Przejdź do treści
21:58 RPA: Nieznani sprawcy zastrzelili pięć osób, w tym dwie kobiety, oraz ranili trzy inne osoby w barze w Olievenhoutbosch pod Pretorią
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Poczta Polska w czasach epidemii koronawirusa

Źródło: Telewizja Republika

– Są blaski i cienie globalizacji. Przyniosła bardzo wiele korzyści wszystkim uczestnikom tego procesu, ale też od dłuższego czasu wiemy, że łączy się ona z pewnymi kosztami. Szybkie rozprzestrzenianie się jest takim dramatycznym kosztem, który w tej chwili możemy obserwować - powiedziała w programie Telewizji Republika "Biznes Polska" Maria Libura, ekspert ds. zdrowia z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

 

– Przede wszystkim trzeba mieć nadzieję, że do tej wielkiej tragedii jednak nie dojdzie i to powstrzymamy. Tutaj kluczowe będzie miało znaczenie to, jak wykorzytamy naszą ochronę zdrowia. Znamy jej mankamenty, ale na przykład ta duża liczba szpitali i łóżek szpitalnych, na którą zawsze wszyscy eksperci narzekali, może okazać się jakimś atutem. Gorzej zapewne wygląda sytuacja z samymi kadrami medycznymi, bo tych nam desperacko brakuje - mówiła Maria Libura.


– Widzimy, jak bezcennym zasobem w takiej sytuacji okazują się kadry medyczne. Sądzę, że będzie to jedna z większych lekcji po tej epidemii, jakie one mają znaczenie, jak ważne jest to, żeby te kadry medyczne mieć i o nie dbać - kontynuowała ekspert ds. zdrowia.


– Poczta Polska ma przygotowane plany ciągłości działania i kolejne kroki będziemy podejmować w zależności od sytuacji, w zależności od potrzeb. Jesteśmy też gotowi do wykonywania specjalnych zadań, które mogą nam zlecać instytucje rządowe. W tej chwili dystrybuujemy specjalne ulotki dotyczące właśnie zagrożenia i ochrony przed koronawirusem. W placówkach pocztowych są wywieszone plakaty, jeżeli otrzymamy inne zadania, również postaramy się w miarę możliwości je wykonywać - zauważyła rzecznik prasowy Poczty Polskiej S.A. Justyna Siwek.


– Mamy zupełnie nowy etap, ponieważ w końcu WHO ogłosiła pandemię i tak naprawdę nie oznacza to jakiejś radykalnej zmiany w faktach, bo to narastanie liczby osób chorych, że epidemię zaczęły pojawiać się w różnych innych krajach było wiadome już od pewnego czasu, ale jednak nazwanie tego pandemię ma taki efekt psychologiczny i pokazuje wszystkim, też rządom, że sytuacja jest poważna - powiedziała Maria LIbura.


– Jesteśmy na bieżąco w kontakcie z Głównym Inspektorem Sanitarnych, ale przede wszystkim zalecamy naszym pracownikom, placówkom kontakt z powiatowymi inspektorami i w każdym przypadku wątpliwości zgłaszali się przede wszystkim tam i wszystkie decyzje dotyczące ewentualnie zamknięcia placówki, czy też inne środki, muszą być podejmowane przez odpowiednie służby - podkreśliła Justyna Siwek.


– Zaraz po ogłoszeniu pandemii, inne kraje, nie tylko Polska, która dość szybko zdecydowała się zamknąć szkoły i uczelnie, jeszcze kilka godzin przed tą decyzje, to w ślad bardzo szybko poszły rządy innych krajów i w tej chwili w różnych krajach europejskich mamy różne takie środki, które mają ograniczyć rozprzestrzenianie się tej nowej choroby - powiedziała ekspert ds. zdrowia.


