Od dziś nowy rozkład jazdy na kolei. Zobacz, co się zmieni
W niedzielę 13 grudnia wprowadzony zostanie nowy rozkład jazdy pociągów. Nowością jest krótszy czas podróży na niektórych trasach. Powrócą także niektóre zawieszone dotychczas połączenia. Kolejarze zapowiadają także otwarcie nowych stacji i przystanków.
Od najbliższej niedzieli skróci się podróż z Warszawy do Trójmiasta dzięki wprowadzeniu nowego, podwyższonego limitu prędkości, który wyniesie 200 kilometrów na godzinę. Najszybsze pociągi PKP Intercity pokonają trasę ze stacji Warszawa Centralna do stacji Gdańsk Główny w 2 godziny 32 minuty. W tej chwili czas ten wynosi 2 godziny i 47 minut. Z efektów uzyskanych na tej trasie skorzystają również podróżni innych połączeń np. Kraków – Gdynia, Katowice – Gdynia, Rzeszów – Gdynia.
Mieszkańcy Małopolski i Śląska oraz podróżujący między stolicami województw skorzystają z efektów modernizacji trasy Kraków – Katowice. Najszybszy pociąg pojedzie między stolicami w czasie poniżej godziny, a dokładnie 57 minut – to o około pół godziny krócej niż w tej chwili. Dzięki temu skróci się także czas przejazdu w innych relacjach dalekobieżnych m.in. z Krakowa do Wrocławia o około 40 minut (z obecnie 3h 27 min do 2h 51 min), a także z Katowic do Rzeszowa do 2 godzin i 47 minut (z obecnie 3 h 36 min).
Odebraliśmy ostatnie ze 125 wagonów bezprzedziałowych II klasy po modernizacji od @pesabydgoszcz z wykorzystaniem #FunduszeUE #POIiŚ. Z nowoczesnych wagonów korzystają już pasażerowie w całej Polsce. Więcej informacji: https://t.co/fdaQZoAY0a pic.twitter.com/M8VIdk2j0o
— PKP Intercity (@PKPIntercityPDP) December 4, 2020
W województwie warmińsko-mazurskim po pracach na linii Szczytno – Ełk, czas przejazdu najszybszego pociągu na trasie Olsztyn – Ełk skróci się o kolejne 10 minut, a w stosunku do czasu przed modernizacją będzie krótszy o ponad godzinę (będzie 2 h 31 min, przed modernizacja 3 h 36 min). Na trasie Działdowo – Olsztyn od 13 grudnia czas przejazdu najszybszego pociągu skróci się o kwadrans, zajmie 59 minut. Dotychczas najkrótsza podróż zajmowała godzinę i 14 minut.
Krócej pojedziemy między Wielkopolską a Dolnym Śląskiem, dzięki modernizacji odcinka Czempiń – gr. województwa dolnośląskiego. Podróż najszybszym pociągiem będzie około 20 minut krótsza i zajmie godzinę i 44 minuty. Obecnie 2 godziny i 4 minuty. Krótsze podróże będą także między miastami na modernizowanej trasie. Komfort podróży zwiększają stacje i przystanki wyposażone w windy, pochylnie i przejścia podziemne na przykład Leszno i Rawicz.
Przygotowaliśmy dla Was poradnik jak bezpiecznie podróżować pociągami podczas epidemii! Zobaczcie! https://t.co/B5mAI7LQ3B @MI_GOV_PL @MAPGOVPL @PKP_SA pic.twitter.com/fDhUOC3CrT
— PKP Intercity (@PKPIntercityPDP) May 12, 2020
W województwie śląskim skróci się czas przejazdu między Zawierciem a Częstochową o kolejne kilka minut. Najszybsze składy pojadą ten dystans w 31 minut. Po modernizacji wszystkie przystanki gwarantują dogodny dostęp do kolei.
W Małopolsce od 19 grudnia wrócą pociągi na kolejową "zakopiankę" na czas zimowych przejazdów. Bezpośrednim pociągiem dojedziemy do Zakopanego z Krakowa oraz między innymi z Gdyni, Warszawy. Na odcinku Chabówka – Zakopane podróżni będą mogli wygodniej skorzystać z przebudowanej stacji Sieniawa i zmodernizowanych peronów na przystankach.
Po 25 latach, od 1 stycznia podróż koleją na linii Bielsk Podlaski – Lewki – Hajnówka. Pojedziemy pociągami w relacjach: Białystok – Hajnówka, Bielsk Podlaski – Hajnówka oraz Białystok – Siedlce przez Bielsk Podlaski i Hajnówkę.
Nowe przystanki
Dla podróżnych przygotowany jest nowy przystanek Mikłasze oraz zwiększono komfort i dostępność 5 przystanków; Lewki, Orlanka, Morze, Stare Berezowo i Chytra. Dzięki zakończeniu elektryfikacji na linii Lublin Główny – Stalowa Wola Rozwadów w grudniu na tej trasie pojadą pociągi elektryczne.
Pasażerowie kolei skorzystają z nowych przystanków: Wałbrzych Centrum na trasie Wrocław – Wałbrzych – Jelenia Góra; Kochcice-Glinica na trasie Lubliniec – Kluczbork; Mikłasze na linii Bielsk Podlaski – Hajnówka. Po latach przerwy będzie nowy przystanek Wygoda na trasie z Warszawy do Lublina. Na trasie Warszawa – Białystok pociągi regionalne znów zatrzymają się na nowych peronach przystanków Zaręby Kościelne, Kietlanka, Szulborze Wielkie.
#Śląskie. Nowy przystanek #Kochcice-Glinica od niedzieli zwiększy dostęp do kolei. Podróż do #Lubliniec zajmie 4 min. Bezpośrednie podróże do #Kluczbork, #Katowice, #TarnowskieGóry. Wygodne perony już czekają na pasażerów. pic.twitter.com/pNtyCtgfr2
— PKP PLK SA (@PKP_PLK_SA) December 10, 2020
Zmodernizowane perony
Dla podróżnych o kilkadziesiąt więcej dostępniejszych stacji i przystanków. Perony są przygotowane do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Największe zmodernizowane stacje: Szczecin Główny, Gdańsk Główny i Rzeszów Główny.
Z nowych peronów będzie można korzystać na modernizowanych liniach Poznań – Wrocław, Kraków – Katowice, Trzebinia – Oświęcim, Chabówka – Zakopane, Żywiec – Sucha Beskidzka, Częstochowa – Zawiercie, Kutno – Toruń, Działdowo – Olsztyn, Łódź Kaliska – Zduńska Wola, Lublin – Łuków, Lublin – Warszawa, Kędzierzyn-Koźle – Opole, Poznań – Szczecin.
#Opolskie. Dla wygodnych podróży????do #Opole i #KędzierzynKoźle modernizacja stacji i przystanków m. in. #Gogolin. Podróżni zyskają2⃣komfortowe perony. Przejście podziemne z windami poprawi dostępność #kolej dla wszystkich podróżnych i zapewni bezpieczną komunikację. #CEFTransport pic.twitter.com/Kd7M3rkitG
— PKP PLK SA (@PKP_PLK_SA) December 9, 2020
Rozkład jest już dostępny na dworcach i w internecie, na stronach przewoźników, a także na Portalu Pasażera.