Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
22:30 Francja: w wyborach w Nowej Kaledonii umocnili się przeciwnicy jej niepodległości
22:00 Serbia: tysiące ludzi na antyrządowym proteście w dniu narodowego święta
21:33 Rosja: Putin przyznał, że kraj mierzy się z niedoborami paliwa po atakach Ukrainy
21:00 Wenezuela: liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi wzrosła do 1450
20:30 USA: migranci z tymczasową ochroną powinni ubiegać się o pobyt stały albo wyjechać
19:53 Prezydent Nawrocki w 70. rocznicę Poznańskiego Czerwca: to był protest w obronie ludzkiej godności
18:43 Irak: blisko 50 urzędników i polityków aresztowanych w akcji antykorupcyjnej
17:51 Szef dyplomacji Iranu: obce ingerencje w Ormuz tylko zwiększą napięcia
17:23 IMGW: padł nowy rekord ciepła w historii pomiarów - 40,5 st. C w Słubicach
16:47 Gdańsk: IPN upamiętnił ppor. Zdzisława Badochę ps. „Żelazny” w 80. rocznicę jego śmierci
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Czarnem zaprasza na otwarte spotkanie z posłem Michałem Kowalskim, 29 czerwca 2026 r., godz. 17.00, ul. Kolejowa 7, Sala Dworca PKP, Czersk
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Sulęcin zaprasza na spotkanie z Elżbietą Rafalską i posłem Władysławem Dajczakiem. 29 czerwca, godz. 17:00 Sala parafialna przy ul Skłodowskiej-Curie 2, Sulęcin
Wydarzenia Klub "Gazety Polskiej" Gorzów Wielkopolski zaprasza na spotkanie z Konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą 30 czerwca, godz. 19:00 Wieczernik, ul. Biskupa Wilhelma Pluty 7, Gorzów Wielkopolski
Wydarzenie Łódzkie Kluby "Gazety Polskiej" oraz Poseł Agnieszka Wojciechowską van Heukelom zapraszają na koncert Leszka Czajkowskiego z komentarzem historycznym Tadeusza Płużańskiego 30 czerwca, godz. 19:00 ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie z posłem Krzysztofem Lipcem, 1 lipca, godz. 17:00, Dom Kultury „Sabat”, ul. Jeziorańskiego 73, Kielce
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Elblągu zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą oraz mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 29 czerwca o godz. 18:00 w Domu Rektora przy Bulwarze Zygmunta Augusta 12 w Elblągu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wołomin i Stowarzyszenie „Nowy Wołomin” zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem z Wolnych Republikanów i Adamem Borowskim, działaczem opozycji. 1 lipca, g. 18:00, Sala Bankietowa Cechu Rzemiosł, Moniuszki 11/1, Wołomin
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Międzyrzecz zaprasza na prelekcje prof. Grzegorza Kucharczyka (PAN) "Stosunki polsko - niemieckie po upadku berlinskiego muru". 4 lipca 2026 r. , godz. 15:00, Muzeum w Międzyrzeczu

Niesamowity 100. odcinek "Geopolitycznego tygla". POZNAJ KOTY DR TARGALSKIEGO!

Źródło: Telewizja Republika

Dr Jerzy Targalski w swoim programie w Telewizji Republika \'\'Geopolityczny tygiel\' z okazji 100. odcinka programu postanowił opowiedzieć o swoich kotach. Poznaj koty dr Targalskiego!

– Ku mojemu zdziwieniu doszliśmy do 100. programu "Kociego tygla'' i w związku z tym uważam, że należy zająć się sprawami poważnymi a co znaczy sprawy poważne? Przede wszystkim muszę państwu przedstawić moich współpracowników - zaczął dr Jerzy Targalski. 

Barbarossa (Barbiś) - Jest to jeden z trzech braci. Przyszli oni na świat 11 listopada 2005 roku, mają już 13 i pół roku. Każdy z nich oczywiście ma inny charakter, bo każdy kot jest inny, tak samo jak każdy człowiek jest inny. Barbiś jest histerykiem, podnosi zawsze wrzask i krzyczy, że mu się dzieje krzywda, ale jednocześnie lubi prowokować. Lubi prowokować zwłaszcza silniejszych a potem krzyczy, żeby mu pomagać. Prowokuje zwłaszcza Tomka, który jest najsilniejszy. Barbiś lubi spać na moim ramieniu w nocy i oczywiście czasami człowiek nie może zasnąć. Jest bardzo miły. Ostatnio miał trochę problemów, bo nie może jeść kurczaka, gdyż dostaje skazy białkowej, ale tego kurczaka bez przerwy kradnie Czarnuszkowi. Jest spryciulą. Jest rudym kotem o długiej sierści. Barbiś, Lisio i Herszt mają pochodzenie ukraińskie, mamusia Ukrainka z pochodzenia. Ojciec jak to ojciec, nieznany, z polskiego podwórka. Tak się zdarza, że ponieważ mieszkam na parterze, to czasami przychodzą do mnie myszy-samobójczynie i wtedy Barbiś ochoczo je łapie. Ostatnio nawet pobił się z Lisiem, ponieważ on chciał złapać mysz i uważał, że Lisio nie ma do tego prawa. Najpierw pobił Lisia a potem złapał mysz, ledwo mysz żywą odratowałem i wyniosłem gdzieś na teren otwarty. 

