Przejdź do treści
20:58 Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił w czwartek, że Karol Nawrocki jest gwarancją początku zmian biegu wydarzeń. Podczas spotkania wyborczego w Wierzchosławicach przekonywał, że tylko jego partia zadba o interesy polskich rolników
20:03 Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych JD Vance stanie na czele amerykańskiej delegacji na inaugurację pontyfikatu Leona XIV. Informację podał Biały Dom
19:42 "Gościem Poranka" w Radiu Republika będzie w piątek Eurodeputowana Prawa i Sprawiedliwości Beata Szydło. Początek rozmowy o godz. 7.08
18:50 Karol Nawrocki w Ząbkowicach Śląskiech: Wybudujemy razem Centralny Port Komunikacyjny, który będzie kołem zamachowym dla polskiej gospodarki
18:09 Prof. Sławomir Cenckiewicz wygrał w sądzie proces z Lechem Wałęsą. Lech Wałęsa ma zakaz informowania, że profesor dokonał sfałszowania dokumentów dotyczących tajnego współpracownika SB o pseudonimie Bolek
17:50 Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy przedstawiła zarzuty kierownikowi grupy nurkowej w śledztwie dotyczącym śmierci płetwonurka, który zginął w czasie akcji w zbiorniku wodnym Lepusz w Gdyni
16:35 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie poleci z Ankary do Stambułu, ale wyśle na tamtejsze rozmowy z rosyjską delegacją ukraińskich przedstawicieli - napisała w czwartek agencja AFP, powołując się na źródło w ukraińskiej dyplomacji
15:10 Afera w UE: Jak stwierdził OLAF, czyli organ nadzorujący nadużycia finansowe, szefowie unijnej agencji ds. azylu faworyzowali "przyjazny krąg" w awansach
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Spotkanie Klub Gazety Polskiej w Poznaniu zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, 16 maja (piątek), g. 18, Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań.
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie otwarte z prof. Janem Majchrowskim. 16 maja (piątek), g. 18. Wojewódzka Biblioteka Publiczna ul. Ściegiennego 13, Kielce
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Poznań zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, szefem Ruchu Obrony Granic 16 maja br. o 18:00 Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań
Spotkanie W sobotę 17 maja o godzinie 7.30 w Parafii św. Stanisława w Warszawie (ul. Bema 73/75) odbędzie się Msza św. w intencji Telewizji Republika przed Obrazem Matki Bożej Elekcyjnej. Po niej zakończenie nowenny przed wyborami prezydenckimi
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z red. nacz. ”GP”, ”GPC”, prezesem Republiki Tomaszem Sakiewiczem, oraz Pawłem Piekarczykiem. 21 maja (środa), g. 17, Biblioteka Publiczna Plac Zamkowy 7, Środa Wielkopolska
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Nowela ustawy covidowej już gotowa

Źródło: Fot. PAP/Leszek Szymański

Opublikowano uchwaloną w październiku nowelę tzw ustawy covidowej zakładającą m.in. dodatki dla wszystkich pracowników ochrony zdrowia zaangażowanych w walkę z epidemią COVID-19. W sobotę parlament opuściła kolejna nowelizacja, która ogranicza dodatki tylko do tych, których do pracy skierował wojewoda.

Część przepisów opublikowanej w sobotę w Dzienniku Ustaw październikowej nowelizacji weszła w życie w niedzielę - m.in. przepisy o dodatku w wysokości 100 proc. wynagrodzenia dla wszystkich pracowników ochrony zdrowia zaangażowanych w walkę z epidemią COVID-19, mające moc od 5 września.

Sejm przyjął poprawkę Senatu

Nowelizacja w pierwotnym brzmieniu zakładała dodatki tylko dla personelu medycznego skierowanego przez wojewodę do walki z epidemią. Pod koniec października Sejm przyjął jednak poprawkę Senatu, która powiększyła grono beneficjentów do wszystkich pracowników ochrony zdrowia zaangażowanych w walkę z epidemią COVID-19.

Politycy PiS tłumaczyli wówczas, że poprawka senacka została w głosowaniu zaakceptowana przez pomyłkę, byłoby to zbyt duże obciążenie budżetu, a dodatek należałby się np również lekarzom, którzy świadczą teleporady. PiS złożył więc projekt kolejnej nowelizacji przywracający wyjściową wersję przepisu dotyczącego dodatków dla medyków. Ta nowela została już następnego dnia uchwalona. Później Senat ją jednak odrzucił uzasadniając, że narusza ona m.in. konstytucyjną zasadę równości.

