Przejdź do treści
21:59 Izrael: Parlament uchwalił prawo o karze śmierci dla Palestyńczyków skazanych za terroryzm
21:19 Prokurator Dariusz Korneluk poinformował, że skierował do sądu prywatny akt oskarżenia wobec byłego szefa MS Zbigniewa Ziobry. Sprawa dotyczy zniesławienia
20:28 Litwa: ukończono budowę 27 zapór inżynieryjnych na granicach z Rosją i Białorusią; ta inicjatywa jest częścią Bałtyckiej Linii Obrony, czyli projektu realizowanego przez trzy kraje bałtyckie, Litwę, Łotwę i Estonię
19:48 Francja: Nowo wybrani merowie z list skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego zdjęło z siedziby swych merostwa flagę Unii Europejskiej
19:09 Niemcy: Kanclerz Friedrich Merz zaapelował do syryjskich uchodźców w Niemczech o powrót do swojego kraju i pomoc w odbudowie zniszczonego państwa
18:57 IPN: Na rok więzienia w zawieszeniu oraz grzywnę skazał sąd byłego funkcjonariusza SB Jacka W. za podrobienie dokumentów przeciw opozycjoniście
18:31 UE: trwa dochodzenie ws. cyberataku na platformę internetową KE, hostowaną przez Amazona. Do ataku przyznała się grupa hakerska Shiny Hunters, która pochwaliła się, że wykradła 350 gigabajtów danych, w tym maile z załącznikami
17:53 W Krakowie rozpoczął się 23. Festiwal Misteria Paschalia. Wydarzenie tradycyjnie towarzyszy obchodom Wielkiego Tygodnia
Republika Dziękuję Republice, jej widzom i wszystkim osobom ją wspierającym, Klubom Gazety Polskiej, Strefie Wolnego Słowa. Nie będzie wolnej Polski bez Republiki, bez możliwości przekazywania prawdy - powiedział w naszej stacji Przemysław Czarnek
WAŻNE Wspieraj Telewizję Republika! Przekaż 1,5 procent podatku za pośrednictwem Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej "Salvatti.pl". Nr KRS: 0000 309 499. Cel szczegółowy: Niezależne Media SWS
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
NBP Prezes NBP prof. Adam Glapiński o możliwości finansowania potrzeb zbrojeniowych Polski: Zamierzamy proponować takie działania, które nie będą prowadzić do uszczuplenia rezerw dewizowych. NBP nie proponuje „kredytu", a „przekazanie".
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zbiera podpisy pod projektem ustawy StopPakt.pl w każdą sobotę i niedzielę od 12:00 do 16:00 pod Jasną Górą przy wjeździe na parking od ul. Klasztornej
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Poznań zbiera podpisy pod projektem ustawy StopPakt, 31 marca, od godz. 11.30, ul. Półwiejska, przy Pomniku Starego Marycha w Poznaniu
Wydarzenie „Przyjdź pokaż swój sprzeciw” – wsparcie dla Roberta Bąkiewicza, 1 kwietnia, godz. 9.00, Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia, sala 475
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Zasoby złota NBP urosną do 700 ton, a Polska znajdzie się na liście TOP 10 z największymi zasobami złota.

Dziś nowotwór nie musi być wyrokiem

Źródło: canva.com

Lekarka Zagłębiowskiego Centrum Onkologii dr Anna Krzywda w Światowym Dniu Walki z Rakiem wskazuje wprost: nowotwór w obecnych czasach nie jest wyrokiem. Mamy duże możliwości, które pozwalają nam na zupełne wyleczenie choroby.

Dzisiaj obchodzimy  Światowy Dzień Walki z Rakiem 

Tegoroczny Światowy Dzień Walki z Rakiem odbywa się pod hasłem "Zjednoczeni przez wyjątkowość", a jego celem jest skupienie uwagi na pacjencie, nie tylko na samej chorobie. Jak podkreślają organizatorzy kampanii, rak to nie tylko medyczna diagnoza, ale również bardzo osobista i emocjonalna sprawa.

Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem ustanowiono na Światowym Szczycie Walki z Rakiem w lutym 2000 roku w Paryżu. Na spotkaniu przyjęto Kartę Paryską, zobowiązującą państwa, które ją podpisały do stworzenia programów zapobiegających i metod leczenia chorób nowotworowych.

"Zwracamy też uwagę na prewencję nowotworów. Istnieje szereg zachowań, substancji, które mogą wywoływać choroby nowotworowe, a my możemy ich unikać"

 – powiedziała dr Anna Krzywda, lekarka kierująca zakładem diagnostyki obrazowej w Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej.

Jak wcześnie wykryć nowotwór?

