Przejdź do treści
20:22 Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało w sobotę, że na początku 2026 r. rozpocznie rekrutację osób poniżej 25 roku życia, które wezmą udział w rocznym, płatnym szkoleniu wojskowym. Program pilotażowy obejmie 150 osób
19:30 Papież Leon XIV wysłał na Ukrainę trzy tiry z pomocą humanitarną dla ludności. Dary, jak wyjaśnił w sobotę portal Vatican News, dotarły przed Niedzielą Świętej Rodziny. W ciężarówkach zawieziono między innymi 100 tys. porcji pożywnej zupy
18:50 Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7 odnotowano w sobotę na Morzu Wschodniochińskim, w bezpośrednim sąsiedztwie północno-wschodnich wybrzeży Tajwanu – poinformowały służby sejsmiczne wyspy. Nie odnotowano ofiar wśród ludzi ani poważniejszych zniszczeń
17:55 Nie ma Polski bez Wielkopolski i nie ma Wielkopolski bez Polski - podkreślił prezydent Karol Nawrocki, który w sobotę w Poznaniu bierze udział w obchodach Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wie
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Republika Zapraszamy na stoisko Telewizji Republika już od 30 grudnia – przy Placu Niepodległości w Chełmie
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Londyn zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 2 stycznia, godz. 17.30 (po Mszy św.), w kościele Parafialnym pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece koło Ropczyc
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Olsztynie zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką, które odbędzie się w Szczytnie, przy ul. Solidarności 9 (świetlica Spółdzielni Mieszkaniowej), 3 stycznia 2026 r. (sobota) o godz. 17:00
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Gdyni zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 4 stycznia, godz. 16:00, Kościół p.w. Chrystusa Króla, Gdynia-Mały Kack, ul. Ks.Bp. Jana Bernarda Szlagi 3 (wjazd od ulicy Halickiej)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na prezentację wystawy w 130 rocznicę urodzin Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, wystawa oddziału IPN w Łodzi czynna do 12 stycznia, Krużganki Klasztoru OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Oto najpopularniejsze nabożeństwo w kościele katolickim. Czy też tak uważasz?

Źródło: FOT. CATHOPIC/VANESA GUERRERO, RPM

Nabożeństwo szkaplerzne obok różańca jest jedną z najpopularniejszych form kultu Matki Bożej w Kościele katolickim. Jego początki sięgają przełomu XIII i XIV wieku oraz objawień w 1251 r. Matki Jezusa generałowi karmelitów św. Szymonowi Stockowi, który modlił się o ratunek dla zakonu.

Święto Matki Bożej z Góry Karmel karmelici obchodzą od XIV wieku. Dla całego Kościoła zatwierdził je w 1726 r. papież Benedykt XIII. W Polsce znane jest pod nazwą Matki Bożej Szkaplerznej i obchodzone jest 16 lipca, na pamiątkę zjawienia się Maryi w 1251 r. ówczesnemu generałowi karmelitów o. Szymonowi Stockowi, który modlił się o pomoc dla zakonu. Dekret soboru laterańskiego IV (1215) zabraniał bowiem zakładania nowych zakonów i nie uznawał istnienia tych, które nie były oparte na regule zaaprobowanej przez Kościół, a do takich należał wówczas m.in. zakon karmelitów.

Według relacji o. Stocka Matka Boża miała wręczyć mu szkaplerz i zapewnić, że wszyscy, którzy będą go nosić, doświadczą Jej szczególnej opieki duchowej, a po śmierci unikną kary wiecznej.

W XIV w. Najświętsza Maryja Panna ukazała się papieżowi Janowi XXII i poleciła mu szczególną opiekę nad "Jej zakonem karmelitańskim". Obiecała także łaski i zbawienie należącym do zakonu, którzy wiernie wypełniają swe śluby, oraz należącym do Bractwa Szkaplerznego, którzy będą naśladować jej cnoty i modlić się za Kościół. Zapewniła także, że noszących szkaplerz wyzwoli z czyśćca w pierwszą sobotę po ich śmierci.

Kolejni papieże - Klemens VII (1523-1534) i Grzegorz XIII (1572-1585) - rozpowszechnili nabożeństwa szkaplerznego, nadając mu odpusty. Tym samym Kościół katolicki uznał nadprzyrodzone pochodzenie szkaplerza oraz treść objawienia.

Stolica Apostolska zaliczyła szkaplerz do sakramentaliów. Obok różańca stał się on jedną z najpopularniejszych form kultu maryjnego w Kościele katolickim.

