Przejdź do treści
14:37 Ukraina: Armia zaatakowała rafinerie w Ilsku i Riazaniu w Rosji
14:16 Kaczyński o zakazie sprzedaży alkoholu w Sejmie: zgadzam się z decyzją Czarzastego
13:52 TK: uchwalona w 2024 r. nowela ustawy o KRS jest niezgodna z konstytucją
13:39 Polska: IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu na południu kraju
12:31 Olsztyn: Umorzono sprawę śmiertelnego zatrucia 2,5-letniego chłopca
12:03 Podkarpackie: Podczas interwencji policjanci oddali strzał. Nie żyje agresywny mężczyzna
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Jeleśnia zaprasza na spotkanie otwarte z Robertem Bąkiewiczem. 20 listopada, godz. 18:00, Restauracja „U Meresa”, T. Kościuszki 40, 34-100 Żywiec
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Łomża zaprasza na spotkanie z historykiem Iwo Benderem, 20 listopada, godz. 17:00, aula kard. Stefana Wyszyńskiego Uczelni Jańskiego, ul. Krzywe Koło 9, Łomża.
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Warszawa zaprasza na spotkanie z Mateuszem Morawieckim, 20 listopada, godz. 18.00, lokal Stowarzyszenia Wolnego Słowa ul. Marszałkowskiej 7 (wejście od Emila Zoli), Warszawa
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Nowym Dworze Mazowieckim i NPR zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem 21 listopada o godz. 18:00 w Nowodworskim Ośrodku Kultury przy ul I.J. Paderewskiego 1a
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Sulęcinie zaprasza na spotkanie z Tomaszem Sakiewiczem, prezesem TV Republika, 21 listopada, godz. 18.30, Hotel Kamienica ul. Żeromskiego 72 Sulęcin
Wydarzenia Klub "Gazety Polskiej" Rumia zaprasza na spotkanie z Krzysztofem Szczuckim, Pawłem Szrotem i Michałem Kowalskim, 22 listopada, godz. 12.00, Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości, 10 lutego 33, Gdynia
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Zgorzelec zaprasza na spotkanie ze Sławomirem Jastrzębowskim i Karolem Gnatem, 22 listopada, godz. 17:00, sala spotkań przy Kościele Św Bonifacego ul. Emilii Plater, Zgorzelec
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Nowym Targu zaprasza na spotkanie z Adamem Borowskim, które odbędzie się 22 listopada o godz. 18:00 w restauracji przy ul. Waksmundzkiej 105 w Nowym Targu
Wydarzenie Klubu "Gazety Polskiej" Starachowice oraz Poseł Krzysztof Lipiec zapraszają na spotkanie z Adrianem Stankowskim, 23 listopada, godz. 17:30, Park Kultury (SCK) ul. Radomska 21 Starachowice
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z posłem PiS, Przemysławem Czarnkiem. 24 listopada, godz. 18:00, Hotel Restauracja Pelikan, ul. Wierzbińska 58, Aleksandrów Łódzki
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Poznaniu zaprasza na spotkanie z Bogdanem Święczkowskim, 25 listopada, godz. 17:00, Hotel Mercure, ul. Roosevelta 20, Poznań
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Braniewo zaprasza na spotkanie ze Sławomirem Cenckiewiczem oraz Andrzejem Śliwką, 27 listopada, godz. 18:00, Centrum Kultury, ul. Katedralna 9 (Galeria Podziemie)
Wydarzenie Bielańsko-Żoliborski Klub „Gazety Polskiej” zaprasza na uroczystość upamiętniającą Maurycego Mochnackiego. 29 listopada, godz. 12, Cmentarz Powązkowski w Warszawie. Zbiórka uczestników o godzinie 11:45 przy bramie od strony ulicy Powązkowskiej
Wydarzenie Uroczystości 195. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Olszynka Grochowska, niedziela, 30.11. Początek o g. 12:30, Kopiec Bohaterów Olszynki Grochowskiej w Alei Chwały (ul. Chełmżyńska). Od g. 13:00 uroczystości przy Mogile Powstańczej, ul. Szeroka
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl

