Przejdź do treści
Republika Gościem programu "Ewa Bugała Wszystko Jasne" o godz. 17:30 będzie dziś Marek Magierowski, były ambasador RP w Izraelu i USA
Republika Zapraszamy na wtorkowy Poranek Radia Republika. Gośćmi Edyty Hołdyńskiej i Adriana Stankowskiego będą: godz. 6:19 - Jarosław Olechowski, szef wydawców TV Republika; godz. 6:36 - prof. Piotr Grochmalski; godz. 7:10 - Piotr Strach (Polska 2050)
15:27 Ukraina: Zełenski spotyka się w Waszyngtonie z Kelloggiem
15:26 Media w USA: celem Trumpa jest doprowadzenie do spotkania Zełenskiego i Putina
15:07 Francja: MSZ skrytykowało Rosję za uznanie Reporterów bez Granic za organizację niepożądaną
14:09 Wielkopolskie: Jedna osoba poszkodowana w zderzeniu auta i pociągu na przejeździe kolejowym
14:08 Mariusz Błaszczak: postawienie zarzutu Robertowi Bąkiewiczowi to wielki skandal
13:29 Polska: Obywatel Białorusi usłyszał zarzut działania na rzecz obcego wywiadu
13:25 Ukraina: Co najmniej trzech zabitych, 20 rannych w rosyjskim ataku na Zaporoże
12:40 IMGW: w poniedziałek i we wtorek sporo chmur, może pojawić się deszcz
11:59 Warszawa: Niewybuch przy moście Gdańskim, utrudnienia na kolei
11:17 Lubelskie: Prokuratura wyjaśnia sprawę śmiertelnego postrzelenia podczas nocnego polowania
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Otwock zaprasza na spotkanie z Tomaszem Sakiewiczem i Pawłem Piekarczykiem w środę, 20 sierpnia, o godz. 18:00 w sali widowiskowej Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury, ul. J. Poniatowskiego 10 w Otwocku
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza do składania podpisów pod wnioskiem o referendum ws. nielegalnej migracji przez cały sierpień od 12-tej do 17-tej pod Jasną Górą przy wjeździe na parking od ul.Klasztornej
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Odeszła legenda polskiego kina. Leonard Pietraszek zmarł w wieku 86 lat

Źródło: twitter.com/@KobietaOla

W wieku 86 lat zmarł wybitny polski. Informację o śmierci Leonarda Pietraszka potwierdził prezes ZASP Krzysztof Szuster. W latach 1959-2012 grał w teatrach w Łodzi, Poznaniu i Warszawie. Znany był z ról w ponad 30 filmach. Miliony telewidzów zapamiętało jego kreacje w m.in. serialu "Czarne chmury" czy też Karola Stelmacha w serialu "Czterdziestolatek".

Leonard Pietraszak urodził się 6 listopada 1936 r. w Bydgoszczy w rodzinie powstańca wielkopolskiego i żołnierza Korpusu Ochrony Pogranicza. 

27 lutego 1959 r. debiutował w roli Alguasila w "Zielonym Gilu" Tirso de Moliny w reżyserii Czesława Staszewskiego i Ireneusza Kanickiego w Teatrze Powszechnym w Łodzi. W 1960 r. ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWSTiF w Łodzi. W latach 1960–1962 był aktorem Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, a od 1962 do 1965 roku aktorem Teatru Polskiego w Poznaniu. Występował w teatrach warszawskich: w latach 1965–1971 w Teatrze Klasycznym, od sezonu 1971 do 1976 w Teatrze Komedii, w latach 1977–2008 w Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza. 

W spektaklach zagrał wiele wybitnych ról m.in.: "Detektywie" w reżyserii Janusza Warmińskiego czy "Policji" w oprawie artystycznej Jana Świderskiego.

Ostatni raz w teatrze pojawił się 12 maja 2012 w roli Stanforda P. Sutton w spektaklu "Pocztówki z Europy" w reżyserii Krystyny Jandy w stołecznym OCH-Teatrze. 

