„Oręż, który wypada nam z ręki”. Krakowska dyskusja o polityce historycznej
W związku z publikacją książki „Janusz Kurtyka. Rzeczpospolitej historyk i urzędnik” 15 października w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie o godz. 18:00 odbędzie się dyskusja „Polityka historyczna: oręż, który wypada nam z ręki”.
W dyskusji wezmą udział historycy Instytutu Pamięci Narodowej: dr Joanna Lubecka, dr Wojciech Frazik oraz dr Maciej Korkuć. Spotkanie poprowadzi Roman Graczyk.
Janusz Kurtyka, prezes Instytutu pamięci Narodowej od 2005 r., uczestnik tragicznego lotu polskiej delegacji na obchody 70. rocznicy mordu katyńskiego 10 kwietnia 2010 r., pozostawił historykom polskim w spadku ważne przesłanie. To przekonanie o ciągłości doświadczeń historycznych Polaków. W tym sensie można mówić, że „Solidarność” kontynuowała (naturalnie w innych warunkach i innymi metodami) walkę „Żołnierzy Wyklętych” o Polskę. Także przekonanie, że całkiem cywilna praca współczesnych pokoleń ma jakieś odniesienie do krwawej ofiary poprzednich pokoleń: wypełnia ich duchowy testament lub mu zaprzecza – wyjaśniają organizatorzy spotkania.
Przy takich założeniach historiozoficznych musiał Kurtyka dojść do sprawy powinności Państwa Polskiego w tym obszarze. I musiał dojść do krytycznej oceny wypełniania przez państwo tej powinności – czytamy dalej w opisie wydarzenia.
Co to jest polityka historyczna i czym ona się różni od polityki pamięci? Jakie są powinności nauki historycznej i czym się one różnią od powinności państwa w zakresie polityki historycznej? Jak się uprawia skuteczną politykę historyczną (przykłady Niemiec, Rosji i Izraela)? Co Polska ma w tym zakresie do wygrania na arenie międzynarodowej? I co przegrywa?
O tym chcemy rozmawiać 15 października w Bibliotece przy Rajskiej – zaznaczają organizatorzy krakowskiej dyskusji.