Przejdź do treści
19:15 Mołdawia: Szef NATO Mark Rutte odwiedził Kiszyniów i spotkał się z prezydent Sandu
18:10 Warszawa: Jutro odbędzie się konferencja przewodniczącego KRRiT ws. wyroku dot. koncesji dla Telewizji Republika oraz "debaty Trzaskowskiego" i TVP w Końskich
17:20 Zełenski: Ukraina, W. Brytania, Francja i Turcja rozmawiają o bezpieczeństwie na Morzu Czarnym
17:03 Watykan: Teksty tegorocznej Drogi Krzyżowej sprawowanej w rzymskim Koloseum napisał Papież Franciszek, a będzie jej przewodniczył kard. Baldassarre Reina, wikariusz generalny diecezji rzymskiej – ogłosiło Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej
15:46 Daniel Obajtek: NIK nie ma prawa ani kompetencji oceniać fuzji Orlenu i Lotosu
15:23 Prezydenci Polski i Chorwacji rozmawiali o bezpieczeństwie, Ukrainie i wzajemnej współpracy
15:00 Ukraina: Szef władz obwodu sumskiego odwołany ze stanowiska po śmierci cywilów w rosyjskim ostrzale
WAŻNE Debata Republiki najpopularniejsza w internecie na youtube! Zainteresowanie debatą prezydencką przebiło „sufit”. Osiągnęliśmy zasięg 480 MLN użytkowników internetu. Pojawiło się 198 000 wzmianek. Debata była nr 1 w streamie na całym świecie!
Briefing kandydata na Prezydenta RP Karola Nawrockiego – jutro (16.04) o godz. 09:30 na Targowisku Miejskim w Radzyminie (ul. Ogrodowa 1)
Spotkanie 29 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z publicystą TV Republika - Jakubem Maciejewskim. Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Ściegiennego 13, Kielce
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
NBP NBP informuje: Narodowy Bank Polski działając niezależnie od nacisków politycznych, zapewnia stabilność cen i wspiera zrównoważony rozwój gospodarki. Niezależność banku centralnego to fundament silnej gospodarki. NBP działa na rzecz dobrobytu Polaków

Ogólnopolska Pielgrzymka Romów na Jasną Górę

Źródło: x.com/JasnaGoraNews

Wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej od zawsze towarzyszył Romom, nawet w drodze w taborach. A od ponad 40 lat pielgrzymują w pierwszą niedzielę grudnia na Jasną Górę. Romowie przynieśli tu zwłaszcza modlitwę o pokój i za rodziny, które dla tej społeczności są wielką wartością. Zainaugurowano wielką modlitwę różańcową poprzez zakładanie kół różańcowych. – Już jest wiele zgłoszeń, takich róż może powstać nawet około stu w całej Polsce – mówi krajowy duszpasterz Romów ks. Stanisław Opocki.

Jak wyjaśnia ks. Opocki modlitwa różańcowa jest bliska Romom, ponieważ w ich religijności wielką rolę odgrywa Matka Boża, jest przez nich bardzo kochana i czczona. – Przekonałem się, że różaniec jest ulubioną dla nich modlitwą. Ponad 40 lat temu założył w Limanowej kółko różańcowe, które trwa do dzisiaj.

Kapłan odwołał się także do pierwszego w historii Roma wyniesionego do chwały ołtarzy. Bł. Zefiryn Malla zginął w czasie wojny domowej w Hiszpanii. Katalończyk został zatrzymany i rozstrzelany z nienawiści do wiary, za wystąpienie w obronie katolickiego księdza. Odznaczał się szczególnym nabożeństwem do Matki Bożej i nosił zawsze przy sobie różaniec. Zginął z różańcem w ręku. Swoją wnuczkę nauczył takiej modlitwy: „Panno Maryjo, Matko moja, bądź ze mną na każdej drodze mego życia”.

W Polsce duszpasterstwem Romów zajął się w latach 70. jezuita ks. Edward Wesołek, od 1979 r. krajowy duszpasterz Romów. On też w 1981 r. zainaugurował doroczne pielgrzymki tej grupy narodowej i etnicznej na Jasną Górę, które odbywają się w pierwsza niedzielę grudnia. Od 1996 r. krajowym duszpasterzem Romów jest ks. Stanisław Opocki z kapłan diecezji tarnowskiej. – Chciałem kiedyś jechać na misje – wspomina. Jednak, kiedy na początku lat osiemdziesiątych XX w. poznał Romów z Łososiny Górnej, żyjących w prymitywnych warunkach, uświadomił sobie, że to będzie jego misja. – Usłyszałem wtedy na osiedlu: „panie ksiądz, daj cukierka” i pomyślałem, że mogę im dać coś więcej. I od tego czasu im służę – opowiada ks. Opocki.

Romowie, których pierwotną ojczyzną były wschodnie Indie, to lud częściowo osiadły a częściowo koczowniczy. Główne ich skupiska na terenie Europy, dokąd przywędrowali w X w., znajdują się w Rumunii, na Węgrzech i Słowacji.