Grał w filmach Tadeusza Chmielewskiego, Jerzego Gruzy, Andrzeja Konica, Kazimierza Kutza, Juliusza Machulskiego, Janusza Majewskiego, Marii Sadowskiej, Andrzeja Wajdy i Wojciecha Wójcika. Wystąpił w 30 filmach i serialach filmowych, m.in. w "Jak rozpętałem drugą wojnę światową", "Perła w koronie", "Rodzina Połanieckich", "Królowa Bona", "Trójkąt bermudzki", "Złoto dezerterów". Wielką popularność przyniosły mu komedie Juliusza Machulskiego "Vabank" (1982) i "Vabank II, czyli riposta" (1985). 

Miliony telewidzów zapamiętało jego serialowe kreacje, m.in. pułkownika Krzysztofa Dowgirda w serialu "Czarne chmury” i Karola Stelmacha w serialu "Czterdziestolatek".

15 lutego 2015 r. Leonard Pietraszak został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Otrzymał także Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

"W zawodzie aktorskim bardzo ważna jest taka furtka, która się nazywa tajemnica. Że ktoś jest tak zbudowany wewnętrznie, że gdy wchodzi na scenę, mówi, ale widzę, że nie to chce powiedzieć. Że skrywa jakaś tajemnicę", powiedział w wywiadzie dla PAP w 2015 r.  

"Chociaż porwał mnie wielki świat, to nie przestałem być bydgoszczaninem", mówił o sobie. Aktor podkreślał silne związki z miastem. W 2012 r. odsłonił swój autograf w bydgoskiej "Alei Gwiazd", a w 2018 r. - otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta.  

W 2021 r. Pietraszak i jego żona Wanda przekazali Muzeum Okręgowemu im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy kolekcję malarstwa młodopolskiego złożoną z kilkudziesięciu obrazów. Dzieła prezentowane są na nowo otwartej wystawie stałej "Jan Stanisławski i jego czasy". Na kolekcję przekazaną muzeum składa się pięć obrazów Jana Stanisławskiego i 52 jego uczniów, prezentowaną w obszernej sali zabytkowego gmachu muzeum, którego rewitalizacja, przebudowa i rozbudowa zakończyła się w tym roku.

PAP

Wiadomości

Spotkanie z Trumpem bez przedstawiciela Polski? Dlaczego?

,,Dobre miejsce'' Katolickie Centrum Kultury

PILNE: Białorusin z zarzutami sabotażu w Polsce

Brytyjskie media: możliwe spotkanie Trumpa, Zełenskiego i Putina w Europie

Rusiński: Amerykanie są zmęczeni wojną na Ukrainie

Cieszyński: Żurek chce bezpośrednio wpływać na sądownictwo

Republika wyznacza standardy! Lewicowy komentator polityczny z USA chwali naszą stację, a jego słowa przytacza nawet Gazeta.pl

Tumanowicz: nasze dzieci będą spłacać długi z KPO

Akta dyscyplinarek sędziów zagrożone. Sędzia Schab przestrzega przed działaniami siłowymi

Kowalski: czołowi ministrowie tego rządu, robili co mogli, żeby Rosja mogła realizować swoje cele

Republika numerem jeden! W piątek nie było nam równych! [DANE]

„Albo przeprasza, albo będę ją jechał” - Daniel Martyniuk atakuje żonę Faustynę w sieci

Oblał partnerkę łatwopalną cieczą i podpalił. Kobieta zmarła w szpitalu w Niemczech

W końcu! Tak runął komunistyczny pomnik w Płotach [WIDEO]

Co najmniej 20 ofiar, ponad 130 rannych w wybuchu na terenie fabryki w Rosji!

Najnowsze

Spotkanie z Trumpem bez przedstawiciela Polski? Dlaczego?

Rusiński: Amerykanie są zmęczeni wojną na Ukrainie

Cieszyński: Żurek chce bezpośrednio wpływać na sądownictwo

Republika wyznacza standardy! Lewicowy komentator polityczny z USA chwali naszą stację, a jego słowa przytacza nawet Gazeta.pl

Tumanowicz: nasze dzieci będą spłacać długi z KPO

,,Dobre miejsce'' Katolickie Centrum Kultury

PILNE: Białorusin z zarzutami sabotażu w Polsce

Trump Zełenski Putin

Brytyjskie media: możliwe spotkanie Trumpa, Zełenskiego i Putina w Europie