Przejdź do treści
22:08 Polska: Od poniedziałku do piątku utrudnienia w dostępie do Morskiego Oka z powodu remontu drogi
20:39 Minister finansów USA: Stany Zjednoczone i Chiny poczyniły "znaczny postęp" w rozmowach handlowych
19:50 El. ME piłkarzy ręcznych: Polska pokonała Rumunię 30:29 i zapewniła sobie awans
18:59 MSZ: Grupa kilkunastu Polaków, którzy chcą wydostać się z Pakistanu, jest bezpieczna
18:09 Jarosław Kaczyński: te wybory są walką o utrzymanie demokracji w Polsce
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Gdańsk II i Banino zapraszają na spotkanie z prof. Andrzejem Nowakiem pt."Tysiąc lat i co dalej? Polska historia i współczesne wyzwania", 12 maja (poniedziałek), g. 18, Sala Akwen, ul. Wały Piastowskie 24, Gdańsk
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Lębork zaprasza na koncert barda Strefy Wolnego Słowa Pawłem Piekarczykiem, 12 maja (poniedziałek), g. 17.00, ul. Krzywoustego 1, świetlica, były budynek ABB, Lębork
Spotkanie Mateusz Morawiecki, Waldemar Buda, Michał Dworczyk, Piotr Müller zapraszają we wtorek, 13 maja, o godz. 18, do Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie (pl. Narutowicza 1A) na "Konwencję prawdziwego Rafała Trzaskowskiego"
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Rawa Mazowiecka II zaprasza na spotkanie z dziennikarzem śledczym TV Republika Piotrem Nisztorem, 13 maja (wtorek), g. 17.30, Miejski Dom Kultury im. Danuty Siedzikówny "Inki", ul. Krakowska 6C, Rawa Mazowiecka
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza na spotkanie otwarte z dziennikarzem TV Republika Karolem Gnatem, 15 maja (czwartek), g. 18, Aula Tygodnika „Niedziela” ul. 3 maja 12, Częstochowa
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” w Ciechocinku zaprasza na spotkanie z redaktorem Tomaszem Sakiewiczem oraz Pawłem Piekarczykiem 15 maja o godz. 18.00 w Restauracji Teatralna (ulica Mikołaja Kopernika 2, Ciechocinek)
Protest 14 maja w środę o godz. 17:00 na Placu Matejki w Krakowie odbędzie się Protest Przeciwko Likwidacji Państwa Polskiego i Nielegalnej Migracji
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza 15.05. (czwartek) o godz.18.30 w Piotrkowie Trybunalskim na Rynku Trybunalskim na Marsz przeciw CIC i nielegalnym imigrantom
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie otwarte z prof. Janem Majchrowskim. 16 maja (piątek), g. 18. Wojewódzka Biblioteka Publiczna ul. Ściegiennego 13, Kielce
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Poznań zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, szefem Ruchu Obrony Granic 16 maja br. o 18:00 Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z red. nacz. ”GP”, ”GPC”, prezesem Republiki Tomaszem Sakiewiczem, oraz Pawłem Piekarczykiem. 21 maja (środa), g. 17, Biblioteka Publiczna Plac Zamkowy 7, Środa Wielkopolska
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Podsumowanie Kongresu 590. Forum wymiany myśli i model wsparcia

Źródło: Telewizja Republika

„Polska i świat - startujemy!" to hasło tegorocznej edycji Kongresu 590. Jego celem było m.in. wyciągnięcie wniosków z doświadczenia pandemii oraz pokazanie, jak zmieniła się Polska. Skupiono się na najważniejszych obszarach kraju, czyli bezpieczeństwie zdrowotnym, gospodarce, społeczeństwie, infrastrukturze, eksporcie i ekspansji gospodarczej.

Wydarzenie zostało objęte patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, który otworzył V edycję Kongresu 590.

- Cieszę się, że już po raz piąty mogę otworzyć Kongres 590. To wyjątkowe wydarzenie poświęcone ekspansji polskich firm, budowaniu polskiego kapitału i wzmacnianiu patriotyzmu gospodarczego - powiedział.

.@AndrzejDuda (@prezydentpl) @Kongres590: Cieszę się, że już po raz piąty mogę otworzyć #Kongres590, to wyjątkowe wydarzenie poświęcone ekspansji polskich firm, budowaniu polskiego kapitału i wzmacnianiu patriotyzmu gospodarczego. #włączprawdę #TVRepublika

— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) May 5, 2021

.@AndrzejDuda (@prezydentpl) @Kongres590: Jestem pewien, że będzie to owocne wydarzenie mimo tego, że odbywa się to w sposób hybrydowy. #włączprawdę #TVRepublika

— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) May 5, 2021

Rozwój polskiej gospodarki

Drugi dzień Kongresu 590 został otwarty przez premiera Mateusza Morawieckiego.

- To najlepsze miejsce, by rozmawiać o tym, jak polska gospodarka może przezwyciężyć kryzys i jak może rozwijać się dalej. Tutaj też musi toczyć się dyskusja o perspektywach na przyszłość – o nowych inwestycjach i przełomowych innowacjach – przyznał.

- W efektywnej gospodarce każdy sektor ma swoją rolę do wypełnienia. Rolą rządu jest stwarzanie optymalnych warunków do prowadzenia biznesu i do inwestowania, ale też wspieranie dziedzin, bez których pomyślny rozwój kraju byłby niemożliwy – podkreślił premier.

