PiS: Kopacz powinna przedstawić strategię rozwoju górnictwa i energetyki
PiS wezwało premier Ewę Kopacz do przedstawienia strategii rozwoju górnictwa i energetyki. Zadaniem PiS, rząd w dalszym ciągu unika dialogu społecznego, o czym świadczą prace nad ustawą "węglową" w Senacie.
– PiS domaga się gwarancji dla porozumienia (górników z rządem – red. ). Domagamy się, żeby w jak najszybszym terminie premier Ewa Kopacz przedstawiła strategię rozwoju górnictwa w Polsce i strategię energetyczną. To są dwa niezbędne dokumenty – podkreśliła podczas konferencji w Sejmie wiceprezes PiS Beata Szydło.
– Jeżeli rząd nie przyjmie oficjalnie strategii energetycznej i nie powie jak będzie wyglądał rozwój polskiej energetyki na kolejne lata, to nie rozwiążemy również problemów polskiego górnictwa. Oczekujemy, że premier Ewa Kopacz przedstawi jaki jest pomysł rządu na rozwój polskiego górnictwa – dodała.
Senat pracuje dziś nad uchwaloną w ubiegłym tygodniu przez Sejm nowelizacją ustawy o funkcjonowaniu górnictwa; senatorowie zamierzają wprowadzić do noweli poprawki, które mają związek z porozumieniem zawartym między rządem i związkami górniczymi.
We wtorek podczas senackiej komisji gospodarki oraz rodziny pięć poprawek zgłoszonych przez senatorów opozycji, zostało odrzuconych. Głosowanie nad senackimi poprawkami zaplanowane jest w Senacie na dzisiejsze popołudnie. PiS zgłosi odrzucone przez komisje poprawki jako wnioski mniejszości.
Według jednej nieprzyjętych przez komisję poprawek PiS, minister właściwy ds. górnictwa przeprowadzałby audyt ogólnych kosztów zarządów przedsiębiorstw górniczych i co roku przedstawiałby sprawozdanie Sejmowi i Senatowi. Kolejna zakładała przywrócenie artykułu 7. Zakłada on, że przypadku podjęcia decyzji o likwidacji kopalni opracowywany byłby program przemieszczeń pracowników likwidowanej kopalni, nie później niż na 60 dni przed dniem zakończenia wydobycia węgla kamiennego w tej kopalni.
Program przemieszczeń, po zaopiniowaniu przez związki zawodowe oraz przez wójta, burmistrza i prezydenta miasta, na terenie której jest zlokalizowana kopalnia, zatwierdzałby właściwy organ przedsiębiorstwa górniczego. Inne poprawki miałyby – według PiS m.in. doprowadzić do zmniejszenia wynagrodzeń i odpraw dla władz spółek węglowych.
Zdaniem kandydata PiS na prezydenta Andrzeja Dudy brak poparcia dla tych poprawek pokazuje "jak wygląda dzisiaj wola porozumienia i wprowadzania rozsądnych zmian w zakresie gospodarki finansowej zarządów przedsiębiorstw górniczych". – To wiele mówi jakie są rzeczywiste intencje rządu – powiedział Duda na konferencji.
– Jak widać zmierzamy nie w kierunku dialogu, ale kolejnego impasu. Trudno o tym mówić w sensie pozytywnym – ocenił kandydat PiS na prezydenta.
Szydło szefową sztabu Dudy
Podczas konferencji prasowej Duda oficjalnie zaprezentował Szydło jako szefową swojego sztabu. Zastępcą został szef komitetu Wykonawczego Joachim Brudziński. W skład sztabu wchodzą też m.in. rzecznik PiS Marcin Mastalerek, jego zastępca Krzysztof Łapiński, szef klubu PiS Mariusz Błaszczak, posłowie Adam Kwiatkowski i Maciej Łopiński, a także szef młodzieżówki Paweł Szefernaker.