Niezwykłe zjawisko na Helu - lodowe tsunami
Na Półwyspie Helskim zaobserwowano niezwykle ciekawe zjawisko - lodowe tsunami, zwane także torosami. Aby się pojawiło, spełnionych musi zostać kilka warunków jednocześnie.
Jak podaje Pomorski Alert Pogodowy, "na Półwyspie Helskim można dostrzec dziś tzw. torosy, czyli spiętrzoną krę, która jest wpychana na ląd przez wody zatoki". "Zjawisko występuje w czasie odwilży, gdy lód zaczyna pękać, a ponadto pojawia się silny wiatr, który powoduje transportowanie piętrzącej się kry w kierunku brzegu" - czytamy.
W trakcie tego procesu usłyszeć można charakterystyczny trzask kruszonego lodu. W efekcie plaża wygląda tak, jakby ktoś obsypał ją lodem.
Polskieradio24.pl,Portal X (d. Twitter)
Komentarze
Polecamy Życzyn. Akt dywersji
Wiadomości
Posłowie ze speckomisji zapoznają się w środę z informacją ABW o uszkodzeniu infrastruktury kolejowej
Europosłanka KO zarzuca innym sianie dezinformacji o sabotażu i pociągach. Sama jednak szerzy "fake newsy"
Najnowsze
Posłowie ze speckomisji zapoznają się w środę z informacją ABW o uszkodzeniu infrastruktury kolejowej
Nowa twarz na czele Forum Młodych PiS. Decyzję podjął sam prezes Kaczyński
Rutkowscy wyprawili huczne 12. urodziny syna. Prezent? Wycieczka do Bangkoku!
Kanthak o aktach dywersji na kolei: niepokój wzbudza nieumiejętność zarządzania kryzysowego ze strony rządzących