Przejdź do treści
Pamięć o zmarłych wśród prawosławnych i grekokatolików
flickr/ ミシ snɹʇǝd/ CC BY-NC-SA 2.0

W Kościele prawosławnym nie ma tradycji modlitwy za zmarłych w dniu 1 listopada. Modlitwy odbywają się w 3 dniu po pochówku, 9 dniu i 40 dniu oraz pierwszą rocznicę od pochówku. Z kolei grekokatolicy zmarłych wspominają kilka razy w roku.

Tradycje prawosławne

Okresem modlitw za zmarłych jest czas od Zmartwychwstania do Pięćdziesiątnicy.

Szczególne dni, gdy odwiedza się groby zmarłych to: sobota przed Pięćdziesiątnicą, sobota poprzedzająca dzień św. Dymitra z Tesaloniki, przypadająca na 8 listopada (wg kalendarza gregoriańskiego), Niedziela Przewodnia oraz święto Radonicy wypadające zawsze na drugi wtorek po Passze, gdy to wierni udają się na groby zmarłych, by podzielić się z nimi paschalną radością i pozdrowić słowami: Chrystus zmartwychwstał! Zaprawdę zmartwychwstał!

Inne dni modlitw za zmarłych to przedostatnia sobota przed Wielkim postem, 2, 3 i 4 sobota Wielkiego postu.

Grekokatolicy wspominają zmarłych kilka razy w roku

Grekokatolicy zmarłych wspominają kilka razy w roku. Najbliższe wspomnienie przypada 8 listopada, w dzień św. Dymitra. Od kilkunastu lat wielu grekokatolików groby swoich bliskich odwiedza też we Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny.

– Natomiast czasem szczególnym, czasem modlitwy i pamięci za zmarłych u grekokatolików jest oktawa po Wielkanocy – twierdzi wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. dr Stefan Batruch.

Z kolei dziekan sanocki i proboszcz parafii greckokatolickiej w Komańczy w Bieszczadach ks. Andrzej Żuraw dodaje, że pamięć oddawana wtedy zmarłym jest nawiązaniem do zmartwychwstania Chrystusa. W okresie oktawy wielkanocnej na cmentarzach odbywają się uroczyste nabożeństwa poprzedzone procesją.

– Wtedy wspominanie zmarłych nie ma charakteru żałobnego, ale raczej jest w tym element nadziei, a więc oczekiwania, że tak jak zmartwychwstał Chrystus, który jest Panem i Zbawicielem dla chrześcijan, że również oni będą uczestniczyć w zmartwychwstaniu; ci którzy zmarli i ci którzy czekają na moment przejścia z życia do śmierci – zauważył ks. Batruch.

Grekokatolicy zmarłych wspominają również w przeddzień święta Zesłania Ducha Świętego, w sobotę przed Wielkim Postem i w każdą sobotę jego trwania oraz 8 listopada, czyli w dniu św. Dymitra.

– W tym dniu odprawia się na cmentarzach modlitwę za zmarłych i przypomina bliskich, którzy odeszli – podkreślił ks. Żuraw.

Św. Dymitr z Tesalonik żył na przełomie III i IV wieku w Grecji. W czasach wojen krzyżowych modlono się do niego o wsparcie w walce z niewiernymi. Szczególnym kultem cieszy się w Grecji, gdzie jest ponad 200 świątyń pod jego wezwaniem.

 Obaj duchowni zwrócili też uwagę, że od lat 90. ubiegłego wieku w Polsce również we Wszystkich Świętych, choć nie nakazuje tego kalendarz liturgiczny, znicze płoną na cmentarzach, gdzie spoczywają grekokatolicy.

 – Zdecydowana większość społeczeństwa polskiego pierwszego i drugiego listopada pamięta o zmarłych. Grekokatolicy nie mogą się na to zamknąć; w tym dniu również idą na groby i modlą się w cerkwiach – zaznaczył ks. dr Batruch.

 W Polsce Kościół greckokatolicki liczy ponad 33 tys. wiernych, którzy zamieszkują m.in. woj.: podkarpackie, małopolskie, warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie.

W latach 40. XX wieku władze komunistyczne zdelegalizowały Kościół greckokatolicki. Został reaktywowany na początku lat 90., a w 1996 r. papież Jan Paweł II ustanowił metropolię przemysko-warszawską tego obrządku.

W jej skład wchodzą archidiecezja przemysko-warszawska obejmująca terytorium w granicach Rzeczpospolitej Polskiej po prawej stronie Wisły, a także diecezja wrocławsko-gdańska obejmująca terytorium w granicach Polski po lewej stronie Wisły.

Polski Kościół greckokatolicki liczy 134 parafie, 59 księży diecezjalnych oraz 9 księży zakonnych i 77 zakonnic. Metropolitą przemysko-warszawskim jest abp Jan Martyniak. Na świecie żyje ponad 7 mln grekokatolików, najwięcej na Ukrainie. Ich zwierzchnikiem jest rezydujący w Kijowie abp Światosław Szewczuk. Kościół greckokatolicki podlega papieżowi.

pap

Wiadomości

Polak, który twierdził, że walczył dla grupy Wagnera na Ukrainie, usłyszał wyrok

Katarzyna Piter zagra w finale debla

Łazarski: obecny rząd niszczy wiarygodność Polski wobec naszych sojuszników [wideo]

Rybakina ma nowego trenera. To słynny Chorwat

Badania mężczyzn - Movember na świecie | Republika Wstajemy

Napisał do nas funkcjonariusz policji: "sytuacja w naszej służbie staje się coraz bardziej dramatyczna"

Hospicjum Sióstr Felicjanek: Miejsce, gdzie nadzieja spotyka się z opieką | Republika Wstajemy

Polska 2 listopada – co wydarzyło się tego dnia

Onet rozpływa się nad sukcesem Orlenu, ale nie wspomina kto jest tego sukcesu ojcem. O Obajtku tylko źle, albo wcale?

Polak mieszkający w Australii opowie o tradycji chodzenia na groby w Polsce | Republika Wstajemy

Anonimowy darczyńca przekazał 2 miliony złotych na remont domu pomocy społecznej

Warszawa kupuje drzewa od... Niemców. Internauci oburzeni!

Przemysław Czarnek rusza w "tournée po Polsce"

Patryk Zaborowski mistrz kickboxingu | Rozmowa z mistrzem Zofia Klepacka

Poseł Matecki żąda ujawnienia nagrań z aresztowania ks. Olszewskiego i urzędniczek

Najnowsze

Polak, który twierdził, że walczył dla grupy Wagnera na Ukrainie, usłyszał wyrok

Badania mężczyzn - Movember na świecie | Republika Wstajemy

Napisał do nas funkcjonariusz policji: "sytuacja w naszej służbie staje się coraz bardziej dramatyczna"

Hospicjum Sióstr Felicjanek: Miejsce, gdzie nadzieja spotyka się z opieką | Republika Wstajemy

Polska 2 listopada – co wydarzyło się tego dnia

Katarzyna Piter zagra w finale debla

Łazarski: obecny rząd niszczy wiarygodność Polski wobec naszych sojuszników [wideo]

Rybakina ma nowego trenera. To słynny Chorwat