Herszt (Hersio) - Drugi braciszek, Hersio ma zupełnie inny charakter. Jest przede wszystkim samodzielny, jest indywidualistą, nie znosi tłumu, zawsze jest sam, wszystko robi sam i nigdy nie działa z innymi. Nawet jak był malutki, to nigdy nie spał z braćmi, tylko zawsze osobno. Jest tak samodzielny, że nawet jak gdzieś się chce dostać i tam go posadzę to musi zeskoczyć i jeszcze raz wskoczyć sam. Dlatego, że nie będzie tolerował narzucania sobie woli. Hersio miał ostatnio kilka problemów, bo musiał mieć operacje na ucho, uderzył się w ucho, miał krwiaka, ale już jest dobrze. Hersio jest bardzo nieśmiały i dlatego rzadko go widzimy, ale teraz po operacji jakoś się bardziej oswoił. 

Lisio - Jest trzecim z braci. Ma zupełnie inny charakter. Jest bardzo towarzyski, bardzo lubi ludzi, do każdego podchodzi a zwłaszcza lubi skakać na ramiona. Zawsze jak przychodzę do domu, to mnie w ten sposób wita, że skacze mi na ramiona. Kiedy pracuje w ogródku, to często tak się zdarza, że stoję na drabinie dwa metry nad ziemią, a Lisio jeszcze siedzi na moich ramionach i z wysokości prawie czterech metrów obserwuje, co się dzieje. Lisio oczywiście śpi ze mną, tak jak pozostałe, ale ma zwyczaj spania na głowie. Niestety, jak już się tak rozochoci, to ostrzy sobie pazurki na mojej głowie, ale najgorsze jest to, że strasznie głośno mruczy. Potrafi mruczeć na przykład przez godzinę, w związku z czym nie można usnąć. Jego zwyczajem jest spanie pod kołdrą, także w zasadzie większość dnia przesypia pod kołdrą, bo wszystkie trzy koty są już starszymi panami, jako że mają 13,5 roku. Lisio najczęściej występuje, dlatego że po prostu lubi. Jak tylko widzi, że fotel się wysuwa, to zaraz biegnie i kładzie się na oparciu. Z tymże niestety lampy są bardzo grzejące, gorąco i długo na tym oparciu nie może wytrzymać. 

Tomek - Maine Coon, długowłosy oczywiście. Historia Tomka jest długa. Niestety nie wiadomo ile ma lat, ponieważ Tomek miał bardzo ciężko dzieciństwo i uratował go mój sąsiad, pan Piotr. (...) Ma dość dziwny charakter. Nie okazuje miłości, teraz tutaj warczy, jak był jeszcze na samym początku u mnie, to bardzo się bał i z taką bezdomną kotką, która u mnie mieszka w zimę, a cały rok się stołuje walczył, ale walczył tak, że sytuacja była zmienna. Raz on się jej bał i musiałem go wynosić z domu i wnosić, bo ona mu zabraniała wchodzenia, to znowu ją przeganiał. W tej chwili się jakoś już porozumieli i ze sobą nie walczą, ale Tomek nie okazuje uczuć przez to swoje dzieciństwo i generalnie z innymi kotami żyje na stopie neutralności. To tylko Barbiś go tak czasami prowokuje. Jest samodzielny i nie chce z nikim za bardzo się stowarzyszyć. Natomiast oczywiście przychodzi do łóżka i problem polega na tym, że lubi położyć się na piersiach a z racji swojej wagi, po prostu człowieka dusi w nocy. Tomek ma dwa ulubione zajęcia. Po pierwsze lubi siedzieć w ogródku własnym, ale najlepiej u sąsiadów i obserwować, co się dzieje na naszej uliczce, a drugie to jest po prostu jedzenie. W zasadzie to mógłby zjeść wołu z kopytami i zawsze jest głodny. Ma opracowane trzy metody wymuszania jedzenia, bo Tomek o nic nie prosi, on po prostu żąda, wymusza i terroryzuje. Rano przychodzi, ustawia się przed drzwiami do biblioteczki i przednimi łapami wali w te drzwi, robiąc taki hałas, że umarłego by obudził. 

Czarnuszek - W tym zestawie jest nowym kotem, bo mieszkał przedtem gdzie indziej. Też zajmuje pozycje niezależną. Nie spoufala się z innymi kotami, natomiast cały czas jednak nie może dojść do porozumienia z Tomkiem. Przy czym to nie jest tak, że one ze sobą walczą, gryzą się, czy coś w tym rodzaju. One tak naprawdę reprezentują coś w rodzaju starego małżeństwa. Nie mogą żyć ani razem, ani osobno. Łażą za sobą i bez przerwy patrzą, co ten drugi robi, ale jedzą osobno i oczywiście, jak zbliżą się za bardzo to na siebie powarkują i na  tym wszystko się kończy. 

Telewizja Republika