Nowy biskup sosnowiecki: „Chcemy być Kościołem w drodze, odważnie idącym w kierunku nowej przyszłości”

Źródło: (fot. Biuro Prasowe Episkopatu Polski)

- Chcemy być Kościołem w drodze, odważnie idącym w kierunku nowej przyszłości - deklarował w sobotę nowy biskup sosnowiecki Artur Ważny podczas ingresu do bazyliki katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP. Nie jesteśmy Kościołem, który upadł i nie może się już podnieść – oświadczył.

W homilii bp Ważny wezwał do odwagi w pokonywaniu ograniczeń, tworzonych przed innymi z lęku czy ignorancji. Odkryjmy na nowo zdolność, którą wielu z nas już zatraciło, czyli zdolność do rozglądania się wokół; nie miejmy zesztywniałych karków – apelował do wiernych.

Nawiązał też do skandali obyczajowych, które w ostatnich kilkunastu miesiącach wstrząsnęły diecezją sosnowiecką. „Niektórzy nasi bracia stali się powodem zgorszenia i cierpienia wielu ludzi wierzących, a dla innych argumentem za zdystansowaniem się czy opuszczeniem naszej wspólnoty” – przyznał. Na sobotniej uroczystości powitał rodzinę diakona, zabitego przez księdza w marcu 2023 r. Obaj duchowni pełnili posługę w bazylice katedralnej w Sosnowcu.

W ingresie wzięli udział m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazz, hierarchowie z całej Polski, przedstawiciele państwowych, regionalnych i lokalnych władz, służb mundurowych oraz rodzina biskupa Ważnego. Uroczystości ingresu rozpoczęły się w południe mszą św. Po pozdrowieniu wiernych nastąpiło odczytanie bulli papieskiej, następnie nuncjusz przekazał nowemu ordynariuszowi pastorał – atrybut władzy biskupiej - po czym bp Ważny oficjalnie zajął miejsce na swojej katedrze biskupiej.

W homilii bp Ważny przekonywał, że wierni, chcąc być jak Jezus, muszą „wyruszyć w drogę”. „Nie możemy bezczynnie czekać, zakotwiczać się i obwarowywać murami, nie możemy zatykać swoich uszu, aby nie słyszeć głosów tych, którzy idą tą samą drogą, co my, ale mają inne poglądy, doświadczenia czy rozwiązania” – powiedział.

„Chcemy być Kościołem w drodze. Odważnie idącym w kierunku nowej przyszłości. Nie jesteśmy Kościołem, który upadł i nie może się już podnieść. Chcemy być Kościołem, który doświadczywszy tak wielkich trudności, może wstać mocą krzyża Jezusa” – dodał. Za papieżem Franciszkiem zachęcał do tworzenia Kościoła synodalnego - zmieniającego myślenie, kruszącego skostniałe formy i nastawionym na słuchanie.

„Tego właśnie potrzebujemy: odwagi, aby pokonywać wszelkie zamknięcia i ograniczenia, jakie tworzymy przed innymi z lęku, ignorancji czy świadomości naszych deficytów. Odkryjmy na nowo zdolność, którą wielu z nas już zatraciło, czyli zdolność do rozglądania się wokół. Nie miejmy zesztywniałych karków, które nie są w stanie obracać głową, aby dostrzec historię brata, który stoi poza naszym prostym wzrokiem” – powiedział bp Ważny. Zapewnił, że sam nie chce być „ekscelencją za zamkniętymi drzwiami”.

Mówiąc o przyszłości diecezji i całego Kościoła duchowny akcentował, że wierni powinni przede wszystkim zachowywać przykazania; potrzebują też przekonania, że szczęście płynie głównie z właściwie przeżywanej relacji z Bogiem. „Bądźmy dziećmi i nie bójmy się tego, że staniemy się mało ważni czy będziemy taktowani mniej poważnie w społeczeństwie. Diecezjo sosnowiecka: Nie bój się i nie wstydź się być dzieckiem, które wznosi swoje ręce do Ojca, i prosi, by wziął je na ramiona, kiedy nie ma siły iść dalej” – nawoływał.

