Przejdź do treści
05:35 Polska: 107 lat temu Józef Piłsudski przejął władzę z rąk Rady Regencyjnej. Ten moment stał się symbolem
02:37 Portugalia: Policja wyklucza udział osób trzecich w związku ze śmiercią polskiego turysty na Maderze
00:41 Świat: Przywódca wschodniej Libii zażądał od Grecji miliarda euro za wsparcie jej interesów na Morzu Śródziemnym
00:12 USA: Lewandowski jako pierwszy w historii Polak rozświetlił Empire State Building z okazji Święta Niepodległości
Wydarzenie Kluby „Gazety Polskiej” zapraszają 11 listopada do swojego sektora w Marszu Niepodległości. Zbiórka o godz. 13:00 przy rondzie Dmowskiego, od strony Banku PKO BP, w kierunku Stadionu Narodowego
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Warszawa oraz Wolni Polacy zapraszają na protest przeciwko represjom politycznym wobec Daniela Obajtka, 12 listopada, godz. 11:30 przed Prokuraturą Regionalną w Warszawie (Krakowskie Przedmieście 25)
Wydarzenie 12 listopada (środa), o godz. 18:00 odbędzie się pokaz filmu "Operacja Polonia 1920". Miejsce: Sala widowiskowa Centrum Kultury - Izabelin. Wstęp wolny
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Chrzanów zaprasza na spotkanie otwarte z Jakubem Maciejewskim. 14 listopada, g. 18:00. Sala Parafialna ul. Adama Mickiewicza 5, Chrzanów
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Gdyni zaprasza na spotkanie z Jackiem Wroną, działaczem Ruchu Obrony Granic. 16 listopada, g. 17:30. Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości, ul. 10 Lutego 33
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Miechów zaprasza na spotkanie otwarte z Przemysławem Czarnkiem. 15 listopada, g. 13:00. Hala sportowa przy szkole podstawowej w Kozłowie, Kozłów 303
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Nowym Dworze Mazowieckim i NPR zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem 21 listopada o godz. 18:00 w Nowodworskim Ośrodku Kultury przy ul I.J. Paderewskiego 1a
Wydarzenie Uroczystości 195. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Olszynka Grochowska, niedziela, 30.11. Początek o g. 12:30, Kopiec Bohaterów Olszynki Grochowskiej w Alei Chwały (ul. Chełmżyńska). Od g. 13:00 uroczystości przy Mogile Powstańczej, ul. Szeroka
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Polacy chcą się szczepić. CBOS podał wyniki najnowszych badań

Źródło: Pixabay/huntlh

Odsetek osób dobrze oceniających akcję szczepień wzrósł o 17 p.p. i wyniósł w kwietniu 55 proc. O 13 p.p. - do 33 proc. - spadł odsetek osób źle oceniających tę akcję – poinformowało w piątek CBOS.

Po odnotowanym w styczniu zdecydowanym wzroście zainteresowania szczepieniami przeciw COVID-19, w kolejnych miesiącach nastawienie do nich dość systematycznie, lecz powoli poprawiało się. Obecnie 65 proc. dorosłych Polaków, najwięcej od listopada, ma pozytywny stosunek do szczepień – wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS w kwietniu br.

Jak poinformowała pracownia, 21 proc ankietowanych już się zaszczepiła przynajmniej jedną dawką, a dalsze 44 prc chciałoby się jeszcze zaszczepić.

Rodzaj szczepionki ma znaczenie

Dla większości deklarujących zamiar zaszczepienia się znaczenie ma rodzaj szczepionki. Najchętniej przyjęliby preparat konsorcjum Pfizer-BioNTech, a najmniej chętnie – AstraZenecę. Co więcej, możliwość wyboru szczepionki przekonałaby co szóstego spośród tych, którzy nie chcą się szczepić, do zmiany zdania (tj. 5 proc. w skali ogółu dorosłych).

