Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
UWAGA! UPAŁY! W weekend w Polsce nawet 39-41 stopni C. Służby apelują, aby najmłodsi oraz seniorzy unikali wychodzenia z domu, zwłaszcza w godz. 15:00 - 18:00. Nie zapominajmy o piciu dużych ilości wody mineralnej. Pamiętajmy o zwierzętach
04:04 Bliski Wschód: Irańska Gwardia Rewolucyjna ogłosiła w niedzielę rano, że jej siły morskie i powietrzne rozpoczęły uderzenia rakietowe i dronowe na bazy USA w Kuwejcie i Bahrajnie w odwecie za amerykańskie ataki na Iran
03:32 Bliski Wschód: Siły zbrojne Kuwejtu poinformowały o wrogim ataku rakietowym i dronowym na to państwo. W Bahrajnie uruchomiono syreny alarmu przeciwlotniczego. Ataki nastąpiły po kolejnych bombardowaniach Iranu przez wojska Stanów Zjednoczonych
01:46 USA: Cztery osoby zginęły w wyniku powodzi wywołanych burzami w Kentucky - poinformował w sobotę gubernator tego stanu Andy Beshear, który ogłosił stan sytuacji nadzwyczajnej w regionie
01:40 Ukraina: osja przeprowadziła w nocy z soboty na niedzielę kolejny atak rakietowy na stolicę Ukrainy, Kijów - oznajmił szef kijowskiej administracji wojskowej Tymur Tkaczenko. W wyniku ataku ranna została co najmniej jedna osoba
00:02 USA: Prezydent Donald Trump oświadczył w sobotę, że Irańczycy ponownie naruszyli porozumienie o zawieszeniu broni. Zagroził Teheranowi, że jeśli nie zmieni swoich działań, to USA wznowią działania militarne i Iran przestanie istnieć
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Nowy Targ zaprasza na spotkanie z Jakubem Maciejewskim, dziennikarzem TV Republika 28 czerwca, godz. 16:00 Restauracja "Kaprys" ul. Sokoła 3, Nowy Targ
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" im. ks. Gurgacza Nowy Sącz oraz Europoseł Arkadiusz Mularczyk, poseł Patryk Wicher zapraszają na 86.rocznicę zbrodni w Trzetrzewinie. 28 czerwca, godz. 11:00 w kościele Matki Boskiej Pocieszenia w Trzetrzewinie
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Czarnem zaprasza na otwarte spotkanie z posłem Michałem Kowalskim, 29 czerwca 2026 r., godz. 17.00, ul. Kolejowa 7, Sala Dworca PKP, Czersk
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Sulęcin zaprasza na spotkanie z Elżbietą Rafalską i posłem Władysławem Dajczakiem. 29 czerwca, godz. 17:00 Sala parafialna przy ul Skłodowskiej-Curie 2, Sulęcin
Wydarzenia Klub "Gazety Polskiej" Gorzów Wielkopolski zaprasza na spotkanie z Konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą 30 czerwca, godz. 19:00 Wieczernik, ul. Biskupa Wilhelma Pluty 7, Gorzów Wielkopolski
Wydarzenie Łódzkie Kluby "Gazety Polskiej" oraz Poseł Agnieszka Wojciechowską van Heukelom zapraszają na koncert Leszka Czajkowskiego z komentarzem historycznym Tadeusza Płużańskiego 30 czerwca, godz. 19:00 ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie z posłem Krzysztofem Lipcem, 1 lipca, godz. 17:00, Dom Kultury „Sabat”, ul. Jeziorańskiego 73, Kielce
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Elblągu zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą oraz mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 29 czerwca o godz. 18:00 w Domu Rektora przy Bulwarze Zygmunta Augusta 12 w Elblągu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wołomin i Stowarzyszenie „Nowy Wołomin” zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem z Wolnych Republikanów i Adamem Borowskim, działaczem opozycji. 1 lipca, g. 18:00, Sala Bankietowa Cechu Rzemiosł, Moniuszki 11/1, Wołomin

Odrestaurowany dworzec w Mrozach już otwarty

Źródło: Twitter PKP S.A. @PKP_SA

Od 18 grudnia 2020 r. podróżni mogą korzystać ze zrewitalizowanego dworca w Mrozach. Jest to drugi po Pruszkowie historyczny obiekt w województwie mazowieckim, który został udostępniony podróżnym po
przebudowie w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Dzięki modernizacji, pochodzący z 1883 roku dworzec, odzyskał dawny blask.