W sobotę Sejm nie zaakceptował stanowiska Senatu i teraz nowela stanowiąca, że dodatki za pracę z pacjentem z COVID-19 będą wypłacane jedynie pracownikom medycznym skierowanym do takiej pracy na mocy decyzji administracyjnej, a nie wszystkim w nią zaangażowanym trafi ona do decyzji prezydenta.

Pierwszą z tych nowelizacji prezydent Andrzej Duda podpisał 3 listopada i od tamtej pory nie była ona opublikowana - stało się to w sobotę 28 listopada. Opozycja apelowała o publikację wielokrotnie. W odpowiedzi politycy PiS, w tym m.in. szef klubu i wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki informowali, że nowela zostanie opublikowana, gdy przyjęta będzie nowelizacja "naprawiająca błąd" z głosowania.

Polecenie ministra zdrowia

Wcześniej, bo 1 listopada minister zdrowia Adam Niedzielski wydał polecenie prezesowi NFZ, by osoby z personelu medycznego walczące z COVID-19, wraz z ratownikami medycznymi oraz diagnostami laboratoriów szpitalnych otrzymywały o 100 proc. większe wynagrodzenie w formie świadczenia dodatkowego. Polecenie weszło w życie z dniem podpisania.

W poleceniu przesądzono, że obejmie ono poza wcześniej wskazanym personelem medycznym szpitali II i III poziomu, również podmioty lecznicze, w których skład wchodzą jednostki systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego lub izby przyjęć, a także laboratoria podmiotów leczniczych będących szpitalami I, II i III poziomu, z którymi Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł umowę o wykonywanie testów diagnostycznych RT-PCR w kierunku SARS-CoV-2.

Minister zdrowia zapewnia, że lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni i diagności laboratoryjni zaangażowani w walkę z epidemią otrzymają dodatki; a zwiększone wynagrodzenia są naliczane od początku listopada.

Nowelizacja zakłada ponadto wyłączenie z odpowiedzialności karnej w czasie epidemii personelu medycznego walczącego z COVID-19. Zgodnie z nowymi przepisami nie popełniają przestępstwa lekarze, pielęgniarki i ratownicy, którzy lecząc pacjentów z COVID-19 i działając w szczególnych okolicznościach, dopuścili się czynu zabronionego, chyba że był on wynikiem rażącego niezachowania ostrożności.

Zgodnie z nowelą także funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służba Ochrony Państwa delegowani do pracy przy epidemii będą mieli prawo do 100 proc. uposażenia w przypadku kwarantanny lub izolacji. Dotyczy to również funkcjonariusze Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego oraz Służby Więziennej delegowani do zadań przy epidemii.

W nowelizacji są również przepisy dotyczące ułatwienie zatrudniania w Polsce lekarzy specjalistów, którzy uzyskali kwalifikacje zawodowe poza Unią Europejską. Będą oni mogli być zatrudniani w systemie ochrony zdrowia po spełnieniu wymogów ustawowych (np. pod warunkiem posiadania co najmniej trzyletniego doświadczenia zawodowego jako lekarz specjalista).

Nowelizacja ustawy covidowej - co zmieni się w pracy lekarzy?

Nowelizacja przewiduje, że do pracy przy COVID-19 będzie można delegować młodych lekarzy, którzy są w trakcie stażu podyplomowego oraz tych, którzy ukończyli staż podyplomowy, lecz nie uzyskali prawa wykonywania zawodu, bo nie zdali egzaminu końcowego. Ponadto skierowani do udzielania świadczeń zdrowotnych w związku z epidemią COVID-19 mogą być również m.in. studenci i doktoranci kierunków medycznych oraz osoby, które w ciągu ostatnich 5 lat ukończyły kształcenie w zawodzie medycznym.

Samorządy lekarskie na wniosek wojewody lub właściwego ministra zdrowia będą musiały w ciągu 7 dni przekazać tym organom listę osób wykonujących zawód medyczny, które można skierować do zwalczania epidemii. We wniosku będą musiały zawrzeć dane dotyczące takiej osoby: imię, nazwisko, adres zamieszkania i numer prawa wykonywania zawodu medycznego, jeżeli został nadany.

Ponadto podwyższono z 60 do 65 lat wiek mężczyzn wykonujących zawód medyczny, którzy mogą być oddelegowani do zwalczania epidemii. Dla kobiet pozostawiono go na poziomie 60 lat. Do pracy można też skierować osobę, której dziecko nie przekroczyło 14 lat o ile wystąpi z takim wnioskiem do wojewody.

Wydłużono też okres realizacji recept do 150 dni od dnia wystawienia na leki, które są obecnie niedostępne. 150 dni, czyli 5 miesięcy, to tyle, jak uzasadniono, ile może trwać tzw. sezon grypowy.

