Przejdź do treści
Republika Wieczór Wyborczy Republiki: Polacy wybierają, my komentujemy! Startujemy w niedzielę od godziny 19:50.
12:05 Pilne: W Porębie rozpoczął się protest przeciwko utworzeniu centrum integracji migrantów. Oglądaj na antenie Republiki!
11:40 Policjanci z KWP w Poznaniu zatrzymali 7 osób podejrzanych o nielegalne składowanie odpadów. Proceder odbywał się w pow. kolskim, na terenie byłej żwirowni. Zatrzymanym grozi do 10 lat więzienia
10:59 Erdogan chce pokoju na Ukrainie. Rozmowy w Stambule mają utorować drogę do przełomu
10:25 Prezydent Duda uda się na Litwę. Już na początku czerwca Wilno stanie się centrum strategicznych rozmów przywódców Europy Środkowo-Wschodniej i Północy
10:15 Komisja Europejska 4 czerwca prawdopodobnie wyda zgodę na przyjęcie euro przez Bułgarię na początku 2026 r. Bułgarskie społeczeństwo jest jednak w tej sprawie podzielone, a część badań pokazuje, że przeciwników jest więcej niż zwolenników
9:25 Amerykanie ostrzegają. "W przypadku chińskiej inwazji na Tajwan, odpowiedź USA będzie stanowcza – zapowiedział szef Pentagonu Pete Hegseth podczas wystąpienia w Singapurze
8:58 25 tys. prezentów dla najmłodszych od Caritas na Dzień Dziecka
8:08 Jak podaje Vatican News, ponad 60 tys. wiernych z całego świata – w tym tysiące Polaków – zjechało do Rzymu, by wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu Roku Jubileuszowego. W dniach 30 maja – 1 czerwca Watykan stał się duchową stolicą rodzin
Wydarzenie "Warsaw Boxing Cup" - Pamięci Żołnierzy Walczących w Bitwie Pod Monte Cassino. 31 maja godz. 16:00. "107 Granda na pięści". 1 czerwca godz. 11:00. Ul. Łazienkowska 6a, Warszawa
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Nysie zaprasza na spotkanie z Danielem Obajtkiem oraz Michałem Dworczykiem, 5 czerwca (czwartek), g. 19:00, Nyski Dom Kultury ul. Wałowa 7
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza na protest - Nie dla nielegalnej imigracji!, 8 czerwca (niedziela), g. 12, pod Radą Miasta Gdańska ul. Wały Jagiellońskie 1
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Paczki spoza Unii Europejskiej poza kontrolą skarbówki

Źródło: pixabay.com

Aktualny system sprawdzania przesyłek o niskich wartościach nie funkcjonuje tak jak powinien. Przepisy krajowe w zakresie kontroli tych przesyłek nie są dostosowane do ich masowej skali, a Poczta Polska S.A. nie dysponuje danymi elektronicznymi, niezbędnymi do kontroli celno-skarbowej - wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli.

NIK zwraca uwagę, że intensywny rozwój handlu internetowego i dynamiczny wzrost liczby przesyłek z zagranicy, stanowi poważne wyzwanie dla organów celno-skarbowych w zakresie kontroli i poboru ewentualnych należności przywozowych. Jak podaje NIK wolumen przesyłek o niskich wartościach przywożonych do UE rośnie każdego roku o 10-15 proc. Przesyłki te dostarczane są odbiorcom przez operatora wyznaczonego - Pocztę Polską S.A. oraz przez firmy kurierskie.

Jak wynika z przeprowadzonej kontroli, przesyłki bez należności celno-podatkowych czyli o zadeklarowanej wartości poniżej 22 euro albo tzw. „prezenty" stanowiły 99,6 proc. przesyłek pocztowych o niskich wartościach i 78 proc. przesyłek kurierskich o niskich wartościach. Przesyłki pocztowe bez należności celno-podatkowych ze względu na uproszczony tryb odprawy celnej (domniemanie zgłoszenia celnego), nie były rejestrowane w systemach informatycznych organów celno-skarbowych.

- Oznacza to, że jeśli nie zostały zatrzymane do kontroli celno-skarbowej (przykładowo w Mazowieckim Urzędzie Celno-Skarbowym zatrzymano jedynie 0,15 procenta oszacowanej liczby przesyłek o zadeklarowanej wartości poniżej 22 euro), były przekazywane do doręczenia adresatom, poza systemami informatycznymi - wskazuje NIK.

Sam nadzór nad przywozem towarów w przesyłkach pocztowych i kurierskich o niskich wartościach opierał się na fizycznych kontrolach wybranych przesyłek.

- Przy dynamicznie rosnącej skali handlu e-commerce, w pięciu objętych kontrolą NIK urzędach celno-skarbowych (w latach 2017-2019 I półrocze) zweryfikowano w ten sposób łącznie jedynie ok. 1 proc. przesyłek pocztowych i 4 proc. przesyłek kurierskich. To oznacza, że w przypadku 99 proc. przesyłek pocztowych o niskich wartościach i 96 proc. przesyłek kurierskich, które zostały dopuszczone do obrotu, nie weryfikowano zasadności zwolnienia ich z należności przywozowych - czytamy w raporcie.

Co więcej, typowanie przesyłek pocztowych do kontroli celno-skarbowej odbywało się głównie w oparciu o doświadczenie i osąd funkcjonariuszy celno-skarbowych. Oszacowano, że funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego (obsługującego 85 proc. obrotu kontrolowanych pięciu urzędów), podczas przedstawiania przesyłek przez Pocztę Polską S.A., mają 15-20 sekund na podjęcie decyzji w sprawie zatrzymania przesyłki do kontroli, przekazania tranzytem do innego urzędu lub dopuszczenia przesyłki do obrotu bez weryfikacji.

Zdaniem NIK, obecny system weryfikacji takich przesyłek, oparty na ich fizycznych kontrolach, bez wsparcia systemową analizą ryzyka, jest nieefektywny i nieekonomiczny.

- Poczta Polska S.A. nie przekazywała organom celno-skarbowym żadnych danych elektronicznych dotyczących przesyłek pocztowych przed ich przedstawieniem - podkreślono w raporcie.

RP.PL

Wiadomości

Czeka nas drastyczne załamanie pogody. IMGW wydaje ostrzeżenia dla sześciu województw

Polityczne podsumowanie tygodnia Republiki. Trwa cisza wyborcza

Nie dla imigracji - protest w Porębie

Robert Bąkiewicz w Republice: obóz zamknięty w Porębie to skandal!

Papież Leon XIV dopisał Watykan do dokumentów. Symboliczny gest wobec Peru

Erdogan chce pokoju na Ukrainie. Rozmowy w Stambule mają utorować drogę do przełomu

Prezydent Duda uda się na Litwę. Wilno gospodarzem szczytu B9 i państw nordyckich

Bułgarzy podzieleni w sprawie przyjęcia waluty euro

Włochy: Coraz więcej kar wymierzanych za kąpiel w zabytkowych fontannach w Rzymie

Rebelianci opuszczają Lasho. Pekin odegrał kluczową rolę

Hegseth ostrzega Chiny przed próbą podboju Tajwanu

Zamieszanie w komisjach! Uchwała to wyjaśnia

25 tys. prezentów dla najmłodszych od Caritas na Dzień Dziecka

Tysiące rodzin w Rzymie: „Rodzina jest potrzebna!”

15 warmińskich męczennic zostanie błogosławionymi

Najnowsze

Czeka nas drastyczne załamanie pogody. IMGW wydaje ostrzeżenia dla sześciu województw

Papież Leon XIV dopisał Watykan do dokumentów. Symboliczny gest wobec Peru

Erdogan chce pokoju na Ukrainie. Rozmowy w Stambule mają utorować drogę do przełomu

Prezydent Duda uda się na Litwę. Wilno gospodarzem szczytu B9 i państw nordyckich

Bułgarzy podzieleni w sprawie przyjęcia waluty euro

Polityczne podsumowanie tygodnia Republiki. Trwa cisza wyborcza

Nie dla imigracji - protest w Porębie

Robert Bąkiewicz w Republice: obóz zamknięty w Porębie to skandal!