Przejdź do treści
Wybory 2025 Przyborów gm. Jeleśnia Karol Nawrocki 715 Rafał Trzaskowski 165
Wybory 2025 Karol Nawrocki: wierzę, że jutro rano obudzimy się z prezydentem Karolem Nawrockim
Wybory 2025 Jarosław Kaczyński: Wierzę, że zwyciężymy! Wierzę, że przeprowadzimy nasz plan
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Platforma przeciw ONR. Cimoszewicz: Czy polski rząd uwiarygadnia działalność ONR-u?

Źródło: TELEWIZJA REPUBLIKA

– Zebraliśmy się, aby napiętnować działalność ONR i zwrócić się z apelem do premier Szydło o zajęcie stanowiska w tej kwestii. Czy polski rząd uwiarygadnia działalność ONR-u poprzez jego obecność w publicznych uroczystościach państwowych? – pytał podczas konferencji prasowej Platformy Obywatelskiej Tomasz Cimoszewicz.

– 50 mln ludzi straciło życie wskutek działalności nazistów i ideologi radykalnego nacjonalizmu. ONR hołduje radykalnemu nacjonalizmowi, propaguje tezy za nim idące – podkreślał Cimoszewicz. – Dyskutowałem z wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji Jarosławem Zielińskim na temat ONR i jego przemarszu w zeszłym tygodniu w Białymstoku. Pan minister stanął na stanowisku, jakoby nie miałoby to żadnego wielkiego znaczenia. Dlatego zebraliśmy się, aby napiętnować działalność ONR i zwrócić się z apelem do premier Szydło o zajęcie stanowiska w tej kwestii. Czy polski rząd uwiarygadnia działalność ONR-u poprzez jego obecność w publicznych uroczystościach państwowych? – zaznaczał. 

ONR obchodził 85. rocznicę istnienia organizacji, w sobotę 16. kwietnia ruch protestował przeciwko premierze spektaklu "Biała siła, czarna pamięć", która opowiada o nienawiści na tle narodowym, czy wyznaniowym w Białymstoku. Ponadto organizacja połączyła protest z obchodami rocznicy powstania. W związku z tym, odbyła się msza św. prowadzona przez ks. Jacka Międlara, a także zorganizowano przemarsz ulicami Białegostoku.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar poinformował, że zwrócił się do prokuratury o zbadanie okoliczności marszu narodowców. Również kuria metropolitalna białostocka odcięła się od narodowców, przepraszając w oświadczeniu osoby, które mogły się poczuć dotknięte przebiegiem sobotniej mszy świętej z udziałem przedstawicieli ONR, a ks. Kryspin Banko, Wizytator Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Misjonarzy, oświadczył w komunikacie prasowym, że ks. Jacek Międlar, który przewodniczył mszy, otrzymał całkowity zakaz wystąpień publicznych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Krakowska Kuria zakazała odprawiania Mszy za ks. Międlara? Ks. Isakowicz-Zaleski: Nie wolno modlić się za księdza katolickiego?

Prokuratura zajmie się marszem ONR w Białymstoku

Dymisja za koncert w klubie studenckim. Konsekwencje obchodów 85-lecia ONR w Białymstoku

telewizja republika

Wiadomości

Trzecie zwycięstwo kandydata na prezydenta tego człowieka z rzędu

Atak terrorystyczny w USA. Podpalał uczetników wiecu

Memy po przegranej Trzaskowskiego. Jest Giertych. | +18

Koniec liczenia! Wszystko jasne. Wiadomo kto wygrał wybory

Ukraina planowała to 1,5 roku. Rosjanie mówią, że to ich Pearl Harbor

Cezary Krysztopa: Im trzeba podziękować

Domański: Tusk myśli teraz jak unieważnić wybory

Dziennikarz "Rzeczpospolitej" się pośpieszył: "Rafał Trzaskowski nowym prezydentem Polski!"

Podano wyniki late poll z 90 procent komisji

Wyniki wyborów po przeliczeniu 99 proc. komisji

Simion: w Polsce ważą się losy Europy. Módlmy się o Polskę

Nawrocki czy Trzaskowski? Śledź wyniki wyborów na bieżąco! [LIVE]

Morawiecki wskazał klucz do zmiany wyniku wyborów

WAŻNE! Emocje po wynikach late poll! Zmiana na pozycji lidera

Nawrocki: Ocalimy Polskę! Monopol władzy nie może się domknąć

Najnowsze

Trzecie zwycięstwo kandydata na prezydenta tego człowieka z rzędu

Ukraina planowała to 1,5 roku. Rosjanie mówią, że to ich Pearl Harbor

Cezary Krysztopa: Im trzeba podziękować

Domański: Tusk myśli teraz jak unieważnić wybory

Dziennikarz "Rzeczpospolitej" się pośpieszył: "Rafał Trzaskowski nowym prezydentem Polski!"

Atak terrorystyczny w USA. Podpalał uczetników wiecu

Memy po przegranej Trzaskowskiego. Jest Giertych. | +18

Koniec liczenia! Wszystko jasne. Wiadomo kto wygrał wybory