Przejdź do treści
21:30 Słowienia: parlament przyjął ustawę o wspomaganym samobójstwie. W zeszłym roku w ogólnokrajowym referendum w tej sprawie 55 proc. jego uczestników opowiedziało się za przyjęciem stosownych przepisów
20:45 IMGW: ostrzeżenia I stopnia przed silnym deszczem z burzami dla północno-wschodniej części kraju. Zagrożone jest woj. podlaskie i części woj. warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego
19:58 Klub PiS: jest zawiadomienie na Tuska w związku z dodaniem adnotacji do uchwały SN stwierdzającej ważność wyboru prezydenta Karola Nawrockiego
18:53 Do prokuratora generalnego Adama Bodnara trafił wniosek z Prokuratury Okręgowej w Warszawie o uchylenie immunitetu b. szefowi Orlenu, europosłowi PiS Danielowi Obajtkowi
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

PiS zapowiada raport, projekt ustawy i rozporządzenie w sprawie zaniechań rządzących ws. powodzi

Źródło: X com@pisorgpl

Projekt ustawy zachęcającej Polaków do przekazywania darowizn, raport zaniechań rządu w czasie powodzi, a także projekt rozporządzenia - to niektóre propozycje PiS, które przedstawił szef klubu PiS Mariusz Błaszczak oraz poseł Janusz Kowalski.
Złe zarządzanie retencją czy ignorowanie ostrzeżeń i prognoz czy chaos komunikacyjny - m.in. te zarzuty sformułowano dziś pod adresem rządu Donalda Tuska. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości przyjrzeli się kilku dniom zarządzania kryzysowego, wskazując na najbardziej zapalne punkty. - Przygotowujemy raport - zapowiedział Mariusz Błaszczak.

Mariusz Błaszczak oraz Janusz Kowalski podczas poniedziałkowej konferencji prasowej mówili o działaniach PiS w sprawie kryzysu powodziowego.

Błaszczak poinformował, że klub PiS przygotuje raport "obrazujący zaniechania rządu w sytuacji kryzysu powodziowego". Jak wskazał, dotychczas zidentyfikowano pięć obszarów, w których – jak mówił – doszło do zaniedbań rządu. Wśród nich znalazły się: złe zarządzanie zbiornikami retencyjnymi, zignorowanie ostrzeżeń i prognoz, opóźnienia w przekazywaniu ostrzeżeń, niewystarczające wykorzystanie służb oraz chaos komunikacyjny.

"Przedstawimy pełen obraz tego, co zdarzyło się w ciągu ostatniego tygodnia. Jesteśmy skoncentrowani oczywiście na reakcji rządu Donalda Tuska, bo to rząd odpowiada za zarządzanie kryzysowe, to rząd powinien koordynować pracę poszczególnych służb. Patrząc na poświęcenia sztabu kryzysowego odnosimy wrażenie, że mamy do czynienia nie z ratowaniem ludzi, czy koordynacją działań służb - jak to było w czasach rządów Prawa i Sprawiedliwości - ale z ratowaniem wizerunku Donalda Tuska" - powiedział.

Kowalski poinformował, że razem z Mariuszem Błaszczakiem i Jackiem Sasinem przygotowali kolejną ustawę którą, jak stwierdził "dzisiaj zgłosimy w ramach naszego pakietu na ratunek". "Ustawę, która ma zachęcać i być niejako podziękowaniem dla wszystkich Polaków i polskich firm wspierających powodzian w tej trudnej sytuacji. Ma też zachęcać do przekazywania darowizn" - powiedział.

"Można przekazywać darowizny, ale nie można ich odliczać – tak jak my proponujemy – od podstawy opodatkowania PIT i CIT" – tłumaczył. Kowalski wyjaśnił, że propozycja PiS, to mechanizm, który sprawdził się podczas pandemii COVID-19. "Chcemy, by osoby fizyczne i prawne mogły odliczyć od podstawy opodatkowania do 200 proc. kwoty darowizny bez żadnych limitów – 6 proc. dla PIT i 10 proc. dla CIT" – powiedział.

