Piękny gest! Krakowska delegacja złożyła hołd poległym Polakom
Krakowska delegacja akademicka uczciła pamięć o Polakach. Ziemię spod Dębu Wolności, który od 101 lat rośnie przy Collegium Novum, rozsypano na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Dachau.Wyjazd zorganizował krakowski IPN oraz stowarzyszenie Cedat Akademia.
W tym roku przypada 80. rocznica akcji Sonderaktion Krakau.
W niedzielę uczestnicy akademickiej delegacji z Krakowa rozsypali w Dachau ziemię spod Dębu Wolności, który rośnie przy Collegium Novum UJ. Drzewo znajduje się w tym miejscu od 3 maja 1919 jako pomnik rocznicy uchwalenia Konstytycji 3 maja 1791, po raz pierwszy obchodzonej wówczas w niepodległej Polsce. Złożono także wieńce i zapalono znicze.
Członkami wyprawy akademickiej "Śladami Sonderaktion Krakau – in memoriam prof. Andrzeja Małeckiego" są rodziny aresztowanych profesorów, członkowie wspólnoty akademickiej krakowskich uczelni (Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetu Papieskiego oraz Akademii Ignatianum), oraz przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej.
Patronem wyprawy jest rektor AGH prof. Tadeusz Słomka.
Sonderaktion Krakau
6 listopada 1939 r. gestapo podstępnie zwabiło uczonych do Collegium Novum UJ w Krakowie. W wyniku Sonderaktion Krakau, której celem było zniszczenie polskich elit, 183 krakowskich profesorów i nauczycieli akademickich, w tym 155 pracowników UJ, zostało aresztowanych, a następnie wywiezionych do obozów koncentracyjnych w Sachsenhausen i Dachau. Wskutek międzynarodowego poruszenia Niemcy zwolnili część więźniów z obozu w Sachsenhausen - jak zwracają uwagę historycy, był to jedyny taki przypadek w dziejach niemieckich obozów koncentracyjnych. 8 lutego 1940 r. obóz opuściło 102 więźniów, którzy ukończyli 40. rok życia. Przed zwolnieniem musieli się pisemnie zrzec wykonywania w przyszłości swoich zawodów. Pozostałych profesorów naziści przewieźli do innych obozów, m.in. do Dachau (4 marca 1940) i później częściowo zwalniali.