Przejdź do treści
Republika Republika była najchętniej oglądaną stacją informacyjną 11 listopada osiągając najwyższy udział w rynku na poziomie 7,56%
11:07 Szef MSZ Litwy: otwarcie granicy z Białorusią nie jest możliwe, póki Mińsk eskaluje sytuację
10:30 Chiny: na spotkaniu z królem Hiszpanii Xi wezwał do zacieśnienia dwustronnych relacji
10:05 Śląskie: osiem kolejnych osób zatrzymanych ws. wyłudzania odszkodowań komunikacyjnych
09:35 Sondaż dla RMF FM: 30 proc. badanych za większymi uprawnieniami prezydenta, 31 proc. chce utrzymania obecnego stanu
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Warszawa oraz Wolni Polacy zapraszają na protest przeciwko represjom politycznym wobec Daniela Obajtka, 12 listopada, godz. 11:30 przed Prokuraturą Regionalną w Warszawie (Krakowskie Przedmieście 25)
Wydarzenie 12 listopada (środa), o godz. 18:00 odbędzie się pokaz filmu "Operacja Polonia 1920". Miejsce: Sala widowiskowa Centrum Kultury - Izabelin. Wstęp wolny
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Chrzanów zaprasza na spotkanie otwarte z Jakubem Maciejewskim. 14 listopada, g. 18:00. Sala Parafialna ul. Adama Mickiewicza 5, Chrzanów
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Gdyni zaprasza na spotkanie z Jackiem Wroną, działaczem Ruchu Obrony Granic. 16 listopada, g. 17:30. Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości, ul. 10 Lutego 33
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Miechów zaprasza na spotkanie otwarte z Przemysławem Czarnkiem. 15 listopada, g. 13:00. Hala sportowa przy szkole podstawowej w Kozłowie, Kozłów 303
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Nowym Dworze Mazowieckim i NPR zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem 21 listopada o godz. 18:00 w Nowodworskim Ośrodku Kultury przy ul I.J. Paderewskiego 1a
Wydarzenie Uroczystości 195. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Olszynka Grochowska, niedziela, 30.11. Początek o g. 12:30, Kopiec Bohaterów Olszynki Grochowskiej w Alei Chwały (ul. Chełmżyńska). Od g. 13:00 uroczystości przy Mogile Powstańczej, ul. Szeroka
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Planujesz kupno maski antysmogowej? Przeczytaj rady od UOKiK!

Źródło: UOKiK

Czad i smog to cisi zabójcy, szczególnie groźni zimą. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w trosce o bezpieczeństwo obywateli przebadał produkty, które w założeniu mają nas chronić przed tymi zagrożeniami. Okazało się, że nie wszystkim można zaufać – czytamy w komunikacie UOKiK.

W mroźne, bezwietrzne dni w wielu polskich miastach utrzymuje się smog. Wdychamy wtedy związki chemiczne i pyły, które są szkodliwe dla naszego zdrowia, m.in. mogą wywoływać alergie, choroby płuc, a nawet raka. Coraz więcej osób kupuje maski antysmogowe, aby się chronić przed zanieczyszczonym powietrzem. Czy dobrze spełniają to zadanie? W pilotażowym programie na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdziła to Inspekcja Handlowa.

Zbadano 10 modeli półmasek filtrujących do ochrony przed cząstkami, popularnie nazywanych maskami antysmogowymi. W 9 województwach, inspektorzy sprawdzili 12 losowo wybranych przedsiębiorców. W efekcie kontroli, zakwestionowano pięć produktów.

Dwa modele półmasek miały negatywne wyniki badań na całkowity przeciek wewnętrzny, a jeden z nich – także zły wynik badania penetracji mgłą oleju parafinowego. Oznacza to, że nie mają odpowiednich właściwości ochronnych i przepuszczają obecne w powietrzu szkodliwe pyły. Do tej pory Prezes UOKiK wszczął jedno postępowanie administracyjne w sprawie półmaski niezgodnej z wymaganiami. W drugim przypadku przedsiębiorca odwołał się do UOKiK od decyzji Inspekcji Handlowej zakazującej sprzedaży zakwestionowanego wyrobu. Sprawy są w toku, do czasu rozstrzygnięcia firmy nie mogą sprzedawać półmasek.

Trzy inne półmaski inspektorzy zakwestionowali z powodu braków formalnych, np. w instrukcjach użytkowania.

Ze względu na coraz większy problem ze smogiem UOKiK zamierza nadal monitorować rynek półmasek. Tym bardziej, że konsumenci nie są w stanie samodzielnie ocenić, czy maski antysmogowe spełniają wymagania określone w przepisach i dobrze ich chronią.

