Przejdź do treści
21:30 USA: James Hewitt z Rady Bezpieczeństwa Narodowego potwierdził dla Telewizji Republika, że decyzja o zniesieniu ograniczeń na eksport chipów do Polski to rezultat m.in. rozmów Karola Nawrockiego z politykami w Waszyngtonie
20:02 PKW: wyborcy mogą potwierdzać tożsamość aplikacją mObywatel; nie można uzyskać kilku zaświadczeń o prawie do głosowania
19:20 Kanclerz Uniwersytetu Warszawskiego: Ranny podczas ataku zabójcy z siekierą strażnik jest już w domu
19:14 Turcja: W Antalyi rozpoczęło się dwudniowe spotkanie szefów dyplomacji państw NATO
18:27 Child alert. Policja szuka 11-letniej Patrycji. Dziewczynka zaginęła w woj. opolskim
17:08 Prezes i Redaktor Naczelny Telewizji Republika Tomasz Sakiewicz: Zgodnie z zapowiedzią, w pierwszy piątek po pierwszej turze wyborów, telewizja Republika organizuje debatę wyborczą. Zapraszamy obydwu kandydatów
16:40 Warszawa: W środę Senat opowiedział się za przyjęciem bez poprawek nowelizacji specustawy powodziowej
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza na spotkanie otwarte z dziennikarzem TV Republika Karolem Gnatem, 15 maja (czwartek), g. 18, Aula Tygodnika „Niedziela” ul. 3 maja 12, Częstochowa
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” w Ciechocinku zaprasza na spotkanie z redaktorem Tomaszem Sakiewiczem oraz Pawłem Piekarczykiem 15 maja o godz. 18.00 w Restauracji Teatralna (ulica Mikołaja Kopernika 2, Ciechocinek)
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza 15.05. (czwartek) o godz.18.30 w Piotrkowie Trybunalskim na Rynku Trybunalskim na Marsz przeciw CIC i nielegalnym imigrantom
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Gorzów Wielkopolski zaprasza na manifestację w obronie Polski przed nielegalną imigracją z Niemiec, 15 maja (czwartek), g. 13 (czwartek), Urząd Wojewódzki, ul. Jagiellończyka 8, Gorzów Wielkopolski.
Spotkanie Klub Gazety Polskiej w Poznaniu zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, 16 maja (piątek), g. 18, Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań.
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie otwarte z prof. Janem Majchrowskim. 16 maja (piątek), g. 18. Wojewódzka Biblioteka Publiczna ul. Ściegiennego 13, Kielce
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Poznań zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, szefem Ruchu Obrony Granic 16 maja br. o 18:00 Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań
Spotkanie W sobotę 17 maja o godzinie 7.30 w Parafii św. Stanisława w Warszawie (ul. Bema 73/75) odbędzie się Msza św. w intencji Telewizji Republika przed Obrazem Matki Bożej Elekcyjnej. Po niej zakończenie nowenny przed wyborami prezydenckimi
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z red. nacz. ”GP”, ”GPC”, prezesem Republiki Tomaszem Sakiewiczem, oraz Pawłem Piekarczykiem. 21 maja (środa), g. 17, Biblioteka Publiczna Plac Zamkowy 7, Środa Wielkopolska
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Polacy szefami komisji PE. Czterech przewodniczących i ośmiu wiceprzewodniczących

Źródło: wikipedia/domena publiczna

Stanowiska przewodniczących czterech komisji oraz funkcje wiceszefów ośmiu komisji w Parlamencie Europejskim przypadły w tej kadencji polskim eurodeputowanym. Na czele jednej z kluczowych – komisji przemysłu, badań naukowych i energii – stanął Jerzy Buzek (PO).

W poniedziałek w Brukseli na pierwszych posiedzeniach zebrały się komisje parlamentarne, by oficjalnie wybrać swoich przewodniczących i wiceprzewodniczących. W PE pracuje 20 komisji i dwie stałe podkomisje (bezpieczeństwa i obrony oraz praw człowieka).

Polsce przypadły stanowiska szefów czterech komisji. Buzek został przewodniczącym komisji przemysłu, badań naukowych i energii (ITRE), jednej z kluczowych w PE. Były polski premier będzie jednak musiał podzielić się tą funkcją z byłym polskim komisarzem ds. budżetu Januszem Lewandowskim (PO), który zastąpi go na stanowisku szefa ITRE w połowie kadencji europarlamentu.

Ponadto Polsce udało się uzyskać stanowisko szefa komisji rolnictwa (AGRI) dla Czesława Siekierskiego (PSL) oraz komisji spraw konstytucyjnych (AFCO) dla Danuty Huebner (PO).

Z kolei europosłanka PiS, była minister spraw zagranicznych Anna Fotyga została przewodniczącą komisji bezpieczeństwa i obrony (formalnie jest to podkomisja w komisji spraw zagranicznych PE).

