniał słowa wiceprezydenta USA!

Andrzej Duda chce amerykańskiej broni atomowej w Polsce. Jest reakcja J.D. Vance’a

Motocyklista wiózł narkotyki. Po pościgu - wpadł!

Najnowsze

Politycy PiS wspierają kampanię Karola Nawrockiego. Prezes odwiedzi Siedlce

Migracyjna manipulacja Tuska: jak oszukał Polaków i otworzył granice

Zełenski o Putinie: będzie sabotować porozumienie

Hołownia: ktoś musiał wprowadzić w błąd premiera

Kanada ma nowego premiera. Mark Carney zastąpił Justina Trudeau

Sztab Generalny odpiera zarzuty TVN24: Manipulacja i kłamliwe tezy!

Wojna w Platformie Obywatelskiej: Intrygi, donosy i walka o Wrocław

Tusk odwołał Ziejewskiego ze stanowiska wiceministra