Wraz z końcem kwietnia, pojawiły się doniesienia o powstaniu polskiej kaplicy w katedrze Notre-Dame w Paryżu. Dziś, 5 maja, do katedry dotarł polski obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. – Tym sposobem podkreślimy rolę św. Jana Pawła II w Europie. To wielki dzień, wielki sukces – mówił w Telewizji Republika Jan Dziedziczak, były Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
– Idea zrodziła się w czasie wspólnych rozmów z ambasadorem Młynarskim. Chcieliśmy w sposób donośny uczcić stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Spacerując po katedrze Notre-Dame zauważyliśmy, że nie ma tam żadnego akcentu polskiego. W związku z tym zaproponowaliśmy stronie francuskiej, aby zorganizować tam kaplicę polską z ikoną Matki Bożej z Jasne Góry, Matki Bożej Częstochowskiej – relacjonował Dziedziczak.
– Będzie to wspaniałe świadectwo polskiego dziedzictwa, wkładu w cywilizację chrześcijańską, polskiej wiary. Tym sposobem również podkreślimy rolę św. Jana Pawła II w Europie. To wielki dzień, wielki sukces. Nas już nie będzie, a polska kaplica przetrwa wiele wieków. Taką mamy obietnicę od kapłanów opiekujących się katedrą Notre-Dame – podsumował, podkreślając znaczenie pojawienia się polskiego akcentu.
Gotycki gigant
Notre-Dame de Paris to gotycka katedra w Paryżu, a zarazem jedna z najbardziej znanych katedr na świecie. Jej budowa trwała ponad 180 lat (1163-1345).
To nie pierwszy polski akcent dotyczący słynnej paryskiej katedry. 3 września 2006 plac przed katedrą, zaprojektowany przez barona Georges’a Haussmanna w czasach Napoleona III dla podkreślenia świetności zachodniej fasady katedry, noszący dotąd nazwę Place du Parvis Notre-Dame, czyli „plac Kościelny Notre-Dame” poświęcono papieżowi Janowi Pawłowi II nadając mu nową nazwę Parvis Notre-Dame – place Jean-Paul II, czyli „Dziedziniec Notre-Dame – Plac Jana Pawła II”.
Katedrę zwiedza rocznie nawet 14 mln osób.