Dwie partie opozycje podjęły kroki ws. wczorajszego audytu, rozliczającego poprzednią władzę. .Nowoczesna złożyła wniosek do premier Beaty Szydło o udostępnienie treści raportu w formie pisemnej bądź elektronicznej, z kolei Polskie Stronnictwo Ludowe grozi sądem Kancelarii Premiera za nieudostępnienie dokumentów, w oparciu o które powstał audyt.
– Złożyliśmy wniosek do premier Beaty Szydło, aby udostępniła nam w formie elektronicznej lub pisemnej treść raportu dotyczącego ośmiu lat rządów PO-PSL – poinformował na konferencji prasowej Ryszard Petru. – Ten rząd nie jest nawet w stanie zrobić audytu. Nigdy nie słyszałem o audycie z trybuny sejmowej – stwierdził, dodając, że sam zdymisjonowałby ministrów, którzy dokonują audytu jedynie z mównicy sejmowej.
Posłowie #Nowoczesna złożą wnioski o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej pełnej treści #PIS.owskiego #audyt.u rządów PO-PSL.
— .Nowoczesna (@_Nowoczesna) 12 maja 2016
Pretensje w stosunku do audytu zgłosiło także Polskie Stronnictwo Ludowe.
– W trybie artykułu 61. konstytucji, klub parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego zwróci się do szefowej KPRM o udostępnienie dokumentów, na podstawie których został opracowany tzw. audyt, który w istocie nic z audytem nie miał. Jeżeli nie otrzymamy w trybie pilnym, bo taki wynikający z przepisów prawa tryb zastosujemy, to wystąpimy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Urzędnicy muszą brać odpowiedzialność za swoje słowa. Z ust szefowej KPRM padły słowa, że audyt został przygotowany na podstawie dokumentów, które są w posiadania KPRM. Czekamy na te dokumenty – odgraża się poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Piotr Zgorzelski.
Audyt budzący emocje
Informacje dotyczące rozliczenia poprzedniej władzy, członkowie gabinetu Beaty Szydło referowali wczoraj od godz. 9.00. Przedstawianie raportu "o stanie spraw publicznych i instytucji państwowych na dzień zakończenia rządów koalicji PO-PSL (2007-2015)", czyli audytu ośmiu lat rządów poprzedniej ekipy i dyskusja o tym zakończyły się dopiero po północy. Jako pierwsza głos zabrała premier Beata Szydło w formie "informacji rządu", po czym rozpoczęły się wystąpienia poszczególnych ministrów. Swoje raporty przedstawili m.in. szefowie MON, MSZ, MSWiA oraz minister koordynator służb specjalnych. CZYTAJ WIĘCEJ...
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Sejm przyjął raport podsumowujący rządy PO-PSL. "Jest jedna dobra wiadomość – te 8 lat jest za nami"
Macierewicz: Co takiego wam Polska zrobiła, że tak ją zostawiliście bezbronną?
Ziobro o rządach PO-PSL: Żaden rząd tak skutecznie nie zdemolował prokuratury, nie wyrwał jej zębów