Biskup nawiązał też w homilii do wydarzeń, które wstrząsnęły diecezją sosnowiecką w kilkunastu minionych miesiącach. „Niektórzy nasi bracia stali się powodem zgorszenia i cierpienia wielu ludzi wierzących, a dla innych argumentem za zdystansowaniem się czy opuszczeniem naszej wspólnoty. Bracia i siostry, Bóg patrzy na każdego was z czułością i pragnie dotykać waszych niezagojonych wciąż miejsc” - powiedział.

Na ingresie powitał i dziękował za obecność m.in. rodzicom diakona Mateusza, który stracił życia z rąk księdza w tej samej parafii. „Wiem jak bardzo cierpicie z powodu tragicznej śmierci waszego jedynego syna (...) Wiem, jak bardzo bolały was wtedy i jak bolą was nadal niesprawiedliwe i kłamliwe informacje rozpowszechniane także w mediach o niemoralnym kontekście odejścia Waszego syna Mateusza z tego świata. Stanowczo jako biskup tej diecezji sprzeciwiam się tego rodzaju kłamliwym insynuacjom” - oświadczył.

„Nasz Kościół ma swoje problemy: jest szereg spraw do załatwienia, wiele jest też prawdy do odkrycia oraz ran do zagojenia, krzywd do zadośćuczynienia, win do przebaczenia oraz zerwanych relacji, które wymagają pojednania. To prawda. Tym trzeba się zająć i wciąż zajmować, ponieważ jesteśmy Kościołem w drodze. Zapewne nie da się uniknąć błędów, pomyłek, słabości, upadków, grzechów, nawet zgorszenia – chociaż dzięki łasce Bożej i naszej duchowej rozumnej pracy może ich być jak najmniej” – mówił.

Biskup sosnowiecki przekonywał, że Kościół nie może stawać się bardziej korporacyjną organizacją, której celem jest wypracowanie comiesięcznego zysku, niż wspólnotą bliskich sobie ludzi ani urzędem oceniającym rzetelność duchowych praktyk. Nie może także zostać sprowadzony do pozycji supermarketu z kasą fiskalną, w której dokonuje się płatności za otrzymany produkt czy usługę – opisywał. „Zmieniają się czasy, zmieniają się ludzie i okoliczności, rodzą się nowe problemy. Kościół nie może tych zmian nie dostrzegać, nie może nie podejmować wyzwań, jakie pojawiają się wraz z nimi” – powiedział bp Ważny.

Na koniec mszy zachęcał zgromadzonych w świątyni wiernych, by zwrócili się do siebie „ekscelencjo”, bo - jak dodał – każdy jest wyjątkowy. Po mszy zaprosił wiernych na posiłek, serwowany pod namiotami ustawionymi przy świątyni. Zaprosił ich też do bezpośrednich spotkań tuż po ingresie.

Abp Filipazzi, który przyznał, że po raz pierwszy odwiedził Sosnowiec, w swoim wystąpieniu apelował do wiernych o modlitwę za nowego biskupa. Dziękował nowemu ordynariuszowi, a także metropolicie katowickiemu abp. Adrianowi Galbasowi, który po przyjęciu rezygnacji poprzedniego biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka był administratorem apostolskim w tej diecezji.

Nuncjusz podkreślał, że bp Ważny natychmiast odpowiedział na wezwanie papieża, aby zostać biskupem w Sosnowcu. Za „godne ubolewania” uznał doniesienia o kandydatach, którzy mieli odmówić przyjęcia tego stanowiska. „Tych, którzy na różne sposoby rozpowszechniają te fałszywe informacje, zachęcam do poważnego rachunku sumienia i pokuty” – zaapelował i dodał, że plotki, kłamstwa, a nawet oszczerstwa są poważnym złem, bo powodują cierpienie i zgorszenie, nie pomagają wzrastać. Diecezji sosnowieckiej życzył, by był to nowy rozdział w jej historii. Wyraził nadzieję, że ci, którzy popełnili zło zrozumieją, że mają szansę na pozytywną zmianę, nawrócenie. „Nikt nie może osądzać i potępiać innych, łącznie z tą diecezją, z jej kapłanami i wiernymi” – dodał nuncjusz.

