Nie żyje Mariusz Walter. Współzałożyciel i wieloletni szef telewizji TVN
W wieku 85 lat zmarł Mariusz Walter, podał portal tvn24.pl. Był jednym z twórców TVN, współzałożycielem i współwłaścicielem grupy ITI. Urodził się 4 stycznia 1937 we Lwowie. Od kilkunastu lat znajdował się na liście 100 najbogatszych Polaków tygodnika „Wprost”.
Był dziennikarzem TVP w latach 1963–1982. W latach 1967–1983 był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Wchodził w skład egzekutywy Oddziałowej Organizacji Partyjnej w Komitecie Zakładowym PZPR przy Komitecie do spraw Radia i Telewizji. Redaktor naczelny Redakcji Widowisk Publicystycznych i Form Dokumentalnych Studia-2 TVP w latach 1978–1982. Współtworzył takie programy telewizyjne, jak: „Turniej Miast” czy „Studio 2”. W stanie wojennym zakończył współpracę z TVP. W latach 1979–1984 wykładał na Uniwersytecie Śląskim.
W lutym 1983 Jerzy Urban zaproponował gen. Czesławowi Kiszczakowi utworzenie w ramach MSW PRL specjalnego zespołu propagandowego, który miał prowadzić czarną propagandę antysolidarnościową i kampanię na rzecz poprawy wizerunku służb podległych MSW w społeczeństwie; do takiego zespołu rekomendował Mariusza Waltera. W swoim liście do Kiszczaka określił Waltera jako „najzdolniejszego redaktora telewizyjnego w Polsce, organizatora i koncepcjonistę”, „członka PZPR”, ale „raczej profesjonalistę niż polityka”. Koncepcja utworzenia zespołu została odrzucona przez MSW. Według „Newsweeka” sam Mariusz Walter nawet nie wiedział o planach powstania tego organu.
W 1984 założył z Janem Wejchertem holding ITI (International Trading and Investment). Przedsiębiorstwo otrzymało koncesję od władz PRL na sprowadzanie sprzętu elektronicznego z zagranicy i dystrybucję w Polsce filmów na kasetach wideo. W 1997 stanął na czele telewizji TVN, której kierownictwo w 2001 przekazał synowi Piotrowi.