Przejdź do treści
Wybory 2025 Prezydent Andrzej Duda pogratulował Karolowi Nawrockiemu zwycięstwa w wyborach prezydenckich
Wybory 2025 PKW oficjalnie: Karol Nawrocki wygrywa wybory prezydenckie z wynikiem 50,89 proc.
Wybory 2025 PKW: Karol Nawrocki z najlepszym wynikiem w Godziszowie w woj. lubelskim (94,66 proc.)
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Polska będzie mogła łowić śledzie na Bałtyku. Dyktat KE został odrzucony

Źródło: facebook.com

Na posiedzeniu w Luksemburgu ministrowie unijnej „27-ki” odpowiedzialni za sprawy rybołówstwa uzgodnili przyszłoroczne limity połowowe. Co ważne dla Polski, nie będzie zakazu połowów śledzi na Bałtyku w przyszłym roku; wcześniej proponowała to Komisja Europejska.

„Gdyby ten zakaz wszedł w życie, byłaby to katastrofa dla naszych rybaków” - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra. - Najważniejsza decyzja z dzisiejszej, kończącej się już Rady w Luksemburgu jest taka, że rybacy od stycznia dalej mogą wypływać i łowić te ryby, nic się nie będzie zmieniało znacząco” - dodał wiceminister.

Ministrowie ustalili limit połowów śledzi na Morzu Bałtyckim na przyszły rok na poziomie 40 tysięcy ton. "Osiągnięte dzisiaj porozumienie pokazuje, że jesteśmy zaangażowani w podejmowanie działań mających na celu rozwiązanie problemów środowiskowych oraz pomoc w odbudowie i ochronę bałtyckich ławic ryb, ale pokazuje także nasze zaangażowanie na rzecz bałtyckiej społeczności rybackiej. Przyszłe źródła utrzymania rybaków w regionie zależą od długoterminowej stabilności ławic ryb, dlatego zadbaliśmy o zachowanie równowagi między tymi dwiema delikatnymi kwestiami" - powiedział Luis Planas Puchades, pełniący obowiązki hiszpańskiego ministra rolnictwa, rybołówstwa i żywności.

Porozumienie Rady w sprawie kwot na Morzu Bałtyckim na rok 2024 opiera się na najnowszych opiniach naukowych Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES). "Prace prowadzone przez BALTFISH, regionalne forum rybołówstwa Morza Bałtyckiego, któremu obecnie przewodniczy Polska, przyczyniły się do wysiłków Rady na rzecz osiągnięcia dzisiejszego porozumienia politycznego" - podała Rada.

W ramach decyzji ograniczono też rekreacyjne połowy łososia do nie więcej niż jednego okazu dziennie na wędkarza. Po złowieniu pierwszego okazu wędkarze rekreacyjni będą musieli zaprzestać połowów łososia do końca dnia.

W ramach porozumienia politycznego w sprawie ławic bałtyckich oraz zgodnie z umową o handlu i współpracy między UE a Wielką Brytanią Rada podjęła również decyzję w sprawie uprawnień do połowów okowiela w Morzu Północnym.

 

PAP

Wiadomości

Wieczorem ekipa Rafała ogłosiła wygraną. To musiał być ciężki poranek!

Prezydent Duda pogratulował zwycięzcy i Polakom

Trzecie zwycięstwo kandydata na prezydenta tego człowieka z rzędu

Atak terrorystyczny w USA. Podpalał uczetników wiecu

Memy po przegranej Trzaskowskiego. Jest Giertych. | +18

Koniec liczenia! Wszystko jasne. Wiadomo kto wygrał wybory

Ukraina planowała to 1,5 roku. Rosjanie mówią, że to ich Pearl Harbor

Cezary Krysztopa: Im trzeba podziękować

Domański: Tusk myśli teraz jak unieważnić wybory

Dziennikarz "Rzeczpospolitej" się pośpieszył: "Rafał Trzaskowski nowym prezydentem Polski!"

Podano wyniki late poll z 90 procent komisji

Wyniki wyborów po przeliczeniu 99 proc. komisji

Simion: w Polsce ważą się losy Europy. Módlmy się o Polskę

Nawrocki czy Trzaskowski? Śledź wyniki wyborów na bieżąco! [LIVE]

Morawiecki wskazał klucz do zmiany wyniku wyborów

Najnowsze

Wieczorem ekipa Rafała ogłosiła wygraną. To musiał być ciężki poranek!

Memy po przegranej Trzaskowskiego. Jest Giertych. | +18

Koniec liczenia! Wszystko jasne. Wiadomo kto wygrał wybory

Ukraina planowała to 1,5 roku. Rosjanie mówią, że to ich Pearl Harbor

Cezary Krysztopa: Im trzeba podziękować

Prezydent Duda pogratulował zwycięzcy i Polakom

Trzecie zwycięstwo kandydata na prezydenta tego człowieka z rzędu

Atak terrorystyczny w USA. Podpalał uczetników wiecu