Półmaski filtrujące są wykonane z materiału filtracyjnego i chronią nie tylko przed smogiem, ale także przed pyłami budowlanymi. Mogą ich używać spacerowicze, osoby remontujące dom czy robotnicy budowlani. Półmaski filtrujące, często nazywane też przeciwpyłowymi, powinny okrywać nos, usta oraz brodę, dodatkowo mogą mieć zawór wdechowy i/lub wydechowy.

 

Przy zakupie maski zwróć uwagę na:

  1. Skróty, które widnieją na masce lub jej opakowaniu:

CE – oznacza, że producent przeprowadził procedurę oceny zgodności i deklaruje, że produkt spełnia wszystkie wymagania techniczno-prawne. Nie kupuj maski bez takiego oznakowania;

FFP1FFP2FFP3 – wskazuje klasę ochrony filtra: najsłabsza to 1, najwyższa – 3;

NR – półmaska jednorazowego użytku. Nie zakładaj jej ponownie i nie noś dłużej niż 8 godzin (przeznaczona jest do prac przez jedną zmianę roboczą);

– półmaska wielokrotnego użytku;

D – oznacza, że półmaska pozytywnie przeszła badanie na zatkanie pyłem dolomitowym. Wybierz produkt z tym znakiem, jeśli planujesz przez dłuższy czas pracować w zapylonym pomieszczeniu, np. podczas remontu domu.

  1. Instrukcję dla użytkownika. Musi być po polsku i informować m.in. o sposobie zakładania, dopasowywania i użytkowania półmaski, a jeśli produkt jest wielokrotnego użytku – o sposobie konserwacji.

  2. Rozmiar półmaski. Aby spełniła swoje zadanie, musi być idealnie dopasowana do kształtu twarzy i szczelnie do niej przylegać. Podany przez producenta rozmiar „S”, „M” czy „L” to tylko wskazówka. Jeśli masz taką możliwość, przymierz maskę. Upewnij się, czy taśmy lub gumki mocujące maskę na głowie nie są np. za długie i w efekcie półmaska nie zsuwa się lub nie odstaje.

  3. Jak dbać o półmaskę? Jeśli ma filtr, sprawdzaj go co jakiś czas, konserwuj i wymieniaj zgodnie z zaleceniami producenta. Zwróć uwagę na powierzchnię materiału filtracyjnego – brudna półmaska może stracić swoje właściwości.

 

Prezes #UOKiK Marek Niechciał: Ze względu na coraz większy problem ze smogiem UOKiK zamierza nadal monitorować rynek masek antysmogowych. Tym bardziej, że konsumenci nie są w stanie samodzielnie ocenić, czy spełniają one wymagania określone w przepisach i dobrze ich chronią #smog pic.twitter.com/ppEtrnWBIk

— UOKiK (@UOKiKgovPL) 30 stycznia 2018

 

uokik

Wiadomości

Adam Andruszkiewicz

Adam Andruszkiewicz o pakcie migracyjnym: Donald Tusk kłamie Polakom prosto w oczy

Niemcy walczą z pracą na czarno. Wiemy, jakie branże są szczególnie narażone

Papież Leon XIV spotka się z przedstawicielami światowego kina

Buda: Polska nigdy nie będzie europejskim landem!

Karol Nawrocki umacnia swoją pozycję. Nowe badanie potwierdza przewagę nad Trzaskowskim

Dziś przesłuchanie Daniela Obajtka w prokuraturze

Nadchodzi podatek od smartfonów. Ceny elektroniki wzrosną

Ceny ropy w dół. Świat szykuje się na nadwyżkę surowca

Sakiewicz: Tusk jest wyizolowany z głównego nurtu Polskości

Anna Lewandowska bryluje u boku męża na szczycie Empire State Building.

Skandal w Kościele protestanckim. "Ślub" poliamoryczny 4 mężczyzn

Nowy most w Chinach runął do rzeki. Co z nowym lotniskowcem?

Prezydent ostrzega przed polityką Mamdaniego i oferuje azyl w Argentynie

Ziobro proponuje przesłuchanie w Brukseli lub na Węgrzech

Zakaz wstępu do szkół i przedszkoli dla aktywistów LGBT

Najnowsze

Adam Andruszkiewicz

Adam Andruszkiewicz o pakcie migracyjnym: Donald Tusk kłamie Polakom prosto w oczy

Karol Nawrocki

Karol Nawrocki umacnia swoją pozycję. Nowe badanie potwierdza przewagę nad Trzaskowskim

Dziś przesłuchanie Daniela Obajtka w prokuraturze

Nadchodzi podatek od smartfonów. Ceny elektroniki wzrosną

Ceny ropy w dół. Świat szykuje się na nadwyżkę surowca

Niemcy walczą z pracą na czarno. Wiemy, jakie branże są szczególnie narażone

Papież Leon XIV spotka się z przedstawicielami światowego kina

Buda: Polska nigdy nie będzie europejskim landem!