Z kolei wpisanie w ustawę rozwiązania zmierzającego do karania grzywną za nieprzestrzeganie obostrzeń (m.in. noszenia maseczek) ma przyczynić się do skutecznego egzekwowania tych restrykcji i uniknąć wątpliwości interpretacyjnych. Wprowadzono także przepis, zgodnie z którym nieprzestrzeganie obowiązku zakrywania ust i nosa będzie stanowiło uzasadnioną przyczynę odmowy sprzedaży.

Nowe przepisy zakładają również, że do zamówień na usługi lub dostawy niezbędne do przeciwdziałania COVID-19 – gdy zamawiającym jest samorząd – nie stosuje się ustawy Prawo zamówień publicznych, jeżeli zachodzi wysokie prawdopodobieństwo szybkiego i niekontrolowanego rozprzestrzeniania się choroby lub wymaga tego ochrona zdrowia publicznego. Zastrzeżono jednak, że w ciągu 14 dni samorząd musi zamieścić w Biuletynie Zamówień Publicznych informację o firmie lub podać imię i nazwisko podmiotu, z którym zawarł umowę na wykonanie zamówienia.

Wzmocniono kompetencje wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego

Ponadto wzmocniono kompetencje wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego, by usprawniać umieszczanie pacjentów między szpitalami pacjentów w stanie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia. Umożliwiono także ministrowi zdrowia powołanie krajowego koordynatora ratownictwa medycznego.

Koordynatorzy mogą wydawać decyzje administracyjne zobowiązujące szpitale do przyjęcia osób wymagających pilnej hospitalizacji. W odniesieniu do szpitali w tym samym województwie, w którym przebywa pacjent, decyzję podejmuje wojewódzki koordynator ratownictwa medycznego. Gdy pacjent będzie wymagał hospitalizacji w innym województwie, wówczas decyzję podejmuje koordynator krajowy.

Ponadto poszerzono katalog osób mogących pobierać wymazy o osoby, które współpracują z systemem ratownictwa medycznego oraz współpracujące albo będące ratownikami w systemie ministra obrony narodowej.

Ponadto minister zdrowia będzie mógł teraz zawiesić kierownika placówki leczniczej, który mimo pandemii nie realizuje wydanych obowiązków lub wydanych mu poleceń.

 

 

PAP

Wiadomości

Burza po kontroli poselskiej. Goście Kłeczka krytykują NASK

Dr Michał Sopiński: ABW powinna przyjrzeć się działalności Jakuba Kocjana

Doda pod lupą prokuratury. Poszło o jej suplementy diety

Poranek z Beatą Szydło. Europosłanka PiS w Radiu Republika

Podejrzany o zabójstwo na warszawskiej Woli został zatrzymany

Wiceprezydent USA JD Vance pojawi się na inauguracji pontyfikatu Leona XIV

Atak na Mentzena i Nawrockiego. Kandydat Konfederacji odpowiada na doniesienia

Sakiewicz i Piekarczyk w Ciechocinku. Rozmowy o Polsce przed wyborami

Grabiec zapowiada pozew PO wobec Mentzena. Chodzi o sprawę NASK

Prof. Cenckiewicz wygrał w sądzie z Lechem Wałęsą. Wyrok jest prawomocny

Rdesiński bije na alarm: „Jeśli ustawy tego rządu wejdą w życie, o demokracji zapomnimy”

Mocne wystąpienie Karola Nawrockiego w Dzierżoniowie: „Polska czeka na zmianę!”

Tłumy w Ząbkowicach Śląskich witały Karola Nawrockiego

Zełenski nie pojawi się w Stambule. Ukraina wyśle delegację z ministrem obrony

Posłowie PiS z kontrolą w NASK. Czarnek: „O co chodzi w tym cyrku?”

Najnowsze

Burza po kontroli poselskiej. Goście Kłeczka krytykują NASK

Podejrzany o zabójstwo na warszawskiej Woli został zatrzymany

Wiceprezydent USA JD Vance pojawi się na inauguracji pontyfikatu Leona XIV

Atak na Mentzena i Nawrockiego. Kandydat Konfederacji odpowiada na doniesienia

Sakiewicz i Piekarczyk w Ciechocinku. Rozmowy o Polsce przed wyborami

Dr Michał Sopiński: ABW powinna przyjrzeć się działalności Jakuba Kocjana

Doda pod lupą prokuratury. Poszło o jej suplementy diety

Poranek z Beatą Szydło. Europosłanka PiS w Radiu Republika