- Stacja Mrozy przyciąga coraz większą liczbę podróżnych, którzy z pewnością docenią oddanie do użytku nowoczesnego budynku dworca. Całkowicie przebudowana przestrzeń obsługi pasażerów spełnia

wszystkie współczesne standardy. Właśnie taka powinna być infrastruktura kolejowa, również ta dworcowa. Program Inwestycji Dworcowych, w ramach którego został przebudowany dworzec w Mrozach, to największy program modernizacji dworców kolejowych w naszej historii. Dzięki niemu polski rząd przeznaczy do 2023 r. prawie 2 mld zł na blisko 200 dworców - powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel..

Renowacji została poddana elewacja budynku, na której odtworzono historyczne detale architektoniczne, m.in. obramowanie otworów okiennych czy gzymsy. Z elewacji usunięto wtórną warstwę ocieplenia, a także kraty w oknach. Ponadto wymieniono wszystkie okna i drzwi w budynku, odtwarzając je na wzór oryginalnych. Zwieńczeniem odbudowy elewacji było podkreślenie jej detali architektonicznych za pomocą nocnej iluminacji. Zakres prac budowlanych objął również szereg
innych elementów. W ramach inwestycji wzmocniono konstrukcję budynku, wymieniono poszycie dachowe, wykonano izolację przeciwwilgociową, a także wybudowano całkowicie nową klatkę schodową oraz windę.

Wiele pozytywnych zmian zaszło wewnątrz budynku. Całkowicie przebudowana została przestrzeń obsługi podróżnych, która spełnia współczesne standardy. Składa się ona z holu pełniącego funkcję poczekalni, pomieszczenia kasy biletowej oraz ogólnodostępnych toalet. Hol wyposażono w nowe ławki z podłokietnikami, współczesne oświetlenie, plansze informacyjne, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, a także nowy system informacji głosowej.

- Dworzec w Mrozach to drugi po Pruszkowie obiekt, którego modernizację zakończyliśmy w województwie mazowieckim w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Podobnie jak tam, połączyliśmy tu historyczną bryłę dworca z nowoczesnymi rozwiązaniami zapewniającymi komfort podróżnym. Inwestycje w województwie mazowieckim to jednak nie tylko przebudowy zabytkowych dworców, ale również budowa nowych, takich jak te w Barchowie i Dobczynie, realizowane w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych - stwierdził Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP SA. 

Ważnym elementem inwestycji było również dostosowanie budynku dworca i jego otoczenia do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. Stało się to możliwe dzięki likwidacji barier architektonicznych, montażowi oznaczeń w alfabecie Braille'a, tablic dotykowych z planem dworca, windy oraz ścieżek prowadzących w budynku i jego najbliższym otoczeniu. Ułatwią one przemieszczanie się osobom niewidomym  niedowidzącym. W celu poprawy bezpieczeństwa zainstalowano również nowoczesne systemy: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu, a także przeciwpożarowe.

Przy okazji przebudowy dworzec stał się również bardziej ekologiczny. Zamontowano w nim nowe energooszczędne oświetlenie wraz z automatyką sterując. W celu ograniczenia strat ciepła wykonano
ocieplenie od wewnątrz budynku oraz zamontowano stolarkę okienną i drzwiową o niskim współczynniku przenikalności ciepła. Całość urządzeń i systemów zamontowanych na dworcu będzie nadzorowana przy pomocy systemu BMS (Building Management System), co przyczyni się dodatkowo do optymalizacji zużycia energii elektrycznej i wody.

Metamorfozę przeszło bezpośrednie otoczenie dworca. Ułożono nową nawierzchnię wokół budynku, a także zamontowano elementy małej architekturę czyli ławki, stojaki rowerowe, kosze na śmieci oraz
oświetlenie. Ze względów bezpieczeństwa zdecydowano się również na montaż nowego ogrodzenia od strony torów.

Przebudowa dworca w Mrozach była współfinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jej łączny koszt to 10,5 mln zł.

Od dziś pierwsi podróżni mogą korzystać ze zmodernizowanego #dworca #PKP S.A. w #Mrozach.  Jest komfortowy, bezpieczny, dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej mobilności i przy tym zrewitalizowany jako piękny zabytek. #ZmieniamyDworce #FunduszeUE #POIiŚ pic.twitter.com/4LKcNrbBoW

— PKP S.A. (@PKP_SA) December 18, 2020
materiały prasowe