 

Wyjaśnił, że projekt ustawy proponuje dodanie kategorii innych niż organizacje użytku publicznego. "Dziś 100 proc. możemy odliczyć tylko dla organizacji użytku publicznego. My chcemy, by było to 200 proc. dla organizacji użytku publicznego i nowych kategorii: jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów leczniczych, RARS i domów dla matek z małoletnimi dziećmi, noclegowni, schronisk dla bezdomnych, ośrodków wsparcia, rodzinnych domów pomocy i domów pomocy społecznej" – wymienił.

Jak mówił, chodzi o to, aby każda złotówka, którą przekazują Polacy, polskie firmy mogła być dwukrotnie odliczona od podstawy opodatkowania. Jego zdaniem, "będzie to zachęcało do udzielania pomocy, bo naszym zdaniem - Mariusza Błaszczaka i Jacka Sasina - podatki w Polsce powinny być nie tylko proste, ale powinny być też przyjazne dla tych, którzy ufają powodzianom". "Ufamy, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu przyjmiemy ponad politycznie, to dobre rozwiązanie dla powodzian" – dodał.

Poseł poinformował ponadto, że w poniedziałek przewodniczący Błaszczak zwróci się do ministra finansów Andrzeja Domańskiego, by w formie rozporządzenia dot. VAT, stawką zero proc. objąć domy dla matek z małoletnimi dziećmi, noclegownie, schroniska dla bezdomnych, ośrodki wsparcia, rodzinne domy pomocy i domy pomocy społecznej. "To kluczowe miejsca świadczące pomoc i wsparcie osobom, które straciły swoje domy" – stwierdził.

 

Źródło: PAP; X.com

Wiadomości

Niemcy pozbywają się imigrantów. Hiszpania nowym liderem w liczbie wniosków o azyl w Europie

Śmiertelny powrót zarazy: dżuma zbiera żniwo w Arizonie

Poznaliśmy datę pogrzebu Joanny Kołaczkowskiej

Liverpool upamiętnia Diogo Jotę. Kolejne działania ku czci zmarłego piłkarza

Niemcy wciąż zalewają Polskę migrantami. Straż Graniczna z województwa lubuskiego podała dane

Tumanowicz: rząd Tuska działa w interesie Niemiec, nie Polski

Przed kim tak się bronią mieszkańcy Miasteczka Wilanów? W końcu popieracie politykę migracyjną Tuska

Afgańczycy dostali zadośćuczynienie za zatrzymanie. Jaki: Tusk traktuje polskie służby jak taksówki

Odbiorą immunitet Obajtkowi? Europoseł odpowiada: „Takimi zarzutami tylko się ośmieszacie”

Sprzęt termowizyjny i drony. Ruch Obrony Granic ma kolejny nowoczesny sprzęt [WIDEO]

Kolejny dziwny pomysł prof. Zolla ws. zaprzysiężenia Karola Nawrockiego

Transferowy hit Legii! Reca wraca do ekstraklasy

NBA: Wielki kontrakt, wielkie ryzyko - Lillard wraca do Portland

Tusk dodał adnotację do uchwały Sądu Najwyższego. Klub PiS: jest zawiadomienie

Zaufanie do wojska spada. Polacy nie wierzą w obronę przed Rosją

Najnowsze

Niemcy pozbywają się imigrantów. Hiszpania nowym liderem w liczbie wniosków o azyl w Europie

Niemcy wciąż zalewają Polskę migrantami. Straż Graniczna z województwa lubuskiego podała dane

Tumanowicz: rząd Tuska działa w interesie Niemiec, nie Polski

Przed kim tak się bronią mieszkańcy Miasteczka Wilanów? W końcu popieracie politykę migracyjną Tuska

Afgańczycy dostali zadośćuczynienie za zatrzymanie. Jaki: Tusk traktuje polskie służby jak taksówki

Śmiertelny powrót zarazy: dżuma zbiera żniwo w Arizonie

Poznaliśmy datę pogrzebu Joanny Kołaczkowskiej

Liverpool upamiętnia Diogo Jotę. Kolejne działania ku czci zmarłego piłkarza