Przejdź do treści
Republika "W Samo Południe": O godz. 12:00 gościem Ewy Bugały będzie Marek Jakubiak (Wolni Republikanie)
11:05 Rzecznik prezydenta: na razie nie ma sygnałów, które wskazywałyby na zmianę stanowiska Ukrainy ws. ekshumacji
10:56 Francja: Macron zaproponował, by Zełenski i Putin spotkali się w Genewie
10:33 Pomorskie: Strażacy kolejny dzień poszukują strażaka ochotnika po pożarze hali w Kawlach
10:26 Lubelskie: Prokuratura wnioskuje o areszt dla myśliwego podejrzanego o zabicie człowieka
10:24 Bloomberg: USA i Europa natychmiast przystąpią do pracy nad gwarancjami dla Ukrainy
09:51 Lubelskie: Dwaj Ukraińcy wydaleni z Polski za organizowanie nielegalnej migracji
09:17 Wielkopolska: szpital w Koninie czasowo wstrzymał przyjmowanie nowych pacjentów na Oddział Onkologiczny. Szpital czeka na wypłacenie przez NFZ środków za drugi kwartał działalności
08:54 Warmińsko-mazurskie: Zmarły dwie osoby ranne w wypadku w Ługwałdzie
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Otwock zaprasza na spotkanie z Tomaszem Sakiewiczem i Pawłem Piekarczykiem w środę, 20 sierpnia, o godz. 18:00 w sali widowiskowej Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury, ul. J. Poniatowskiego 10 w Otwocku
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza do składania podpisów pod wnioskiem o referendum ws. nielegalnej migracji przez cały sierpień od 12-tej do 17-tej pod Jasną Górą przy wjeździe na parking od ul.Klasztornej
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Pinkas: liczymy się z tym, że będziemy mieli wzrost zakażeń koronawirusem

Źródło: PAP

- Wirus nie jest w odwrocie. Liczymy się z tym, że będziemy mieli przyrost pozytywnych przypadków, co będzie oczywiście związane z powrotem z wakacji, ale także bardzo realistycznie patrzymy na to, co nas spotka w momencie, gdy dzieci wrócą do szkoły. Analizowaliśmy, co się będzie działo w krajach, gdzie dzieci wróciły wcześniej. Był wzrost pozytywnych przypadków. Natomiast absolutnie nie było tak, że było to zagrożenie dla systemu opieki zdrowotnej, co dla nas jest generalnie najbardziej istotne - powiedział główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas.

Podkreślił, że dzieci do szkoły muszą wrócić. "My musimy zmierzyć się z problemem. Większość pacjentów to są na szczęście pacjenci bezobjawowi, chociaż nie należy bagatelizować tego faktu. Robimy wszystko, żeby zabezpieczyć tych, którzy są najsłabsi, najstarsi. Mam nadzieję, że wszyscy zachowają odpowiedni rozsadek" - zaznaczył. Jego zdaniem, dzieci wiedzą jak myć, wiedzą, co to znaczy dystansowanie, kiedy trzeba nałożyć maseczkę. Przywołał badania opinii społecznej, z których wynika, że 68 proc. rodziców chce, by w szkołach wrócić do nauki stacjonarnej.

"Ludzie muszą normalnie żyć. My musimy nauczyć się żyć z tym wirusem (...). Musimy wiedzieć, że mamy ten wirus, że on jest groźny, nie możemy go bagatelizować" - mówił. W jego ocenie, to jak będzie wyglądała sytuacja epidemiczna w naszym kraju będzie zależało od odpowiedzialności wszystkich. Podkreślił, że wiosną Polacy wykazali się taką odpowiedzialnością, jeśli chodzi o dystansowanie społeczne, mycie rąk i noszenie maseczek zasłaniających usta i nos.

Główny inspektor sanitarny pytany gdzie w szkołach będzie najniebezpieczniej jeśli chodzi o ewentualne zakażenie koronawirusem wskazał, że "wszędzie tam, gdzie dzieci będą się gromadzić". "Na pewno w miarę bezpiecznie będzie w rozgęszczonych salach w klasie, gdzie na razie nie będą obowiązywały maseczki. Na razie, bo być może będziemy musieli, gdy będzie większa zapadalność maseczki wprowadzić, nic nie jest wyryte w kamieniu. Najbardziej niebezpieczne są schody, przerwy (...). Wtedy należy założyć maseczkę. Regulamin szkolny powinien to przewidywać. Regulamin powinien zmieniać się w zależności od sytuacji" - powiedział Pinkas.

