Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie rozpoczął współpracę z amerykańskim National Cancer Institute (NCI), której celem jest rozwój wysokiej jakości badań nad profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób nowotworowych.
Porozumienie, podpisane 23 lutego br., będzie obejmowało sześć głównych obszarów - poinformował NIO-PIB w komunikacie.
Pierwszy z nich to profilaktyka nowotworów. W tej dziedzinie obie instytucje będą kontynuowały dotychczasową współpracę w ramach badań nad tytoniem i szczepieniami przeciw HPV oraz nad zmniejszeniem wpływu pandemii COVID-19 na opiekę onkologiczną.
Drugi obszar to strategie kontroli nowotworów, który obejmie projekty związane ze zwalczaniem tego typu chorób w Polsce i Stanach Zjednoczonych.
W ramach rozwoju badań naukowych w onkologii prowadzona będzie z kolei współpraca dotycząca badań podstawowych, przedklinicznych i klinicznych o globalnym zasięgu.
Obszar zarządzania danymi będzie natomiast obejmował opracowanie wspólnych baz danych na rzecz oceny diagnostyki i leczenia chorych na nowotwory. Pozwolą one m.in. na uzyskiwanie danych z praktyki klinicznej.
Część poświęcona nowym technologiom w profilaktyce i zwalczaniu nowotworów będzie zaś obejmowała badania nad różnymi technologiami do zastosowania w walce z nowotworami, w szczególności nad telemedycyną, sztuczną inteligencją oraz robotyką.
Kolejna dziedzina będzie dotyczyła edukacji i szkoleń - m.in. zostanie utworzona Szkoła Epidemiologii Nowotworów, którą poprowadzą polscy i amerykańscy wykładowcy – liderzy w obszarze epidemiologii oraz metodologii badań naukowych.