Umowy zlecenia będą ozusowane od 1 stycznia 2016 r.; natomiast dochody członków rad nadzorczych – już od stycznia 2015 r. – zdecydowali posłowie.
Jednocześnie w głosowaniu przepadł wniosek mniejszości złożony przez Tadeusza Tomaszewskiego z SLD. Przewidywał on wcześniejsze wejście w życie przepisów dotyczących ozusowania umów zleceń. Według tego wniosku miałoby to nastąpić od 1 lipca 2015 r., a nie od 1 stycznia 2016 r.
Ustawa poszerza grono podmiotów podlegających obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalno–rentowemu o członków rad nadzorczych. Zmiany wprowadzają także obowiązek odprowadzania składek do ZUS od wszelkich umów zleceń do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Nowela uniemożliwia też zawieranie podwójnych umów, w taki sposób, aby unikać ozusowania. Dotychczas unikanie płacenia składek było możliwe przy zawarciu dwóch umów – jednej na niską kwotę, od której odprowadzana była niska składka i drugiej, z wyższą kwotą, która nie była oskładkowana.
Za rządową nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw głosowało 419 posłów, 8 było przeciwnych, a 2 wstrzymało się od głosu.
Tuż po głosowaniach konferencję dot. ozusowienia umów zwołał lider Polski Razem, Jarosław Gowin. – Zdecydowanie sprzeciwiamy się temu rozwiązaniu. To jest nic innego, jak podniesienie podatków. Konsekwencje poniosą ci, którzy są w sytuacji skrajnie trudnej: młodzi ludzie zatrudniani na umowy zlecenie. Rząd zamiast usuwać bariery utrudniające rozwój małych firm, próbuje przerzucić na przedsiębiorców odpowiedzialność – powiedział.
WYSŁUCHAJ KONFERENCJI PRASOWEJ JAROSŁAWA GOWINA: