Wciąż mamy do czynienia z zamachem na Trybunał Konstytucyjny i podstawy demokracji – mówił podczas sejmowego briefingu przewodniczący klubu PO, Sławomir Neumann. Polityk poinformował, że największa partia opozycyjna składa do TK wniosek, w którym wnosi o uznanie za niezgodną z konstytucją całą nowelizację ustawy o TK.
– PO konsekwentnie będzie udowadniać, że to, co robi PiS jest niezgodne z konstytucją. Wnosimy o to, by uznać, że cała nowelizacja jest niezgodna z ustawą zasadniczą, ponieważ PiS wielokrotnie naruszył tryb procedowania. Ta ustawa powinna się znaleźć na śmietniku historii – mówił z kolei Borys Budka.
Były minister sprawiedliwości przekonywał, że PO będzie stać na straży konstytucji. Już 12 stycznia, na nasz wniosek, TK rozpatrzy sprawę nielegalnego powołania do TK pięciu osób, których PiS nazywa sędziami. Pokażemy rodakom, jakie wartości są dla nas najważniejsze i do czego może doprowadzić Polskę ten zły i chory plan prezesa Jarosława Kaczyńskiego – oświadczył Budka.
Nowelizację ustawy o TK, przyjętą przez Sejm tuż przed świętami Bożego Narodzenia, podpisał wczoraj prezydent Andrzej Duda. – Uważam, że ta nowelizacja przyczyni się do wzmocnienia pozycji i sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, sytuacji w znaczeniu odbioru społecznego – podkreślał gospodarz Pałacu Prezydenckiego.
Najważniejsze zmiany w ustawie o TK
Zgodnie z przyjętym przez parlament i podpisanym przez prezydenta projektem PiS, orzekanie w pełnym składzie ma wymagać udziału co najmniej 13 sędziów Trybunału. Projekt zakłada, że orzeczenia TK wydawane w pełnym składzie mają zapadać większością 2/3 głosów, co ma zwiększyć ich powagę i znaczenie. Zgodnie z projektem także Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK ma podejmować uchwały większością 2/3 głosów. Projekt dopuszcza orzekanie w mniejszym składzie, ale tylko w ściśle określonych przypadkach.
W składzie 7 sędziów ma być oceniana zgodność ustaw z umowami międzynarodowymi, których ratyfikacja wymagała zgody ustawowej. Z kolei w składzie 3 sędziów będą zapadały decyzje o nadawaniu biegu skargom konstytucyjnym oraz wnioskom o stwierdzenie konstytucyjności, z którymi wystąpił organ samorządu terytorialnego, związek zawodowy, organizacja pracodawców, kościół lub inny związek wyznaniowy. Skład trzyosobowy będzie podejmował też decyzje w sprawach wyłączenia sędziego. Wnioskodawcy proponują, by na wniosek uczestnika postępowania Trybunał rozpoznawał sprawy na rozprawie, co powinno wzmocnić realizację zasady jawności postępowania.
Projekt doprecyzowuje, że kandydatów na prezesa Trybunału może zgłosić co najmniej 3 członków Zgromadzenia, a każda osoba może zgłosić tylko jednego kandydata. Sędziowie TK mają składać ślubowanie wobec Marszałka Sejmu.
CZYTAJ TAKŻE: