Przejdź do treści
Republika Wieczór Wyborczy Republiki: Polacy wybierają, my komentujemy! Startujemy w niedzielę od godziny 19:50.
22:53 Liga Mistrzów: w finale rozgrywek Paris Saint Germain pokonał, na Allianz Arenie w Monachium, Inter Mediolan 5:0!
21:48 Włochy: 700 tys. turystów w Rzymie, komplet w hotelach nad morzem w długi weekend
21:15 Sport: Broniący tytułu mistrza świata na żużlu Bartosz Zmarzlik wygrał Grand Prix Czech
21:02 Lubuskie: Trwają poszukiwania Katarzyny O. podającej się za psychologa
19:33 Słowacja: Przed początkiem sezonu letniego w Tatrach ratownicy ostrzegają przed polami śnieżnymi
18:57 Ukraina: 11 wiosek ewakuowanych w obwodzie sumskim w związku z rosyjską ofensywą
17:26 MP w szermierce: Złoto w szpadzie dla drużyn AZS AWF Katowice i Piasta Gliwice
13:40 Akcja "Solidarni z Batmanem", na profilu Tomasza Sakiewicza na X przekroczyła już ponad 250 tysięcy wyświetleń w zaledwie kilka godzin!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Nysie zaprasza na spotkanie z Danielem Obajtkiem oraz Michałem Dworczykiem, 5 czerwca (czwartek), g. 19:00, Nyski Dom Kultury ul. Wałowa 7
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza na protest - Nie dla nielegalnej imigracji!, 8 czerwca (niedziela), g. 12, pod Radą Miasta Gdańska ul. Wały Jagiellońskie 1
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Niedzielski: w pierwszej grupie będziemy preferować najpierw zaszczepienie osób powyżej 75. roku życia

Źródło: PAP/Marcin Bielecki

- Jeżeli chodzi o dystrybucję szczepień, to będziemy chcieli w grupie pierwszej zacząć od szczepienia tych, którzy są najbardziej narażeni na konsekwencje związane z ciężkim przechorowaniem Covid-19, czyli osób powyżej 75. roku życia - powiedział szef MZ Adam Niedzielski.

Minister zdrowia pytany na wtorkowej konferencji prasowej o kwestię szczepień nauczycieli powiedział, że pod koniec dyskusji o kolejności szczepień zostali oni przesunięci do grupy pierwszej. "Czyli po wyszczepieniu medyków znajdują się w tej pierwszej grupie, która będzie poddana zaszczepieniu" - zapewnił Niedzielski.

Jak mówił, "mamy do czynienia z taką sytuacją, że rzeczywiście w perspektywie dwóch tygodni będziemy podejmowali decyzje o tym, czy dzieci wrócą do szkół". "Przygotowując się do tego, będziemy w ostatnim tygodniu ferii przeprowadzali akcję takiego testowania wśród nauczycieli klas 1-3 po to właśnie, żeby przygotować się na ewentualność podkreślam - bo to nie jest jeszcze przesądzone - powrotu do szkół" - zaznaczył szef resortu zdrowia.

Jak podkreślił, "jeżeli chodzi o samą dystrybucję szczepień, to tutaj przede wszystkim w pierwszej kolejności będziemy chcieli w grupie pierwszej zacząć od szczepienia tych osób, które są najbardziej narażone na konsekwencje związane z ciężkim przechorowaniem Covidu". "I tutaj też pewna sekwencja jaką utworzymy w grupie pierwszej na pewno będzie preferowała osoby powyżej 75. roku życia" - powiedział Niedzielski.

Ale - dodał - "ostateczne informacje podamy państwu po podjęciu decyzji między innymi przez Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego i oczywiście po decyzji i konsultacji z ministrem Michałem Dworczykiem, który jest pełnomocnikiem ds. programu szczepień".

Przyjęta przez rząd Narodowa Strategia Szczepień zakłada cztery etapy przeprowadzania zabiegów. Podczas Etapu 0 szczepienia otrzymają m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (m.in. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

W ramach Etapu 1 szczepienie będą mogli otrzymać pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby powyżej 60 lat (w kolejności od najstarszych) i służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie. W tym etapie szczepienia otrzymają również nauczyciele.

W Etapie 2 szczepienie otrzymają osoby poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 (np. choroby płuc, cukrzyca, nowotwory, otyłość) albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia. Pacjenci, u których występują takie choroby, będą mogli zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej z prośbą o wystawienie e-skierowania niezależnie od grupy wiekowej, w jakiej się znajdują.

W tym etapie szczepione będą też osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne (m.in. pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, transportu publicznego, urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości i funkcjonariusze służb celno-skarbowych).

W Etapie III szczepienie otrzymają przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W tym etapie szczepione będą również pozostałe grupy osób dorosłych. 

PAP

Wiadomości

Szwecja poluzowuje monopol alkoholowy po ponad stu latach

Julia Nawalna uruchamia telewizję. Skąd będzie nadawać?

Chiński tygrys już nie taki mocny? Zyski Temu spadły o niemal połowę

Nokaut w finale Ligi Mistrzów. W końcu tego dokonali!

Podawała się za psychologa. Wciąż pozostaje nieuchwytna!

Justyna Steczkowska uderza w TVP w likwidacji. "Złamali mi serce"

HIT! Spiderman na dachu! Wzywa do uwolnienia Batmana

Polska-Niemcy. Nasza kadra z porażką w finale

Ks. Stryczek w Republice: można mnie zabić, ale nie można odebrać mi wolności!

Od jutra turyści zapłacą więcej za parkowanie!

Jakubiak: akcja wokół "Batmana" to jest walka z opozycją!

Edyta i Cezary Pazura świętują 18 rocznicę! „Przeszliśmy przez ogień. Były chwile, gdy nie mieliśmy nic — oprócz siebie”

Chiny zaatakują Tajwan? Szef Pentagonu bije na alarm!

Osowski: policja straszyła uczestników naszego zgromadzenia sprawami sądowymi!

SPRAWDŹ TO!

Ojciec zamordował swoje dzieci. Co na to Żukowska? Nie uwierzycie!

Najnowsze

Szwecja poluzowuje monopol alkoholowy po ponad stu latach

Podawała się za psychologa. Wciąż pozostaje nieuchwytna!

Justyna Steczkowska uderza w TVP w likwidacji. "Złamali mi serce"

HIT! Spiderman na dachu! Wzywa do uwolnienia Batmana

Polska-Niemcy. Nasza kadra z porażką w finale

Julia Nawalna uruchamia telewizję. Skąd będzie nadawać?

Chiński tygrys już nie taki mocny? Zyski Temu spadły o niemal połowę

Nokaut w finale Ligi Mistrzów. W końcu tego dokonali!