Nowy sekretarz generalny NATO: Zachowamy trwałą obecność we wschodniej części Sojuszu
Będziemy wdrażać przyjęty na szczycie w Newport plan działań na rzecz gotowości i zachowamy trwałą obecność we wschodniej części naszego sojuszu – zapewnił w Warszawie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Nowy sekretarz generalny NATO rano spotkał się z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Zwrócił przy tym uwagę, że jest to jego pierwsza oficjalna wizyta zagraniczna. – W ten sposób uznajemy silną rolę Polski w naszym sojuszu. Jest to wyraz mocnej solidarności NATO w tych niespokojnych czasach. NATO broni i chroni każdego sojusznika – zapewnił Stoltenberg.
Przypomniał też decyzje ze szczytu sojuszu w Newport na początku września. – Te decyzje utrzymują moc NATO – podkreślił.
Dodał, że przyjęty w Newport plan działań na rzecz gotowości jest konkretną odpowiedzią na obecne wyzwania. – Będziemy wdrażać ten plan w pełni i zachowamy trwałą obecność oraz działalność we wschodniej części naszego sojuszu – zaznaczył sekretarz generalny NATO.
Podkreślił przy tym, że działania sojuszu mają wyłącznie obronny charakter i są zgodne z jego międzynarodowymi zobowiązaniami.
Szef NATO mówił też o wkładzie Polski w obronę kolektywną oraz udziale naszych żołnierzy w misjach w Kosowie i Afganistanie. Zwrócił też uwagę na współpracę Warszawy z Berlinem i Kopenhagą w zakresie dowództwa Wielonarodowego Korpusu Północ–Wschód w Szczecinie. – To dowództwo jest dalszym potwierdzeniem tego, że NATO jest w Polsce i z Polską. Również pokazuje znaczenie współpracy regionalnej. Pokazuje też, że ta współpraca może zwiększyć bezpieczeństwo każdego kraju – powiedział Stoltenberg.
Nowy sekretarz generalny Paktu Północnoatlantyckiego zapewnił ponadto, że niezachwianym zobowiązaniem jest wkład Sojuszu w bezpieczeństwo Polski. – Polska wnosi istotny wkład w NATO, a NATO wnosi istotny wkład w bezpieczeństwo Polski i to zobowiązanie pozostanie i jest niezachwianym – powiedział w Pałacu Prezydenckim.
Przypomniał, że Polska zapowiada zwiększenie wydatków na obronność do 2 proc. PKB. – W ten sposób realizujemy wspólny cel NATO – wydatkowania 2 proc. PKB na obronę – podkreślił. Zaznaczył, że nasz kraj podjął "słuszne decyzje" związane z inwestycjami w nowy sprzęt i nowe zdolności obronne.
Podziękował Polsce i osobiście prezydentowi Komorowskiemu za działania na rzecz solidarności NATO. – Panie prezydencie, pan działa na rzecz mocnej obrony Polski, również pan jest osobą, która popiera ducha solidarności w Sojuszu – powiedział. – Dziękuję państwu za decyzję w sprawie przeprowadzenia kolejnego szczytu NATO w Polsce w 2016 roku – dodał.