Na początku szkaplerz był wierzchnią szatą, której mnisi używali podczas codziennych zajęć, aby nie brudzić habitu. Następnie przez szkaplerz rozumiano szatę nałożoną na habit. Z biegiem lat zamieniono ją na dwa małe kawałki płótna. Jedna z wizerunkiem Matki Bożej Szkaplerznej powinna spoczywać na piersiach, a druga z obrazem Serca Jezusa na plecach. W 1910 r. papież Pius X zezwolił na zastąpienie szkaplerza płóciennego medalikiem szkaplerznym. Noszący go przynależą do Bractwa Szkaplerznego i mają udział w duchowych dobrach całego zakonu karmelitańskiego.

Istnieją szkaplerze: brunatny - karmelitański (w. XIII); czarny - serwitów (w. XIV), od roku 1860 kamilianów; biały - trynitarzy, mercedariuszy, dominikanów (w. XIV), Niepokalanego Serca Maryi (od roku 1900); niebieski - teatynów (od roku 1617) i Niepokalanego Poczęcia Maryi (w. XIX); czerwony - męki Pańskiej; fioletowy - lazarystów (1847) i żółty - św. Józefa (w. XIX). Obecnie szkaplerz jest znakiem zewnętrznym przynależności do bractwa związanego z konkretnym zakonem.

Przyjęcie szkaplerza może mieć miejsce tylko raz w życiu. Pierwszy musi być wykonany z sukna, a potem można go zastąpić medalikiem szkaplerznym.

W sobotę 13 lipca odbędzie się XXV Ogólnopolski Wieczernik - Spotkanie Rodziny Matki Bożej Szkaplerznej w Oborach w województwie kujawsko-pomorskim. Zgodnie z tradycją spotkanie w ogrodzie Matki Bożej przed sanktuarium rozpocznie się o godz. 10, a zakończy o godz. 19. Mszy św. o godz. 12 będzie przewodniczył prowincjał karmelitów o. dr Wiesław Strzelecki OCarm. z Krakowa.

 

 

Portal TV Republika; PAP

Wiadomości

Kanada zamierza przekazać Ukrainie dodatkowe 2,5 mld dolarów pomocy

„Jakby wróciły dawne święta”. Wigilia u nazaretanek na Mokotowie

Kowalski: rząd Tuska nie zdał egzaminu! Na teren Polski wlatują jakieś balony, a oni milczą

Turniej Czterech Skoczni: Prevc i Kobayashi głównymi faworytami

„Stranger Things” miało zachwycić przed finałem. Zamiast tego wywołało burzę

Nowy rok, nowe podatki. Jakie zmiany dla naszych portfeli planuje Unia Europejska?

Drzwi Święte w bazylice św. Jana na Lateranie zostały zamknięte

Mieszkańcy Łodzi borykają się z awarią sieci wodociągowej. "Czujemy się pominięci"

Sebastian Fabijański o wierze: „Przychodziłem do kościoła i czułem, że Bóg mnie przytula”

Prezydent: „Inspirujmy się Wielkopolską i wspaniałym Poznaniem!”

Partia Razem będzie walczyć o wyborców w stolicach dawnych województw

Kompromitacja służb Tuska wobec rosyjskich prowokacji!

Mężczyzna pędził 252 km/h na obwodnicy Strzegowa. „Spieszyłem się na samolot”

Hity w sieci. Jaja z benzyną Tuska. Ziemkiewicz broni Rymanowskiego. Kompromitacja Kierwińskiego

Spotkanie górnicy-Motyka jednak w poniedziałek. Presja ma sens

Najnowsze

Kanada zamierza przekazać Ukrainie dodatkowe 2,5 mld dolarów pomocy

„Stranger Things” miało zachwycić przed finałem. Zamiast tego wywołało burzę

Nowy rok, nowe podatki. Jakie zmiany dla naszych portfeli planuje Unia Europejska?

Drzwi Święte w bazylice św. Jana na Lateranie zostały zamknięte

Mieszkańcy Łodzi borykają się z awarią sieci wodociągowej. "Czujemy się pominięci"

„Jakby wróciły dawne święta”. Wigilia u nazaretanek na Mokotowie

Kowalski: rząd Tuska nie zdał egzaminu! Na teren Polski wlatują jakieś balony, a oni milczą

Turniej Czterech Skoczni: Prevc i Kobayashi głównymi faworytami