Przejdź do treści
8:35 Polskie kąpieliska znalazły się na ostatnim miejscu wśród państw UE pod względem jakości wody w kąpieliskach – wynika z raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) za 2024 rok. Najlepsze wyniki osiągnęły Cypr, Bułgaria i Grecja
8:15 Rozprzestrzenia się nowy wariant koronawirusa Covid-19 o nazwie Nimbus. Jak informuje amerykańskie Centrum Prewencji i Kontroli Chorób, występuje on już w Azji, USA i Europie, ale nie jest groźniejszy niż wcześniejsze warianty Omikrona
8:10 Unijny komisarz gospodarki Valdis Dombrovskis zapowiedział, że Komisja Europejska będzie monitorować ceny po przystąpieniu Bułgarii do strefy euro, by zapobiec ich wzrostom
Wydarzenie W najbliższą niedzielę (22 czerwca) o g. 13:00 w Amfiteatrze przy Zamku w Pułtusku otwarte spotkanie pod hasłem "Wygrała Polska" z prezydentem-elektem Karolem Nawrockim i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Podwyżki dla medyków. Dopłaty do leków. Resort zdrowia o szczegółach

Źródło: canva.com

W ostatnim czasie przestań medialną obiega informacja o planach zwiększania PKB w zakresie obronności. W dobie wojny za naszą wschodnią granicą jest to bez wątpienia konieczne. Jednak, jak się okazuje Wzrost PKB dotknie również sektora zdrowotnego, o czym poinformował resort zdrowia. "Wydatki na opiekę zdrowotną będą rosnąć do poziomu 7 proc. PKB w roku 2027", zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał - ze względu na postępujące starzenie się społeczeństwa priorytetową specjalizacją stała się geriatra.

W Warszawie odbywa się VIII Sesja Sprawozdawczo-Wyborcza Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Wziął w niej udział szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. 

Minister mówił o zjawisku, jakie występuje w Polsce już od wielu lat, a mianowicie, że polskie społeczeństwo się starzeje. "Będziemy mieli w roku 2050 odsetek osób w wieku powyżej 60. roku życia wynoszący 40 proc." – zaznaczył. Dodał, że będzie to ok. 14 mln osób. Poinformował, że blisko 70 proc. ludności w wieku powyżej 60 lat jest dotknięte wielochorobowością. Dlatego – jak mówił – uznano geriatrię za priorytetową specjalizację.

Szef resortu zdrowia ocenił, że w kolejnych latach będzie rosło zapotrzebowanie na usługi medyczne i leki. Dlatego – jak zapewnił – wydatki rządu na zdrowie będą rosnąć.

"One będą rosnąć do poziomu 7 proc. PKB w roku 2027 i mówimy tutaj o minimalnym poziomie" – przekazał. Zaznaczył, że obecnie ten poziom wydatków przekracza 6 proc. PKB, a 2015 r. – wynosił 4,5 proc. PKB.

Niedzielski powiedział, że rząd stara się też zapewnić odpowiednią liczbę personelu medycznego. Podkreślił, że dano gwarancję medykom, "że będą zarabiali uczciwe pieniądze". Przypomniał o wprowadzeniu rozwiązań ustawowych dotyczących minimalnego wynagrodzenia dla zawodów medycznych, co gwarantuje, że wynagrodzenia będą rosły w tempie wynagrodzeń w gospodarce. Zwrócił też uwagę na postępujące starzenie się personelu medycznego. Rozwiązaniem ma być inwestowanie w nowe kadry. Szef MZ powiedział, że w tym roku akademickim na pierwszy rok studiów lekarskich przyjęto ponad 10 tys. studentów.

Niedzielski mówił też o tym, że polskie kadry medyczne wzmacniają lekarze z zagranicy. Poinformował o podpisaniu w ubiegłym tygodniu trzytysięcznego wniosku o prowadzenie praktyki w Polsce. Najwięcej wniosków pochodziło z Ukrainy i z Białorusi.

Telewizja Republika

Wiadomości

Zjazd rodu Gut-Mostowych w Poroninie – góralska tradycja i historia w jednym miejscu | Wstajemy!

Ustronie Morskie: W wodzie znaleziono bakterię escherichia coli. Zamknięto plażę

Janachowska zakochana w Dubaju. Z mężem kupili apartament za miliony

Jan Marciniak Mistrz Polski 2024 Kiteboarding | Rozmowa z Mistrzem

Litwa alarmuje: Rosja omija sankcje UE przez "medyczną lukę"

PILNE: Na parkingu znaleziono ciało kobiety. Policja nie wyklucza zabójstwa

Tomasz Sakiewicz z Sulejowa: Jesteśmy tutaj sercem razem z wami. Oglądajcie nas!

Rząd Pakistanu nominował Donalda Trumpa do Pokojowej Nagrody Nobla

Zobacz jak wygląda "XX Zjazd Klubów Gazety Polskiej" (galeria)

Doszło do wycieku kwasu azotowego w zakładach chemicznych na Śląsku

Władzom Ukrainy nie podoba się polska polityka historyczna

Chciał uczcić ukończenie szkoły. Spadł z wodospadu

Gwiazda "Million Dollar Beach House" zginęła w wypadku. Szukają sprawcy

Somalijczycy na Pogodnie! Matecki świadkiem zajścia: albo obudzimy się teraz, albo nigdy

Michelle Obama: cieszę się, że nie miałam syna. Byłby drugim Barackiem

Najnowsze

Zjazd rodu Gut-Mostowych w Poroninie – góralska tradycja i historia w jednym miejscu | Wstajemy!

Litwa alarmuje: Rosja omija sankcje UE przez "medyczną lukę"

PILNE: Na parkingu znaleziono ciało kobiety. Policja nie wyklucza zabójstwa

Tomasz Sakiewicz z Sulejowa: Jesteśmy tutaj sercem razem z wami. Oglądajcie nas!

Rząd Pakistanu nominował Donalda Trumpa do Pokojowej Nagrody Nobla

Ustronie Morskie: W wodzie znaleziono bakterię escherichia coli. Zamknięto plażę

Janachowska zakochana w Dubaju. Z mężem kupili apartament za miliony

Jan Marciniak Mistrz Polski 2024 Kiteboarding | Rozmowa z Mistrzem