W czasie II wojny światowej zginęło ok. 500 tys. Romów. Obecnie w Polsce zamieszkuje około 15 tys. przedstawicieli tej grupy etnicznej. Mówią wieloma dialektami. Najmocniej podkreślaną cechą romskiej tożsamości jest używany przez tę społeczność język romani, czyli język romski. Jest jedynym indoaryjskim językiem; zbliżonym do hinduskiego, bengalskiego i pendżabskiego, używanym obecnie w Europie od czasów średniowiecza.

Romów wyróżnia troska o tradycje i obyczaje, rodzinność, wielki szacunek dla starszych i pamięć o zmarłych. Większość Romów żyjących w Polsce jest katolikami. Pozostali to zielonoświątkowcy i Świadkowie Jehowy.

Ks. Opocki zauważył, że właśnie teraz, „kiedy widzimy co się dzieje, kiedy zanika troska o własną tożsamość, ta kultura romska, bardzo tradycyjna, bardziej przemawia tą swoją religijnością, szacunkiem dla starszych, dla kapłana”. Dla Romów ksiądz, raszaj, jest osobą w pewien sposób szczególną, mędrcem, którego otaczają szacunkiem.

– Nie ma roku, żebym nie była na pielgrzymce na Jasnej Górze. Jak tu jestem, lepiej się czuje. Chcę poprosić Maryję, by chroniła moją rodzinę, żeby mi też pomogła zrealizować marzenie o własnym zakładzie fryzjerskim – opowiadała Vanesa z Limanowej, która na co dzień uczy się w szkole zawodowej. Jej kuzynka 11-letnia Lena też z Limanowej modli się o zdrowie dla swojej rodziny, jak zapewnia też z radością przyjeżdża tu z rodziną. Pasją dziewczynki jest malarstwo i taniec. Dziś najmłodsi członkowie romskiej społeczności na jasnogórskim spotkaniu zaprezentują swoje taneczne umiejętności, takie występy to ich tradycja.

W 2017 r. został wydany „Romski modlitewnik i śpiewnik”. Publikacja przygotowywana była przez kilka lat przez Instytut Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu. Autorem blisko 200-stronicowego modlitewnika jest Andrzej Sochaj. Publikacja powstała również po to, by ocalić od zapomnienia powstałe na przestrzeni lat teksty i tłumaczenia modlitw oraz pieśni na język romski. Większość modlitw i pieśni opublikowano w wersji dwujęzycznej. Niektóre, typowo romskie pieśni opublikowano w kilku narzeczach, np. w narzeczu Bergitka Roma i w narzeczu Lovarów.

Pierwsze wersy refrenu w języku romskim słynnej pieśni „Czarna Madonno” brzmią: „Madonno Kali madonno ćhaworo te tiro som/ O de Man Kali Madonno ke tute garuweł pes”.

Źródło: kai.pl, x.com/JasnaGoraNews

Wiadomości

Kto awansuje do półfinału LM? Rewanże czas zacząć!

Niemiecka koalicja rozsypuje się jeszcze przed zaprzysiężeniem

Zielona poświata nad horyzontem. Kometa Swan zbliża się do Słońca

Fogiel: Nawrocki spokojny i konkretny. Osmalak tłumaczy Hołownię

SPRAWDŹ TO!

PILNE: Jutro konferencja szefa KRRiT. Stanowisko ws. próby odebrania koncesji Republice

Najszybszy Azjata żegna się z bieżnią

Skandaliczne zachowanie niemieckich uczniów pod Auschwitz! Policja wszczęła śledztwo

Pensja minimalna 2026: wypłata do 10. dnia i wyższe kary dla firm

Minister Domański chce podbić kosmos. Nowy plan rządu

Snobizm do kwadratu. Książka Rafała Trzaskowskiego hitem internetu!

Ziobro składa zawiadomienie ws. Bodnara. Chodzi o sędziego Radzika

NASZ NEWS: Dwie identyczne toalety w parkach w Warszawie, 319 tys. zł różnicy w cenie. Jak to możliwe?

Andrzej Duda w Chorwacji: Rosja to zagrożenie dla całej Europy

Totalna kompromitacja UE! Prawie 10 tysięcy kandydatów musi powtarzać egzamin

Rosyjscy szpiedzy pod przykryciem dyplomatów. Polska i Czechy biją na alarm

Najnowsze

Kto awansuje do półfinału LM? Rewanże czas zacząć!

SPRAWDŹ TO!

PILNE: Jutro konferencja szefa KRRiT. Stanowisko ws. próby odebrania koncesji Republice

Najszybszy Azjata żegna się z bieżnią

Skandaliczne zachowanie niemieckich uczniów pod Auschwitz! Policja wszczęła śledztwo

pieniądze

Pensja minimalna 2026: wypłata do 10. dnia i wyższe kary dla firm

Niemiecka koalicja rozsypuje się jeszcze przed zaprzysiężeniem

Zielona poświata nad horyzontem. Kometa Swan zbliża się do Słońca

Fogiel: Nawrocki spokojny i konkretny. Osmalak tłumaczy Hołownię