Przejdź do treści
21:56 Bezpieczeństwo: Interpol przekazał do Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP informację o publikacji czerwonych not dot. podejrzanych o dokonanie w połowie listopada aktów dywersji o charakterze terrorystycznym na rzecz wywiadu Rosji
20:45 USA: Obrona wschodniej flanki NATO nie może spoczywać tylko na barkach Europy Środkowej i Wschodniej - powiedział w środę w Waszyngtonie Marcin Przydacz, szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm po raz kolejny zorganizują "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory
Wydarzenia Zapraszamy na spotkanie z ks. dr Jarosławem Wąsowiczem. 18 grudnia, godz. 16:30-18:00, Miejsce: Al. Solidarności 129/131, Warszawa
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Poznań zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim, 20 grudnia, godz. 17:00, Andersia Hotel pl. Władysława Andersa 3, Poznań
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kalisz zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim. 21 grudnia, godz. 17:00, Sala konferencyjna przy hotelu Hampton by Hilton, ul. Chopina 9, Kalisz
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Owocna wizyta ministra Błaszczaka w Stanach Zjednoczonych. "Mamy powody do satysfakcji"

Źródło: mon.gov.pl

– Jestem optymistą jeśli chodzi o zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce. Decyzje w tej sprawie są na dobrej drodze – zapewnił Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej po spotkaniu z sekretarzem obrony Jamesem Mattisem w Pentagonie.

Szef MON zaznaczył, że amerykańska obecność to wypełnienie wspólnego zadania odstraszania przeciwnika. Minister poinformował, że rozmowy przebiegły w bardzo dobrej atmosferze, a strona amerykańska docenia polskie wysiłki współtworzenia bezpieczeństwa w regionie i na odległych misjach oraz działania w sferze modernizacji Sił Zbrojnych i zwiększania nakładów finansowych na obronność.

Podczas spotkania podnoszono także kwestie współpracy zbrojeniowej.  Jak zaznaczył sekretarz Mattis nabycie Patriotów dostosuje polskie siły zbrojne do wymagań współczesnych czasów.

Mariusz Błaszczak poinformował, że sekretarz obrony USA przyjął zaproszenie do złożenia wizyty w Polsce. 

W piątek,  minister obrony spotkał się także z przewodniczącym Komisji Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów kongresmenem M. Thornberrym.

– Mamy powody do satysfakcji, gdyż Stany Zjednoczone bardzo poważnie traktują obecność wojsk amerykańskich w Polsce – mówił Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej po spotkaniu  z Doradcą ds. Bezpieczeństwa Narodowego Prezydenta Stanów Zjednoczonych – Johnem Boltonem w Waszyngtonie, 26 kwietnia.

 Partnerstwo z USA

W trakcie rozmowy poruszono kwestie zwiększenia zaangażowania wojsk amerykańskich w Polsce oraz zagadnienia bilateralnej współpracy zbrojeniowej w procesie modernizacji  Sił Zbrojnych, w którym Stany Zjednoczone są istotnym partnerem. Minister Błaszczak wspomniał o trwających negocjacjach na II fazę kontraktu na system obrony przeciwrakietowej oraz nowoczesnym systemie dowodzenia polem walki. Omawiano też wyzwania sojuszniczej reformy dowodzenia i przygotowania do zbliżającego się szczytu NATO w Brukseli.
  
  -  Jestem podbudowany tym, że relacje polsko- amerykańskie są tak dobre, bo to jest dobre dla Polski - podkreślił  szef MON po spotkaniu w Białym Domu.
  
Wcześniej szef MON rozmawiał z przewodniczącym komisji sił zbrojnych Izby Reprezentantów, a także z przedstawicielami komisji sił zbrojnych Senatu.
  
W dwudniowej wizycie w Stanach Zjednoczonych, uczestniczyli  także: Tomasz Szatkowski, podsekretarz stanu w MON  oraz generał dywizji Jarosław Mika, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych.

mon.gov.pl

Polecamy Sejm

Wiadomości

jeleń

Jeleń wtargnął do sklepu świątecznego i utknął na krześle

Interpol wydał czerwone noty za podejrzanymi o sabotaż w Polsce

Ruszyła budowa 600 obiektów na granicy z Rosją

Amerykańska dziennikarka i mąż znalezieni martwi. Syn ocalał

Galeria w Białym Domu. Śpiący Joe Biden oceniony

PSG zdobywa Puchar Interkontynentalny. To szóste trofeum paryżan

Andruszkiewicz: służby pod rządami Tuska nie zdały egzaminu

Żurek i jego resort zniszczą Fundusz Sprawiedliwości? Od stycznia dramat dla wielu osób

Kombatanci, represjonowani i opozycjoniści zauważeni przez prezydenta

Bartosz Lewandowski obnaża niewiedzę Waldemara Żurka

"Ręce opadają". Podkomisja obrony narodowej rozmawia o instrumencie SAFE

Rekordowa pula nagród na mundialu. FIFA rozdysponuje 727 mln dolarów

Bochenek: ciągle mówimy o psach na łańcuchach; lepiej porozmawiajmy o pacjentach

Przydacz w Fox Business: Rosja chce zniszczyć globalną architekturę bezpieczeństwa

Afera insider trading w Enerdze? – KNF blokuje rachunki po podejrzanych transakcjach

Najnowsze

jeleń

Jeleń wtargnął do sklepu świątecznego i utknął na krześle

galeria w Białym Domu

Galeria w Białym Domu. Śpiący Joe Biden oceniony

PSG zdobywa Puchar Interkontynentalny. To szóste trofeum paryżan

Andruszkiewicz: służby pod rządami Tuska nie zdały egzaminu

Żurek i jego resort zniszczą Fundusz Sprawiedliwości? Od stycznia dramat dla wielu osób

czerwona nota Interpolu za Ukraińcami

Interpol wydał czerwone noty za podejrzanymi o sabotaż w Polsce

umocnienia na granicy z Rosją

Ruszyła budowa 600 obiektów na granicy z Rosją

Christina Chambers

Amerykańska dziennikarka i mąż znalezieni martwi. Syn ocalał