Przejdź do treści
09:09 Ukraina: Rosja zaatakowała minionej nocy 96 dronami i trzema rakietami
08:58 Beskidy: Bardzo dobre warunki na szlakach. W górach ciepło i pogodnie
08:39 Świat: W USA ceny ropy idą w dół na otwarciu nowego tygodnia
08:06 Świat: Wiceprezydent USA J.D. Vance przybył z czterodniową wizytą do Indii
07:52 IMGW: burze z opadami do 30 mm na Dolnym Śląsku
07:11 Bieszczady: Na przełomie kwietnia i maja częściej można spotkać żmije
07:09 Ukraina: Derusyfikacja objęła ok. 80 tys. nazw ulic i miejscowości oraz 5 tys. pomników
07:04 Polska: Pożar w Biebrzańskim PN rozszerza się - w dzień znowu akcja z użyciem m.in. śmigłowców
06:13 USA: Oklahoma i Teksas pod naporem niszczycielskich burz i tornad
Debata Republiki Kolejna debata kandydatów na Prezydenta RP, której organizatorem będzie Telewizji Republika już 9 maja – proszę śledzić naszą antenę, portal i media społecznościowe
Spotkanie 29 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z publicystą TV Republika - Jakubem Maciejewskim. Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Ściegiennego 13, Kielce
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
NBP NBP informuje: Narodowy Bank Polski działając niezależnie od nacisków politycznych, zapewnia stabilność cen i wspiera zrównoważony rozwój gospodarki. Niezależność banku centralnego to fundament silnej gospodarki. NBP działa na rzecz dobrobytu Polaków

Polscy Żydzi murem za prezydentem Dudą

Źródło:

Izraelskie serwisy internetowe odnotowują, że polscy Żydzi popierają decyzję prezydenta Andrzeja Dudy, by nie wziąć udziału w Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie, i zgadzają się z twierdzeniem, że "Polacy nie popełniali zbrodni przeciwko Żydom podczas II wojny światowej".

Poparcie społeczności żydowskich dla prezydenta Andrzeja Dudy odnotowują we wtorek dwa izraelskie serwisy internetowe: radia Aruc Szewa i telewizji Kanał 20.

 

Serwis Aruc Szewa przywołuje słowa Artura Hofmana, prezesa Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, jak podkreśla, "największej organizacji żydowskiej w kraju", który powiedział w wywiadzie dla portalu wpolityce.pl, że „społeczność żydowska w Polsce i wszystkie organizacje żydowskie” poparły decyzję Dudy.

 

Aruc Szewa przypomina, że w zeszłym tygodniu Andrzej Duda ogłosił, że nie weźmie udziału w piątym Światowym Forum Holokaustu, które rozpocznie się 23 stycznia w Jerozolimie, ponieważ odmówiono mu prawa do zabrania głosu podczas uroczystości. Zamiast tego - zauważa serwis - oczekuje się, że polski prezydent wygłosi przemówienie 27 stycznia w Muzeum Auschwitz podczas uroczystości z okazji wyzwolenia obozu zagłady.

 

„To jest nasz prezydent i nasz rząd. Stoimy za nimi murem. Jeżeli polska pamięć jest atakowana, to jej bronimy. Największe na świecie obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz odbędą się w Polsce” - powiedział Hofman cytowany przez serwis.

 

Przywołano również jego twierdzenie o tym, że Izraelczycy zdają sobie sprawę, iż Polska nie była współodpowiedzialna za Holokaust, a rosyjska próba obwinienia o to Polaków jest „prowokacją”.

 

„Większość Izraelczyków zna historię i wie, jak wyglądały realia II wojny światowej. Wiedzy historycznej mogą nie mieć emigranci z Rosji (w Izraelu). Duża część tych ludzi nie jest z pochodzenia Żydami. I Izraelczycy mają tego świadomość" - powiedział Hofman.

 

Serwis stacji telewizyjnej Kanał 20 przypomina, że napięcia między Polską a Izraelem rozpoczęły się na początku 2018 roku po polskiej ustawie o negowaniu Holokaustu, która zakazała używania określeń takich jak „polskie obozy zagłady” i w efekcie "zaprzeczyła zaangażowaniu Polski w Holokaust".

 

W świetle napięć na Warszawa-Jerozolima, serwis uznaje za "zaskakujące", że Andrzej Duda "otrzymał wsparcie od społeczności (żydowskiej) w Polsce, która ogłosiła, że ?opiera decyzję prezydenta o odwołaniu jego udziału" w Światowym Forum Holokaustu. Podkreślono, że "społeczność żydowska wyraziła nawet poparcie dla twierdzenia, że Polacy nie byli zaangażowani w zbrodnie przeciwko Żydom podczas II wojny światowej".

 

Piąte Światowe Forum Holokaustu odbędzie się 23 stycznia z okazji 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau oraz Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypadającego 27 stycznia.

centrum pap

Wiadomości

BĘDZIEMY AKTUALIZOWAĆ

PILNE: Nie żyje papież Franciszek

HIT DNIA

Lis przekroczył wszelkie granice. Pisze o Trzaskowskim i... Jezusie

Uwaga na burze z opadami do 30 mm na Dolnym Śląsku

SPRAWDŹ TO!

Śniadanie wielkanocne dla potrzebujących. TVN24 się pomylił! WIDEO

Niszczycielskie burze i tornada nad Oklahomą i Teksasem

Kolejny dzień świąt. Czy znasz zwyczaje wokół Poniedziałku Wielkanocnego?

#KlubRepubliki | o. dr Kotyński: ogromna ofensywa lewicowa dąży do wielkiego totalitaryzmu!

Chińskie pontony dla migrantów sprzedawane online

Rosja stosuje zakazaną broń? Prawo międzynarodowe tego zabrania

Czy cuda potwierdzą jego wyjątkową pobożność?

Huti twierdzą, że amerykański atak spowodował 12 ofiar śmiertelnych

Samolot z Polski zmuszony do lądowania w Niemczech

Niebezpieczny trend na TikToku. Francja alarmuje KE

Ma nadzieję, że Rosja i Ukraina dojdą do porozumienia w tym tygodniu

Atak dzikich zwierząt w stolicy Kenii. Dwie ofiary

Najnowsze

BĘDZIEMY AKTUALIZOWAĆ

PILNE: Nie żyje papież Franciszek

Niszczycielskie burze i tornada nad Oklahomą i Teksasem

Kolejny dzień świąt. Czy znasz zwyczaje wokół Poniedziałku Wielkanocnego?

#KlubRepubliki | o. dr Kotyński: ogromna ofensywa lewicowa dąży do wielkiego totalitaryzmu!

Chińskie pontony dla migrantów sprzedawane online

HIT DNIA

Lis przekroczył wszelkie granice. Pisze o Trzaskowskim i... Jezusie

Uwaga na burze z opadami do 30 mm na Dolnym Śląsku

SPRAWDŹ TO!

Śniadanie wielkanocne dla potrzebujących. TVN24 się pomylił! WIDEO