Przejdź do treści
Ogólnopolski Dzień Seniora: Seniorze, spotkajmy się w sieci!
gov.pl

Już jutro Ogólnopolski Dzień Seniora. W tym roku prezent może być tylko jeden - pomóc możliwie najbezpieczniej przetrwać ten trudny dla wszystkich czas. I tu zjawiamy się my ze sporą dawką internetowej wiedzy.

Wszyscy to wiedzą, że nawet najlepsze internetowe połączenie nie zastąpi osobistego spotkania. Jednak w tym roku nie powinniśmy ryzykować. Lepiej unikać takich spotkań, przede wszystkim właśnie z osobami starszymi - #zostańwdomu. Z drugiej strony - powinniśmy zrobić wszystko, aby koronawirus nie odciął naszych seniorów od świata i ludzi. I tu z pomocą przychodzi Internet.

Przełamać opór

Tak, tak, widzimy to kręcenie głową… Moja babcia i Internet? Mój tata i wideorozmowy? To się nie uda.

Uda się. Nie zamierzamy Was jednak przekonywać, że z każdego seniora da się zrobić mistrza Internetu. Jak przy jakiejkolwiek innej nauce -  trzeba zacząć od podstaw i my te podstawy Wam dostarczamy!

Zacznijcie od obejrzenia rozmów, jakie przygotowaliśmy wspólnie z gwiazdami programu „Sanatorium miłości". Wywiady z Wiesławą Judek, Władysławem Balickim i Iwoną Mazurkiewicz przeprowadziła ambasadorka naszej kampanii „e-Polak potrafi!" - Marta Manowska. Pokażcie je swoim bliskim seniorom - kto wie, może się zainspirują i przełamią dotychczasowy opór? Pomóżcie im w tym!

Władysław Balicki opowiedział Marcie Manowskiej, jak - dzięki Internetowi - udaje mu się utrzymywać kontakt z wieloma osobami na raz, często mieszkającymi tysiące kilometrów dalej.

Wiesława Judek zdradziła m.in. jakie seriale najchętniej ogląda w Internecie, czego szuka w sieci, a nawet, jaki blog chciałaby założyć.

Chcemy pomóc seniorom nie tylko poznać Internet, ale i nauczyć jak bezpiecznie z niego korzystać. Dlatego ruszyliśmy z nową kampanią, w której pomaga nam znana i lubiana aktorka Barbara Bursztynowicz. Hasło naszej kampanii to „Seniorze - spotkajmy się w sieci". Realizujemy ją wspólnie z Warszawskim Instytutem Bankowości.

Co przygotowaliśmy? Proste, napisane przystępnym językiem broszury, ale i krótkie filmy instruktażowe. Główną bohaterką filmów jest oczywiście nasza ambasadorka Barbara Bursztynowicz.

Tematy filmów i broszur dobraliśmy tak, aby najpierw pomóc seniorom poznać możliwe zagrożenia w sieci, a później nauczyć ich jak tych zagrożeń unikać.

Dlatego pierwsze trzy tematy to: bezpieczne korzystanie w sieci z rozrywki i komunikacji oraz bezpieczne załatwianie online różnych spraw, w tym urzędowych. Kolejne dwa tematy dotyczą sposobów na zabezpieczenie swoich danych w sieci, a także unikania konkretnych metod oszustów w Internecie.

Filmy wprowadzają do tematyki każdego z poszczególnych zagadnień, a broszury rozwijają i uzupełniają każdy z nich. Dzięki takiemu ujęciu, senior będzie mógł rozpoznać zagrożenie, ale też dowie się, jak sobie z nim poradzić - sam lub przy wsparciu bliskich - dzieci czy wnuków.

Do tej pory opublikowaliśmy trzy filmy i trzy broszury. Koniecznie je zobaczcie, przeczytajcie i pokażcie swoim bliskim seniorom.

- Jesteś seniorką, seniorem i chcesz się czuć w Internecie pewniej i bezpieczniej? A może chciałbyś zachęcić do bezpiecznego korzystania z sieci swoich rodziców, czy dziadków lub działasz w organizacji wspierającej takie osoby? Bez względu na to, z którą z tych grup się identyfikujesz, gorąco polecam Ci śledzenie kampanii „Seniorze - spotkajmy się w sieci". Pięć krótkich filmów instruktażowych, w których miałam przyjemność wziąć udział i pięć broszur edukacyjnych jest na wyciągnięcie ręki. Zachęcam do zapoznania się z akcją. I mam nadzieję, że spotkamy się w sieci - mówi Barbara Bursztynowicz, ambasadorka naszej kampanii.

- Internet jest skrojony na miarę potrzeb starszych osób. Potrafi ułatwić najtrudniejsze czynności, zbliżyć, umilić czas, a jak trzeba pomóc w potrzebie. Wystarczy tylko chcieć. Na wagę złota jest tu pomoc tych, którzy w sieci radzą sobie nieco lepiej. I do takiej pomocy chcemy zachęcać - pomóżmy naszym seniorom w tym, aby stali się e-seniorami - apeluje Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

materiały prasowe

Wiadomości

Co dalej z rządem we Fracji, skoro upadł

Najstarszy dziki ptak złożył jajo na atolu. Ilu miała partnerów?

Zamaskowani napastnicy prorządowi uderzyli w protestujących

Największy atak na firmy telekomunikacyjne w historii USA

Tarczyński: rząd robi wszystko co chce UE, ale Polacy nie chcą Europy, którą rządzą ruscy agenci!

Żona wiceministra klimatu pracuje dla firmy wiatrakowej

Papież ma nowego, elektrycznego papamobile

700 milionów euro kosztował remont katedry Notre Dame

Mentzen: w głowie się nie mieści, jak można było do takiego deficytu doprowadzić!

Czarnek nie zostawił suchej nitki na rządzie Tuska: ludzie w Polsce wiedzą, że kłamiecie

We Francji upadł rząd Michela Barniera

20 tys. dzieci deportowanych z Ukrainy przez Rosjan

Na Harris głosowały właścicielki kotów, na Trumpa właściciele psów

Czy immunitet J. Kaczyńskiego będzie odebrany?

Ekstraklasa koszykarzy. Łotysz Stelmahers trenerem Czarnych Słupsk

Najnowsze

Co dalej z rządem we Fracji, skoro upadł

Tarczyński: rząd robi wszystko co chce UE, ale Polacy nie chcą Europy, którą rządzą ruscy agenci!

Żona wiceministra klimatu pracuje dla firmy wiatrakowej

Papież ma nowego, elektrycznego papamobile

700 milionów euro kosztował remont katedry Notre Dame

Najstarszy dziki ptak złożył jajo na atolu. Ilu miała partnerów?

Zamaskowani napastnicy prorządowi uderzyli w protestujących

Największy atak na firmy telekomunikacyjne w historii USA