Przejdź do treści
20:53 Szwecja: Rosyjski statek powiązany z transportami wojskowymi uległ awarii nieopodal cieśniny Sund
20:42 Francja: Zatrzymano podejrzanego o niedawny cyberatak na resort spraw wewnętrznych
19:25 „WSJ”: Kreml zażądał, aby na pierwsze spotkanie z Putinem, Witkoff przybył sam i bez tłumacza
18:32 Niemcy: 8,5 roku więzienia za filmowanie gwałtów na nieprzytomnej żonie
17:50 Włochy: Ponad 380 aresztowanych podczas wielkiej operacji antynarkotykowej
17:48 Sport: Kacper Tomasiak zajął 13. miejsce w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Engelbergu. Zwyciężył Słoweniec Domen Prevc
Republika Republika zaprasza naszych widzów na specjalny koncert kolęd z Kozłówki, z udziałem Prezydenta RP Karola Nawrockiego oraz Pierwszej Damy Marty Nawrockiej, Wigilia, godz. 20.00
Republika Dzieci w Libanie śpiewają najpiękniejsze polskie kolędy. Na koncert zapraszamy do Republiki w Boże Narodzenie o godzinie 20:00
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm po raz kolejny zorganizują "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kalisz zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim. 21 grudnia, godz. 17:00, Sala konferencyjna przy hotelu Hampton by Hilton, ul. Chopina 9, Kalisz
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Ordo Iuris pisze do rektora UW: "Plan równości płci" jest dyskryminacyjny i sprzeczny z Konstytucją

Źródło: Fot. Tilman2007 / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0), Wikimedia Commons

W ostatnim czasie głośno jest o kontrowersyjnym „Planie równości płci”, który ma być wdrożony na Uniwersytecie Warszawskim. Instytut Ordo Iuris przekazał nowemu rektorowi UW opinię prawną wskazującą na dyskryminacyjny charakter zawartych tam rozwiązań, jak również sprzeczność Planu z polską Konstytucją.

Zachęcamy także do podpisania petycji na stronie maszwplyw.pl, w której środowiska studenckie apelują o uchylenie planu. Prawnicy zwracają uwagę. Że wprowadzenie tych rozwiązań doprowadziłoby do sytuacji, gdy decydujące znaczenie przy zatrudnianiu nauczycieli akademickich oraz uzyskiwaniu stopni naukowych miałyby nie kompetencje, ale płeć.

– Wprowadzenie „Planu równości płci dla Uniwersytetu Warszawskiego oraz planu działań równościowych na lata 2020-2023” było jednym z ostatnich zarządzeń kończącego kadencję rektora UW prof. Marcina Pałysa. Wzbudziła ona liczne kontrowersje i spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem środowisk i organizacji studenckich – czytamy w komunikacie Instytutu Ordo Iuris. Prawnicy zwracają uwagę, że założenia zawarte w Planie „ograniczają zarówno mężczyznom, jak i kobietom możliwość rozwoju i kariery zawodowej oraz decydowania o kierunkach prowadzenia badań naukowych”.

– Przewidują także możliwość de facto pozbawienia praw wyborczych do organów wewnętrznych uczelni, np. władz wydziału. Postanowienia zawarte w tym zarządzeniu są sprzeczne z Konstytucją i Kodeksem pracy – wskazuje Instytut, który przygotował opinię prawną dla nowego rektora UW, prof. Alojzego Nowaka.

Ordo Iuris zwraca uwagę, że rozwiązania zapisane w Planie, takie jak wybór kandydatów z „niedoreprezentowanej grupy/płci” w przypadku ubiegania się o zatrudnienie lub miejsce w szkole doktorskiej przez kandydatów o „identycznych kwalifikacjach”, „aktywne poszukiwanie kandydatek na stanowiska w dziedzinach zmaskulinizowanych i kandydatów w dziedzinach sfeminizowanych”, „wyrównanie odsetka składanych przez kobiety i mężczyzn grantów” oraz „wyrównanie odsetka otwierania przewodów doktorskich oraz obron doktoratów przez kobiety i mężczyzn” – stoją w sprzeczności z konstytucyjną zasadą równości kobiet i mężczyzn oraz godzą w wolność wyboru badań naukowych.

W ocenie prawników Instytutu, wdrożenie takich założeń doprowadzi również do spadku poziomu badań prowadzonych na największej polskiej uczelni. Ordo Iuris chce, aby nowy rektor uchylił zarządzenie poprzednika. Jak zapowiedział mec. Bartosz Zalewski z Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris, „w przypadku bierności władz rektorskich, interwencję podjąć powinien Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego”.

– To właśnie w jego kompetencji leży nadzór nad większością polskich uczelni. W ramach działań nadzorczych Minister ma obowiązek uchylić akty wydawane przez władze akademickie, które są sprzeczne z prawem – wskazuje prawnik.

Ordo Iuris

Wiadomości

Nie żyje wybitny muzyk jazzowy. Michał Urbaniak odszedł w wieku 82 lat

Będą bezpieczne wybory na Ukrainie? Zełenski zabrał głos

Młodzi Niemcy niebawem dostaną pisma z Bundeswehry. W jakiej sprawie?

W stolicy Korsyki francuska policja zabiła nożownika!

Romanowski ostro o Żurku: nie można spodziewać się po nim przestrzegania prawa!

Takie będą najbliższe dni. Sprawdź prognozę pogody!

Martwa staruszka na pokładzie samolotu do Londynu. „Słyszysz mnie?"

We Włoszech aresztowano ponad 380 osób podczas wielkiej operacji antynarkotykowej!

HIT DNIA

Polacy wskazali: Karol Nawrocki na czele kolejnego SONDAŻU!

Chylińska szczerze o wychowywaniu dzieci w spektrum autyzmu. „Nie przepraszają za to, kim są”

Anna Lewandowska odpowiada na krytykę: „Wyglądam na niesympatyczną, bo mam duży nos”

Matecki ostro w Republice: to jest po prostu system autorytarny

Smutny dzień dla polskiego sportu. Nie żyje medalista olimpijski

Ziobro: Ministerstwo Niesprawiedliwości Żurka pobiło Orwella

Cieszyński wyjaśnia jak działa "Hamulec Leszczyny" w ochronie zdrowia

Najnowsze

Nie żyje wybitny muzyk jazzowy. Michał Urbaniak odszedł w wieku 82 lat

Romanowski ostro o Żurku: nie można spodziewać się po nim przestrzegania prawa!

Takie będą najbliższe dni. Sprawdź prognozę pogody!

Martwa staruszka na pokładzie samolotu do Londynu. „Słyszysz mnie?"

We Włoszech aresztowano ponad 380 osób podczas wielkiej operacji antynarkotykowej!

Będą bezpieczne wybory na Ukrainie? Zełenski zabrał głos

Młodzi Niemcy niebawem dostaną pisma z Bundeswehry. W jakiej sprawie?

W stolicy Korsyki francuska policja zabiła nożownika!