– W Poczcie Polskiej został powołany specjalny zespół ds. monitorowania zagrożenia koronawirusa i przez ten zespół podejmowane są kolejne decyzje, kolejne działania i przede wszystkim najważniejsza jest informacja dla pracowników. Zaczęliśmy od powszechnej kampanii informacyjnej. Przekazujemy naszym pracownikom wszystkie zalecania GIS-u, przede wszystkim w zakresie higieny osobistej, odpowiedniego mycia rąk a w tej chwili zakupiliśmy także środki do dezynfekcji i środki ochrony osobistej dla pracowników - zaznaczyła rzecznik prasowa Poczty Polskiej. – Naszym celem jest zabezpieczenie zarówno naszych pracowników, ale ważne jest także bezpieczeństwo naszych klientów, dlatego wprowadziliśmy takie strefy ochronne w naszych placówkach pocztowych. Apelujemy do klientów, aby nie podchodzili niepotrzebnie zbyt blisko naszych pracowników, aby zachować ten bezpieczny dystans, powyżej metra, około półtora metra jest zalecana odległość i podchodzić do pracownika w celu na przykład okazania dowodu osobistego tylko na wyraźne polecenie pracownika. W tej chwili jesteśmy w kontakcie z Głównym Inspektorem Sanitarnym i wszystkie zalecenia, które otrzymujemy, wdrążane są na bieżąco - dodała.


– Mamy opinię GIS-u, że przesyłki pocztowe są bezpieczne i kierujemy się tą opinią. Najważniejsze jest dla nas też to, aby nasi pracownicy zachowali odpowiedni dystans na przykład wręczając przesyłki. Apelujemy też również do naszych listonoszy o zachowanie odpowiedniej odległości, ale też o danie na przykład klientom komfortu podpisywania się własnym długopisem chociażby - powiedziała Justyna Siwek.

Telewizja Republika

Wiadomości

Uziemili samoloty na czterech moskiewskich lotniskach

Prezydent oczekuje, że Rosja przyzna się do zestrzelenia samolotu

Nie tylko ludzie cierpią na tej wojnie: zwierzęta dotyka ten los

Usyk nokautuje Duboisa i zostaje niekwestionowanym mistrzem świata wagi ciężkiej

Nowy brytyjski myśliwiec z potężnym zasięgiem. Jakie może mieć osiągi?

Nie żyje Al Waleed, nazywany „Śpiącym Księciem”. Zmarł w wieku 35 lat

"Jeśli ktoś chce sparaliżować...". Ziobro ostro o działaniach ekipy Tuska. WIDEO

Kożuchowska straciła role przez wiarę. "Miałam na to dowody. Usłyszałam, że jestem za bardzo na prawo"

Dramat centrum miasta. Pijany kierowca wjechał w stojących na chodniku ludzi. WIDEO

HIT! Niemiecka partia wściekła się. I zwołała manifestację o "brak granic"

Gajcy: Fala niezadowolenia, która narasta, to już fala ponadpartyjna, to wyraz społecznego sprzeciwu

Co najmniej 34 osoby zginęły w zatopionej łodzi!

PILNE: Ukraina proponuje Rosji spotkanie. Co zrobi Putin?

Tour de France - dzisiejszy etap dla Arensmana

Kłamstwa Tuska. Czarnek masakruje Giertycha. Atak na Stanowskiego. Odlot Zielińskiej

Najnowsze

Uziemili samoloty na czterech moskiewskich lotniskach

Nowy brytyjski myśliwiec z potężnym zasięgiem. Jakie może mieć osiągi?

Nie żyje Al Waleed, nazywany „Śpiącym Księciem”. Zmarł w wieku 35 lat

"Jeśli ktoś chce sparaliżować...". Ziobro ostro o działaniach ekipy Tuska. WIDEO

Kożuchowska straciła role przez wiarę. "Miałam na to dowody. Usłyszałam, że jestem za bardzo na prawo"

Prezydent oczekuje, że Rosja przyzna się do zestrzelenia samolotu

Nie tylko ludzie cierpią na tej wojnie: zwierzęta dotyka ten los

Usyk nokautuje Duboisa i zostaje niekwestionowanym mistrzem świata wagi ciężkiej