Nowa inicjatywa Telewizji Republika! Odbyła się debata dot. konstytucji biznesu "Czas Przedsiębiorców"
Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński, Zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej Paweł Cybulski, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz, a także eksperci i przedstawiciele środowisk biznesu wzięli udział w debacie Telewizji Republika zorganizowanej w ramach akcji "Czas Przedsiębiorców".
Debata "Rok Konstytucji Biznesu – wyzwania dla rządu i przedsiębiorców", przeprowadzona w formule okrągłego stołu, odbyła się 13 czerwca i była transmitowana na antenie TV Republika i interia.pl.
Uczestnicy debaty zgodzili się, że chociaż reforma prawa gospodarczego przygotowana przez obecny rząd i wprowadzona w życie poprzez uchwalenie pakietu 5 ustaw, znanych jako Konstytucja dla Biznesu, była ważnym krokiem w kierunku uregulowania zasad prowadzenia biznesu i zagwarantowania praw przedsiębiorcom, to konieczna jest dalsza poprawa otoczenia prawno-instytucjonalnego.
Dyskutowano też o wyzwaniach, które stoją przed polską gospodarką w związku m.in. z postępem technologicznym i koniecznością sprostania globalnej konkurencji. – Najważniejszym wyzwaniem dla przedsiębiorczości jest teraz innowacyjność – ocenił minister Jerzy Kwieciński.
Oceniając funkcjonowanie Konstytucji Biznesu Adam Abramowicz, Rzecznik MŚP wskazał na problem, jakim jest podejście wielu urzędników niższego szczebla w kontaktach z przedsiębiorcami. Jego zdaniem konieczna jest zmiana ich mentalności, bo nawet najlepsze prawo nie będzie skuteczne, jeśli nie będzie właściwie stosowane. – Zapewniam, że będę ze swoich uprawnień korzystał i walczył w imieniu małych i średnich firm, aby zasady Konstytucji Biznesu były stosowane – stwierdził.
Paweł Cybulski, Zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej pytany, czy rząd ma w planach weryfikację osób prowadzących działalność gospodarczą, określaną jako „test przedsiębiorcy", zapewnił, że wszelkie pojawiające się na ten temat pogłoski są "absurdalne i oderwane od rzeczywistości". Zapewnił o dążeniu do budowania jak najbardziej przyjaznych i partnerskich relacji pomiędzy przedsiębiorcami a administracją podatkową.
Uczestnicy debaty zgodzili się też, że podobne akcje jak "Czas Przedsiębiorców" są dobrym sposobem wymiany opinii pomiędzy środowiskami biznesu a przedstawicielami administracji rządowej. Celem prowadzonego przez Telewizję Republika projektu jest przedstawienie problemów z jakimi borykają się przedsiębiorcy w swojej codziennej działalności i wypracowanie propozycji ich rozwiązania. Szczególnie ważny jest przy tym głos najmniejszych, małych i średnich przedsiębiorstw, które stanowią aż 99,8 proc. wszystkich firm w Polsce, wytwarzają prawie połowę PKB i zatrudniają prawie 70 proc. osób pracujących w sektorze przedsiębiorstw.
– Wychodzimy z założenia, że duże firmy sobie poradzą, zawsze łatwiej było im docierać do decydentów. Dlatego postanowiliśmy oddać głos firmom średnim, małym i najmniejszym. Ich znaczenie dla gospodarki jest więc ogromne, ale ich głos jest często słabo słyszany – powiedział wiceprezes zarządu TV Republika Tomasz Sakiewicz.
Debata "Rok Konstytucji Biznesu – wyzwania dla rządu i przedsiębiorców", była podsumowanie akcji "Czas Przedsiębiorców". Oprócz niej w studiu Telewizji Republika przeprowadzone zostały trzy debaty z udziałem ekspertów poświęcone najważniejszym dylematom i wyzwaniom stojącym przez polską gospodarką. Dyskusje dotyczyły obciążeń fiskalnych małych i średnich przedsiębiorstw, integracji europejskiej w kontekście decyzji o wejściu do strefy euro oraz zmianom na rynku pracy mogącym stanowić zagrożenie dla wzrostu gospodarczego. W ramach akcji uruchomiona została też strona internetowa, przez którą przedsiębiorcy przekazywali swoje opinie i opisywali problemy, które stanowią największe bariery w ich działalności.
Partnerami akcji „Czas Przedsiębiorców” są: RAFAKO Grupa PBG (Partner Strategiczny), PKN Orlen (Partner Główny) oraz FAKRO i PKO BP.
Wiadomości
Wielkie koncerny pod lupą. Minister ds. sił lądowych Stanów Zjednoczonych ujawnia kulisy drogich zakupów zbrojeniowych
Wstrząsające słowa Kołakowskiej o jej związku. „Przez lata utrzymywał mnie na smyczy”. Karolak odpowiedział jednym słowem.
Ozdoba o opinii lekarza dot. stanu zdrowia Ziobry. "Takie działanie jest absolutnie niedopuszczalne"
Najnowsze
Józef Piłsudski Pierwszym Marszałkiem Polski. 105 lat od historycznej uroczystości
Wielkie koncerny pod lupą. Minister ds. sił lądowych Stanów Zjednoczonych ujawnia kulisy drogich zakupów zbrojeniowych
Rogacewicz i Kaczorowska uderzają w uczestników Tańca z Gwiazdami. „Hejt z imienia i nazwiska”