Początek akcji "Znicz". Kobryś: Będziemy przy cmentarzach i na głównych trasach

O tegorocznej edycji akcji „Znicz” w programie „Polska na dzień dobry” Ilona Januszewska rozmawiała z podinspektorem z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji Radosławem Kobrysiem.
– To trudny czas, jak co roku. Jesteśmy dobrze przygotowani, jeszcze w tamtym roku pojawił się harmonogram ogólnopolskich działań. Wszystkie ręce na pokład. Będziemy w okolicach cmentarzy, ale też przy głównych trasach – zapowiedział Kobryś
– W trakcie akcji, codziennie na drogach w całym kraju będzie nas około 5 tysięcy – dodał.
Gość Ilony Januszewskiej skomentował niechlubne statystyki ofiar i wypadków w ruchu drogowym:
– W tamtym roku w pięć dni akcji „Znicz” zginęło 57 osób. (…) Czy ta liczba maleje? Można powiedzieć, że tak. Każdy rok pokazuje, że tych wypadków jest coraz mniej, ale ten rok daje nam sporo do myślenia. Mamy od początku mniej wypadków i rannych, ale więcej zabitych. Przyczyną jest prędkość. (…) Pierwszy raz od dekady zanotowaliśmy też wzrost zatrzymanych pod wpływem alkoholu. Wzrosła też liczba zatrzymanych praw jazdy. – wyliczał podinspektor.
Radosław Kobryś odniósł się także do tragedii, która miała niedawno miejsce na warszawskich Bielanach:
– Oby pewien stan refleksji się utrzymał. Ten wypadek był straszny, ale takie wypadki z pieszymi odbywają się nietety codziennie. Trzeba o tym mówić, także za pośrednictwem mediów – zaznaczył.
Ekspert zaapelował o uwagę na drodze:
– Da się myśleć za kogoś na drodze i trzeba to robić – podkreślił .
Polecamy Zaprzysiężenie Karola Nawrockiego
Wiadomości
HIT DNIA
Nietypowy uczestnik na zaprzysiężeniu prezydenta: Polacy są bardzo gościnni, nie ma tu rasizmu
Wiemy, gdzie z pierwszą wizytą zagraniczną uda się prezydent Nawrocki. Powiedział o tym w Republice!
Nawrocki: nie pozwolę Niemcom traktować Polski i Polaków jako "junior partnera", nie jesteśmy ich gospodarstwem pomocniczym
Najnowsze

HIT DNIA
Nietypowy uczestnik na zaprzysiężeniu prezydenta: Polacy są bardzo gościnni, nie ma tu rasizmu

Unii Europejskiej znowu coś się nie podoba. Tym razem chodzi o płatności gotówką za duże zakupy

Koalicja Tuska rozdała jachty i solaria w ramach KPO. Możdżonek z ostrą krytyką