Lekarka podkreśliła, że istnieje szereg działań profilaktycznych, które pozwalają na wykrycie nowotworu we wczesnym stadium zaawansowania.

Podkreśliła, że unikanie szkodliwych czynników ryzyka, takich jak alkohol i papierosy, może znacząco wpłynąć na zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób nowotworowych. Doktor Krzywda dodała również, że kluczowe jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych.

"Powinniśmy często się badać i mieć na uwadze to, że częste badania profilaktyczne mogą pomóc wykryć chorobę nowotworową we wczesnym stadium, które pozwala na całkowite wyleczenie" 

– zaznaczyła.

Lekarka zwróciła uwagę na częste sytuacje, kiedy pacjentki zgłaszają się z nowotworem w zaawansowanym stadium, mimo że zmiany były już wyczuwalne. Często przyczyną zwlekania z konsultacją z lekarzem jest strach. Dr Krzywda zauważyła, że jest to zupełnie nielogiczne, ponieważ strach przed wykryciem choroby nie sprawi, że guz zniknie. 

"Nowotwór w obecnych czasach nie jest wyrokiem. Mamy duże możliwości leczenia (...), które pozwalają nam na zupełne ich wyleczenie" 

– podkreśliła.

W Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej codziennie wykonywanych jest około 40-50 badań mammograficznych. 

"My bardzo stawiamy na profilaktykę, bardzo zachęcamy panie z regionu, aby się badały. Prowadzimy szereg działań, mających na celu uświadomienie, że program profilaktyki raka piersi istnieje" 

– zachęcała doktor Krzywda.

"Nie ma nic cenniejszego niż informacja, że wyniki są w porządku"

 – dodała, podkreślając, że w większości przypadków nie wykrywa się żadnych podejrzanych zmian, jednak w grupie badanych kobiet zdarzają się także przypadki nowotworów wykrytych na bardzo wczesnym etapie, które nie są wyczuwalne ani widoczne.

W ramach profilaktyki raka piersi NFZ zachęca kobiety w wieku od 45-74 lat do skorzystania z bezpłatnych badań mammograficznych. Oferta skierowana jest do pacjentek, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie wykonywały mammografii profilaktycznie, a także do tych, które zakończyły pięcioletnią kurację po leczeniu chirurgicznym raka piersi i wciąż kontynuują hormonoterapię uzupełniającą, lub zakończyły leczenie nowotworu i zakończyły pięcioletni proces monitorowania po leczeniu.

 

Źródło: Republika, PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Czy Marciniak pojedzie na mundial? Decyzja zapadnie niebawem

Podwójna eliminacja i wielkie emocje! „Taniec z Gwiazdami” zaskoczył widzów

Dziennikarz reaguje na chamski wpis Kapeli. "Z Pana poeta, jak z odkurzacza rakieta"

Niedziela Zmartwychwstania z najuboższymi. Caritas zachęca do wsparcia

Merz stawia sprawę jasno. Większość Syryjczyków powinna opuścić Niemcy

Zachód chce umieszczać migrantów w obozach na Bałkanach. To budzi sprzeciw

Morawiecki: na SAFE powinny zarobić nasze rodzime firmy, ale nie ma takiej szansy

Ziobro zareagował na działania Korneluka: jest on pełnoprawnym członkiem zorganizowanej grupy przestępczej

„To nie déjà vu”. Duklanowski o niespełnionych obietnicach na kolei

Światowy sukces żołnierza WOT. Był bezkonkurencyjny

Polak idzie jak burza. W czerwcu kolejna walka w UFC

Będzie referendum w Krakowie. Miszalskiemu nie zostało dużo czasu

Czy będziemy pracować w Wielki Piątek? Posłowie podjęli decyzję

Wojewódzki znów zaczepił, Kammel odpowiada: „Stalker z wysokiej półki”

Zachodnie media: skandale zoofilskie i pedofilskie uderzają w partię Tuska

Najnowsze

Czy Marciniak pojedzie na mundial? Decyzja zapadnie niebawem

Merz stawia sprawę jasno. Większość Syryjczyków powinna opuścić Niemcy

Zachód chce umieszczać migrantów w obozach na Bałkanach. To budzi sprzeciw

Morawiecki: na SAFE powinny zarobić nasze rodzime firmy, ale nie ma takiej szansy

Ziobro zareagował na działania Korneluka: jest on pełnoprawnym członkiem zorganizowanej grupy przestępczej

Podwójna eliminacja i wielkie emocje! „Taniec z Gwiazdami” zaskoczył widzów

Dziennikarz reaguje na chamski wpis Kapeli. "Z Pana poeta, jak z odkurzacza rakieta"

Niedziela Zmartwychwstania z najuboższymi. Caritas zachęca do wsparcia