Gdyby zaszczepili się wszyscy, którzy deklarują taki zamiar, oraz ci, którzy uzależniają tę decyzję od możliwości wyboru rodzaju preparatu, wówczas udział zaszczepionych w całym społeczeństwie wyniósłby niemal 60 proc.

Wzrosło zadowolenie z organizacji szczepień

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy wyraźnie wzrosło zadowolenie z organizacji szczepień przeciw COVID-19, a zdecydowana większość badanych popiera zmiany w organizacji szczepień mające na celu ich przyspieszenie.

Uwzględniając łącznie deklarujących zamiar zaszczepienia oraz tych już zaszczepionych jako przejawiających pozytywny stosunek do szczepień, można zauważyć, że w ciągu ostatniego półrocza nastawienie do szczepień bardzo wyraźnie poprawiało się.

Zdecydowana poprawa nastąpiła w okresie od listopada 2020 r. do stycznia 2021 r., wraz z rozpoczęciem szczepień oraz licznymi akcjami informacyjnymi i promującymi szczepienia. W kolejnych miesiącach, a zwłaszcza podczas trzeciej fali epidemii, nastawienie to powoli, lecz dość systematycznie poprawiało się. Obecnie 65 proc. dorosłych Polaków ma pozytywny stosunek do szczepień przeciw COVID-19 wobec 36 proc. w listopadzie i 57 proc. w styczniu.

Polacy dobrze oceniają organizację szczepień

W związku z planowanymi zwiększonymi dostawami szczepionek do Polski, pod koniec marca rząd ogłosił zmiany w organizacji szczepień przeciw COVID-19, mające na celu ich przyspieszenie. Obejmują one m.in. zwiększenie liczby punktów szczepień, uproszczenie procesu kwalifikacji do szczepienia, a także poszerzenie kadry kwalifikującej do szczepienia i wykonującej szczepienia. Zdecydowana większość badanych (76 proc.) popiera wprowadzenie tych zmian, a jedynie 13 proc. jest im przeciwne.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy wzrosło zadowolenie z organizacji szczepień i obecnie ponad połowa badanych ocenia ją dobrze (55 proc.), a co trzeci – źle (33 proc.). W lutym natomiast więcej było niezadowolonych niż zadowolonych (46 proc. wobec 38 proc.).

CBOS

Wiadomości

Większość społeczeństwa nie wie, że alkohol może powodować raka!

Prezydent Nawrocki złożył wieńce przed pomnikami Ojców Niepodległości

Karolak i Maserak starli się w półfinale: „Gdy miałeś sześć lat, ja już czytałem książki”.

Dzieci w sieci: świat online coraz groźniejszy dla najmłodszych

O czym mogli rozmawiać Żurkow z Rubcowem z FSB?

Przesłanie dla świata na 11 listopada: Be Like... Poland!

To był ten moment - symbol - który dziś wspominamy

11 listopada w Warszawie. Uroczystości państwowe

Lider Unite the Kingdom weźmie udział w Marszu Niepodległości

Nowy szef nigeryjskiej armii: nie zostanie z nich kamień na kamieniu

Rozkład utrudnień w Warszawie. Dobrze wiedzieć!

Chiny wprowadzają do służby trzeci lotniskowiec

Połowa dzieci w Wiedniu nie zna wystarczająco niemieckiego

Senat USA przyjął prowizorium budżetowe. Koniec shutdownu coraz bliżej

USA: Lewandowski zrobił to jako pierwszy Polak w historii

Najnowsze

Większość społeczeństwa nie wie, że alkohol może powodować raka!

O czym mogli rozmawiać Żurkow z Rubcowem z FSB?

be like Poland

Przesłanie dla świata na 11 listopada: Be Like... Poland!

Józef Piłsudski

To był ten moment - symbol - który dziś wspominamy

11 listopada w Warszawie. Uroczystości państwowe

Prezydent Nawrocki złożył wieńce przed pomnikami Ojców Niepodległości

Karolak i Maserak starli się w półfinale: „Gdy miałeś sześć lat, ja już czytałem książki”.

Dzieci w sieci: świat online coraz groźniejszy dla najmłodszych