Poinformował, że dyrektorzy szkół zostali wyposażeni w algorytmy postępowania i rekomendacje. "Inspekcja sanitarna odbyła spotkania ze wszystkimi dyrektorami szkół w Polsce. Nawiązano bliskie kontakty. Inspekcja sanitarna będzie dbała o to, by odpowiadać na pytania, na istotne pytania. Stworzyliśmy zestawy pytań i odpowiedzi dla nauczycieli, dla dyrektorów szkół" - dodał.

Pytany czy będzie coś na kształt gorącej linii dyrektorów z inspekcją sanitarną, odpowiedział: "Mam nadzieję, że taka gorąca linia zafunkcjonuje".

Główny inspektor sanitarny pytany był też, czy możliwe jest przy zwiększonej liczbie zakażeń wprowadzenie na jesieni takiego lockdownu jak wiosną, gdy m.in. zamknięte były szkoły. "Mogę tutaj wyrazić wyłącznie swoją opinię. Powiem tak: mam nadzieję, że do tego nie dojdzie, ale ja nie jestem jasnowidzem. To, czy do tego dojdzie, czy nie, zależy wyłącznie od nas" - wskazał. Wyjaśnił, że chodzi mu o powrót do racjonalnych zachowań, do odpowiedzialności. Pinkas zaapelował o masowe szczepienie się na grypę, by nie było kumulacji zachorowań oraz o założenie aplikacji ProteGO Safe.

Pytany był również o to, czy starczy szczepionek na grypę dla wszystkich chętnych, których może być w tym roku więcej niż w latach ubiegłych, gdy na grypę szczepiło się tylko ok. 4 proc. Polaków. "To jest pytanie nie do mnie, to jest pytanie do producentów. To jest pytanie, jak zareaguje cała Europa, a cała Europa chce się szczepić. Oczywiście te kraje, które szczepiły się do tej pory będą miały pewnie łatwiejszy dostęp do tej szczepionki. Proszę pamiętać, że Wielka Brytania była w ubiegłym roku zaszczepiona w ponad 60 proc. Wiadomo, że ich rynek jest bardziej atrakcyjny, ale oczywiście rozmawiamy w tej chwili z firmami, które produkują szczepionki. Wygląda na to, że wszyscy ci, którzy chcą się zaszczepić taką szczepionkę dostaną" - odpowiedział.

Główny inspektor sanitarny wskazał, że najpierw powinni zaszczepić się pracownicy opieki zdrowotnej. "Szczepionka powinna być także dla tych, którzy wymagają jej w pierwszej kolejności z powodów zdrowotnych: przewlekle chorzy, pacjenci dializowani, pacjenci z chorobami układu krążenia" - dodał.

PAP

Wiadomości

Szok! Szpital wstrzymał przyjęcia na Oddział Onkologiczny!

Przydacz punktuje Tuska i Sikorskiego: to oni nie zgłosili obecności Polski na rozmowach w Waszyngtonie

Ruchniewicz zdecydował, kto zostanie szefową oddziału w Berlinie. "Dla nas, dla nowej Ameryki"

Nielegalna TVP znów się skompromitowała! „Kabaretowa Noc pod Gwiazdami” totalną klapą

Wybuch w fabryce. Ofiar jest coraz więcej

Prof. Grochmalski: Tusk jest "obciążeniem dla całej koalicji"

Olechowski w Radiu Republika: nie damy się

Trump spotkał się z przywódcami Europy - Tuska nie było

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Ten sondaż to hit! PiS zyskuje najwięcej, koalicjanci Tuska wypchnięci z Sejmu!

Piotr Strach z Polski 2050 o rozmowach pokojowych

Dobre informacje dla kierowców. Ceny ropy idą wyraźnie w dół!

Rozmowa z Donaldem Trumpem. Co ustalono? Zełenski o szczegółach!

SPRAWDŹ TO!

Wojska Putina znów atakowały Ukrainę. Polska poderwała myśliwce!

Dlaczego nikt nie chce spotykać się z Donaldem Tuskiem?

Rozbito międzynarodowe gangi handlujące narkotykami

Najnowsze

Szok! Szpital wstrzymał przyjęcia na Oddział Onkologiczny!

Wybuch w fabryce. Ofiar jest coraz więcej

Piotr Grochmalski

Prof. Grochmalski: Tusk jest "obciążeniem dla całej koalicji"

Jarosław Olechowski

Olechowski w Radiu Republika: nie damy się

Trump spotkał się z przywódcami Europy - Tuska nie było

Przydacz punktuje Tuska i Sikorskiego: to oni nie zgłosili obecności Polski na rozmowach w Waszyngtonie

Ruchniewicz zdecydował, kto zostanie szefową oddziału w Berlinie. "Dla nas, dla nowej Ameryki"

Nielegalna TVP znów się skompromitowała! „Kabaretowa Noc pod Gwiazdami” totalną klapą