Pociąg do czytania – wakacyjna strefa czytelnicza na dworcach kolejowych
W hali głównej Dworca Wschodniego w Warszawie, wystartowała akcja „Pociąg do czytania", zorganizowana w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Narodowe Centrum Kultury oraz Polskie Koleje Państwowe S.A. (PKP) zapraszają podróżnych do skorzystania ze specjalnej wakacyjnej strefy relaksu z książką, wyposażonej w nowości wydawnicze.
4 sierpnia pasażerowie na Dworcu Wschodnim PKP mogli nie tylko wypełnić czas oczekiwania na pociąg ciekawą lekturę, ale też skorzystać z aktywności przygotowanych przez animatorów i bibliotekarzy. W kolejne piątki strefa NPRCz 2.0 pojawi się na głównych dworcach kolejowych w Katowicach (11 sierpnia), Gdyni (18 sierpnia), Krakowie (25 sierpnia) oraz we Wrocławiu (1 września).
Celem akcji „Pociąg do czytania" jest przypomnienie o zaletach czytania jako przyjemnego i wartościowego sposobu spędzania czasu oraz uświadomienie, że podróż i lektura książek to doskonałe połączenie. Obie aktywności poszerzają naszą wiedzę o świecie, przenoszą nas w nowe, często nieznane rejony i realia, wzbogacają nasze doświadczenia i przeżycia, pozwalają spojrzeć na świat z innej perspektywy.
– Idea stref czytelniczych w przestrzeni publicznej doskonale wpisuje się w założenia kampanii społeczno-informacyjnej, prowadzonej przez NCK w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. To jeden z największych programów wieloletnich MKiDN, realizowanych przez czterech operatorów instytucjonalnych, przy osobistym wsparciu prof. Piotra Glińskiego, Ministra Kultury, który nadał mu priorytetowe znaczenie. Dzięki zaangażowaniu naszego partnera, Polskich Kolei Państwowych, książki i biblioteki wychodzą na spotkanie z czytelnikami i pojawią się w miejscach nieoczywistych dla literatury, takich jak dworce kolejowe. W ten sposób możemy promować czytelnictwo również wśród tych osób, które nie czytają na co dzień. Każdy z nas zasługuje na stały kontakt z literaturą, ponieważ książki stanowią wspaniałe źródło inspiracji i kreatywności, a czytanie to najlepsza droga rozwoju osobistego, zawodowego i społecznego. Czytanie ma tylko dobre strony – podkreśla prof. Rafał Wiśniewski, Dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
Do końca wakacji w specjalnie zaprojektowanej mobilnej strefie relaksu, która będzie wędrowała przez kolejne sierpniowe piątki po największych polskich dworcach kolejowych, podróżni będą mogli odpocząć na leżakach lub fotelach z interesującą lekturą. Dodatkowo zaplanowane zostały atrakcje, które mają zachęcić gości strefy do rozmaitych aktywności proczytelniczych. Książka to nie tylko słowa, ale też ilustracje, dlatego w ramach akcji przewidziano zabawy rysunkowe prowadzone przez Roberta Trojanowskiego, autora publikacji edukacyjnych dla dzieci, który będzie tworzył na żywo rysunki na specjalne zamówienie publiczności. Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali quizy literackie i warsztaty plastyczne. Kolejna atrakcja strefy to Księga Podróży, w której pasażerowie będą mogli dzielić się refleksjami i wspomnieniami z wakacji oraz impresjami związanymi z literaturą. Sprawdzimy, jakie książki umilają im podróże, co polecają i kto ich inspiruje.
– Jesteśmy spółką społecznie odpowiedzialną, w związku z czym chętnie angażujemy się – poprzez udostępnienie powierzchni na dworcach czy nośników reklamowych – w przedsięwzięcia o znaczeniu edukacyjnym, kulturalnym i społecznym. Współpracujemy także z wieloma podmiotami przy organizacji wydarzeń o charakterze patriotycznym i tożsamościowym. Sami również inicjujemy tego rodzaju działania, a jednym z nich jest program nadawania imion wybranym dworcom kolejowym. Współpracę z NCK przy programie ukierunkowanym na upowszechnienie czytelnictwa w Polsce traktujemy jako wyróżnienie. Lektura książki i podróż koleją to sprawdzone oraz doskonałe połączenie. Jestem pewien, że dzięki wspólnej akcji NCK i PKP S.A. przekona się o tym jeszcze więcej pasażerów – mówi dr Rafał Zgorzelski, Członek Zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A.
Ważnym elementem akcji „Pociąg do czytania" jest lokalność i aktywności związane z konkretnym miastem i regionem, np. dodatkową atrakcją warszawskiej strefy NPRCz 2.0 na Dworcu Wschodnim 4 sierpnia był spacer z przewodnikiem pt. „Praga w podróży", zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną im. Księdza Jana Twardowskiego w Dzielnicy Praga-Północ. Podczas przechadzki po dworcu poznano związane z nim ciekawostki, w tym m.in. wykorzystanie przestrzeni dworcowej w kultowych filmach, jak np. „Nie lubię poniedziałku", „Co mi zrobisz jak mnie złapiesz" czy „Czterdziestolatek".
Partnerami stref czytelniczych na kolejnych dworcach będą lokalne biblioteki: Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach, Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni, Biblioteka Wojewódzka w Krakowie oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. T. Różewicza we Wrocławiu – Filia nr 12, które zaplanowały specjalne propozycje, skierowane do różnych grup czytelników.
Biblioteki to nie tylko miejsca i instytucje pełne pomysłów, lokalne centra dostępu do kultury i wiedzy oraz naturalni partnerzy akcji promującej czytelnictwo, ale też głównie beneficjenci Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
Dokładny program aktywności w strefach czytelniczych w poszczególnych miastach będzie dostępny na stronie internetowej www.nprcz.pl oraz na stronach lokalnych bibliotek, które są partnerami akcji w Katowicach, Gdyni, Krakowie i we Wrocławiu.