– Konieczne jest wypracowanie balansu między polityką energetyczną a klimatyczną UE; trzeba przesunąć ten balans w kierunku polityki energetycznej – powiedział Buzek polskim dziennikarzami po swoim wyborze. Jak dodał, "trzeba też mocno zawalczyć o to, by rodzime źródła energii mogły być powszechnie wykorzystywane przez państwa członkowskie".

– To jest wprawdzie zagwarantowane w traktacie o UE, ale ciągle słyszymy wątpliwości co do tego, czy dobrze jest poszukiwać gazu z łupków albo używać węgla. Odpowiadamy – to jest bardzo korzystne dla UE, bo węgiel to nadal najtańsze źródło energii; trzeba tylko stosować czyste technologie – powiedział Buzek.

Według niego ważnym zadaniem dla UE jest też budowa przemysłu opartego o innowacje, który może dać zatrudnienie młodym ludziom. – Musimy się też zająć sektorem telekomunikacji, bo on może dać mocny impuls wzrostu dla całej UE. Konieczne jest też stworzenie wspólnego unijnego rynku energii, by obniżyć ceny. I na tym będziemy się skupiać w tej komisji – podkreślił Buzek.

Polscy europosłowie obejmą też stanowiska wiceprzewodniczących ośmiu komisji. Trzech wiceszefów komisji będzie mieć Platforma Obywatelska; zostali nimi: Barbara Kudrycka - komisja ds. wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych (LIBE), Danuta Jazłowiecka - komisja ds. zatrudnienia i spraw socjalnych (EMPL) oraz Jarosław Wałęsa - komisji ds. rybołówstwa (PECH).

Spośród europosłów Prawa i Sprawiedliwości w obecnej kadencji Parlamentu Europejskiego funkcję wiceprzewodniczącego komisji będą sprawowali: Tomasz Poręba - komisji transportu (TRAN), Ryszard Legutko - komisji spraw zagranicznych (AFET), Janusz Wojciechowski - komisji rolnictwa oraz Kazimierz Ujazdowski - komisji spraw konstytucyjnych.

Z kolei Lidia Geringer de Oedenberg, która startowała z listy SLD, ale pod koniec czerwca wystąpiła z tej partii, będzie wiceszefową komisji prawa (JURI).

W czwartek Parlament Europejski zatwierdził składy komisji i podkomisji na nową kadencję. Najwięcej eurodeputowanych z Polski - po pięcioro - będzie w komisjach: przemysłu, badań i energii, rolnictwa oraz transportu.

pap

Wiadomości

George Simion rozmawiał z Giorgią Meloni i Mateuszem Morawieckim

Trump na Bliskim Wschodzie. Jutro rozmowy w Turcji

Soros w Polsce przed wyborami. Pewnie przechodził z tragarzami

Atak Wyborczej na Zandberga. Polityk odpowiada

TSUE: KE bezprawnie ukryła SMS-y von der Leyen i szefa Pfizera

Czy Trzaskowski wstydzi się tęczowych barw? Internauci komentują usunięcie flag przed wiecem

Silny sygnał z Waszyngtonu. Polska Tuska na celowniku Kongresu USA

Hejter z mieszkaniem komunalnym od Trzaskowskiego? Internauci pytają o decyzje ratusza

Kurzajewski i Smaszcz spotkali się w sądzie. Cichopek zabrała głos: "Powiedziałam absolutnie wszystko"

Papież Leon XIV przemówił w sieci. Jego pierwszy post wzywa do pokoju

Szykuje się wielki transfer! W grze 70 milionów euro

Nasz News: Nawrocki przyczynił się do decyzji Białego Domu ws. zniesienia ograniczeń eksportu AI

Grzegorz Braun: Nie poślę polskiego wojska na nie naszą wojnę

Przewodnicząca Rady Warszawy ucieka z sali po skandalu? W sieci burza

Kuźmiuk ostro: media patrzące władzy na ręce tracą koncesje!

Najnowsze

George Simion rozmawiał z Giorgią Meloni i Mateuszem Morawieckim

TSUE: KE bezprawnie ukryła SMS-y von der Leyen i szefa Pfizera

Czy Trzaskowski wstydzi się tęczowych barw? Internauci komentują usunięcie flag przed wiecem

Silny sygnał z Waszyngtonu. Polska Tuska na celowniku Kongresu USA

Hejter z mieszkaniem komunalnym od Trzaskowskiego? Internauci pytają o decyzje ratusza

Trump na Bliskim Wschodzie. Jutro rozmowy w Turcji

Soros w Polsce przed wyborami. Pewnie przechodził z tragarzami

Atak Wyborczej na Zandberga. Polityk odpowiada