List gratulacyjny na ręce bp. Ważnego wystosował prezydent Andrzej Duda. „Cieszę się, że wierni tutejszego Kościoła otrzymali w osobie ekscelencji przewodnika i opiekują duchowego, znakomitego duszpasterza młodzieży, sprawnego organizatora i kapłana dialogu” – napisał prezydent. Nawiązał do homilii wygłoszonej 25 lat temu przez Jana Pawła II, który apelował, by nie składać na ołtarzu dobrobytu własnego człowieczeństwa i szczęścia innych. Jak ocenił, te słowa pozostają nadal aktualne. Wyraził przekonanie, że bp Ważny będzie dla wiernych troskliwym opiekunem, przewodnikiem i obrońcą.

Artur Ważny urodził się 12 października 1966 r. w Rzeszowie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1991 r. w Tarnowie. 12 grudnia 2020 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Święcenia przyjął 30 stycznia 2021 r. Za swoją dewizę wybrał słowa "Patris corde" (Ojcowskim sercem). W Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa. Wchodzi też w skład Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Decyzję papieża Franciszka o jego nominacji na biskupa sosnowieckiego nuncjatura apostolska w Polsce ogłosiła 23 kwietnia 2024 r. 8 maja 2024 r. nastąpił obrzęd kanonicznego objęcia diecezji. Wówczas misję zakończył dotychczasowy administrator - abp. Galbas.

portal Telewizja Republika; PAP

Wiadomości

Gilgeous-Alexander znów błyszczy, Oklahoma umacnia się na szczycie tabeli

TK: Nowelizacja ustawy o KRS niezgodna z konstytucją

Sałatka z wołowiną Karola Kusa

Granat ręczny w rowie w Suwałkach! Na miejscu akcja służb

Ruszył proces ws. zabójstwa noworodka. Wiemy kto jest oskarżony!

Kolejna gwiazda Hollywood stara się o polskie obywatelstwo dla swoich dzieci

Krajewski: koalicja 13 grudnia zablokowała zwiększenie środków dla ABW

Wszystko jasne! To z nimi Polacy powalczą o awans na MŚ

Uroczysta premiera VII tomu „Dziejów Polski” prof. Andrzeja Nowaka - pod patronatem Republiki

Kapuśniak galicyjski – tradycja prosto z Lubelszczyzny

Kolejna tragedia. Nie żyje agresywny mężczyzna!

SPRAWDŹ TO!

Niemiec zaatakował Polaków. Co na to Tusk? Ruszył z atakiem na POLSKĄ PRAWICĘ

Zmarła żona Przemysława Babiarza. Dziennikarz w głębokiej żałobie

Ronaldo w Białym Domu. Gwiazdor dziękuje Trumpowi za zaproszenie

Morawiecki: oto 12 kompromitacji Tuska. Przegrał nawet z dywersją

Najnowsze

Gilgeous-Alexander znów błyszczy, Oklahoma umacnia się na szczycie tabeli

Ruszył proces ws. zabójstwa noworodka. Wiemy kto jest oskarżony!

Kolejna gwiazda Hollywood stara się o polskie obywatelstwo dla swoich dzieci

Krajewski: koalicja 13 grudnia zablokowała zwiększenie środków dla ABW

Wszystko jasne! To z nimi Polacy powalczą o awans na MŚ

TK: Nowelizacja ustawy o KRS niezgodna z konstytucją

Sałatka z wołowiną Karola Kusa

Granat ręczny w rowie w Suwałkach! Na miejscu akcja służb