Sprawa reparacji dla Polski staje się coraz bardziej popularna na świecie. Nic więcej dziwnego, że sięga również innych kontynentów - tak, jak zapowiedzieli autorzy raportu opublikowanego we wrześniu ubiegłego roku. W następstwie, kolejne organizacje solidaryzują się z Warszawą. Kongres Polonii Amerykańskiej (KPA) popiera starania Polski o odszkodowania za straty wojenne spowodowane agresją Niemiec i okupacją w latach 1939-1945. Kwestia ta, podkreśla, wciąż stanowi jedno z najpoważniejszych wyzwań w powojennej historii Polski.
„Kongres Polonii Amerykańskiej jest w trakcie gromadzenia informacji i sporządzania planu dotyczącego podjęcia odpowiedniej akcji", brzmi oświadczenie komitetu wykonawczego KPA przesłane w piątek PAP przez Małgorzatę Schulz, wiceprezes ds. promocji i mediów.
W nawiązaniu do odmowy przez Niemcy negocjacji z Polską, władze krajowe największej organizacji polonijnej w Stanach Zjednoczonych odrzuciły stanowisko rządu w Berlinie.
„Podobnie jak rząd Rzeczypospolitej Polskiej, a także większość polskiego społeczeństwa, nie możemy zgodzić się z takim twierdzeniem. W pełni podzielamy pogląd, że kwestia należnego odszkodowania od Niemiec za szkody wyrządzone w Polsce w latach 1939-1945 nie może być uznana za zamkniętą, uregulowaną lub przedawnioną” – głosi oświadczenie.
Wymienia też uwarunkowania historyczne i podaje żądania zawarte w opublikowanym raporcie w sprawie reparacji od Niemiec.
KPA przypomniał, że przynajmniej dwa polonijne pokolenia zostały bezpośrednio dotknięte okrucieństwami II wojny światową. Jak dodał, z powodu niemieckiej agresji na Polskę wiele osób wyemigrowało z ojczyzny i nie mogło do niej powrócić.
„Praworządność zgodna z obecnym etapem rozwoju prawa międzynarodowego oraz ochrony praw człowieka wymaga od każdego kraju wypłaty odszkodowania za wszystkie szkody spowodowane bezprawną agresją. Odszkodowania należą się także Polsce; wypłacane były przez Niemców innym państwom i narodom. Jest niesprawiedliwością, że Berlin odmawia wypłacenie odszkodowań Polsce”, argumentuje KPA.
Wyraża nadzieję, że rząd niemiecki podejmie systemowe kroki w celu
zrekompensowania strat poniesionych przez Polskę ze strony Niemiec.
„Uważamy, że sprawiedliwa rekompensata jest niezbędna zarówno dla pojednania, jak i dla budowania porządku międzynarodowego", akcentuje KPA.
W swym oświadczeniu Kongres wyjaśnia, że reprezentuje około 10 milionów Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia w Stanach Zjednoczonych.
Do KPA należą organizacje polonijne oraz indywidualni członkowie.