Premier @MorawieckiM podczas #Kongres590: W efektywnej gospodarce każdy sektor ma swoją rolę do wypełnienia. Rolą rządu jest stwarzanie optymalnych warunków do prowadzenia biznesu i do inwestowania, ale też wspieranie dziedzin bez których pomyślny rozwój kraju byłby niemożliwy.

— Kancelaria Premiera (@PremierRP) May 6, 2021

.@MorawieckiM (@PremierRP): W chwili największego kryzysu od blisko 100 lat, fundamentalnym zadaniem państwa obok walki o zdrowie i życie obywateli, jest wspieranie firm i obrona miejsc pracy.#włączprawdę #TVRepublika

— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) May 6, 2021

Wśród zaproszonych gości byli m.in. Wicepremier, Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin, przedstawiciele rządu, samorządów, organizacji pozarządowych, spółek skarbu państwa, biznesu i nauki.

Prezydent wręczył nagrody

Podczas Kongresu 590 odbyła się gala XVIII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. Andrzej Duda wręczył nagrody za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej gospodarki oraz przedsiębiorczości. Nagrody zostały przyznane w pięciu kategoriach głównych i dwóch specjalnych. Prezydent przyznał też, podobnie jak rok temu nagrodę indywidualną.

- Jesteście Państwo dumą Rzeczpospolitej. Bardzo dziękuję za to, że budujecie polską markę poza granicami kraju. Mam nadzieję, że dzisiejsza nagroda będzie jeszcze większą mobilizacją – przyznał Prezydent Andrzej Duda chwilę po wręczeniu statuetek Laureatom.

Biznes jest tą dziedziną, która w największym stopniu ucierpiała podczas pandemii. Kwestia przetrwania polskich firm była dla nas kwestią fundamentalną - mówił Prezydent @AndrzejDuda podczas XVIII edycji #NagrodaGospodarczaPrezydentaRP. ???????? pic.twitter.com/roLJpJgpuR

— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) May 5, 2021

Debaty o gospodarce i rynku medycznym

Kongres 590 był skierowany do wszystkich firm: od startupów, przez mikro, małe, średnie, po duże przedsiębiorstwa.

Wśród ponad 50 paneli znalazły się m.in. debaty o patriotyzmie gospodarczym, bezpieczeństwie polskiego rynku medycznego, geopolitycznych perspektywach dla Polski i świata, relacjach Polski i Azji, rozwoju branży kosmicznej w Polsce i świecie, Zielonym Unijnym Ładzie oraz wielkich inwestycjach infrastrukturalnych.

Podczas tegorocznej edycji można było uczestniczyć w takich panelach jak: „Wpływ inwestycji infrastrukturalnych na rynek transportu towarowego”, „Suwerenność lekowa Państwa, a bezpieczeństwo polskiego rynku medycznego/ farmaceutycznego", „Ekspansja polskich firm za granicą" czy „Modernizacja transportu kolejowego szansą na skuteczną walkę z wykluczeniem komunikacyjnym”.

Nazwa Kongresu 590 pochodzi od prefiksu kodu kreskowego, którym oznaczane są towary wytwarzane bądź dystrybuowane przez polskie przedsiębiorstwa.

Piąty #Kongres590 przeszedł właśnie do historii. Dziękujemy Wam za te wspólne 2 dni! pic.twitter.com/md0bfBdnN2

— Kongres 590 (@Kongres590) May 6, 2021
portal TV Republika

Wiadomości

Przełom w przechowywaniu danych

Sekrety wyboru Papieża Leona XIV

Wiemy, kto wygrał Taniec z Gwiazdami! Finał pełen łez i niespodzianek.

Gdzie był Ryszard Cyba? Szokujące ustalenia Piotra Nisztora! [WIDEO]

Pobicie mężczyzny w Piszu. Sprawcy doprowadzili do jego śmierci

HIT DNIA

Nieprawdopodobne, a... jednak! "Szczęście" Trzaskowskiego w losowaniu kolejności wypowiedzi

Zalewska: Donald Tusk nie chce być liderem – pozwala, by stawiano go do kąta

PILNE: Mieszkańcy Zabrza zdecydowali ws. władz miasta! [WYNIKI REFERENDUM]

Rafał Ziemkiewicz gościem Poranka Radia Republika już w poniedziałek!

Eurowizja ruszyła! Justyna Steczkowska już zrobiła show na otwarciu

Dojdzie do rozmowy Zełenski-Putin? Prezydent Ukrainy wzywa

Giro d'Italia - wygrał etap i został liderem

Marco Rubio spotka się z szefami dyplomacji NATO w Turcji

HIT DNIA

Kibice Legii znów "pozdrawiają" Trzaskowskiego. Zobacz ten TRANSPARENT

Marszałek Hołownia chwali się napisaniem książki kucharskiej

Najnowsze

Przełom w przechowywaniu danych

Pobicie mężczyzny w Piszu. Sprawcy doprowadzili do jego śmierci

HIT DNIA

Nieprawdopodobne, a... jednak! "Szczęście" Trzaskowskiego w losowaniu kolejności wypowiedzi

Zalewska: Donald Tusk nie chce być liderem – pozwala, by stawiano go do kąta

PILNE: Mieszkańcy Zabrza zdecydowali ws. władz miasta! [WYNIKI REFERENDUM]

Sekrety wyboru Papieża Leona XIV

Wiemy, kto wygrał Taniec z Gwiazdami! Finał pełen łez i niespodzianek.

Gdzie był Ryszard Cyba? Szokujące ustalenia Piotra Nisztora! [WIDEO]