Przejdź do treści

Nie ma żadnej Polski. Miedwiediew rewanżuje się za Królewiec

Źródło: PAP

Dmitrij Miedwiediew opublikował wpis, w którym określa Polaków mianem "rusofobów, którzy chcą uczyć historii". Chodzi o nazwę miasta Kaliningrad.

Przypomnijmy, że we wtorek Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami RP wydała uchwałę dot. Królewca. Wskazano, że to nazwa właściwa. "Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej działająca przy Głównym Geodecie Kraju, na 125. posiedzeniu w dniu 12 kwietnia 2023 roku uchwaliła, że dla miasta o rosyjskiej nazwie Калининград (Kaliningrad) zalecana jest wyłącznie polska nazwa Królewiec i nie zalecane jest stosowanie w języku polskim nazwy Kaliningrad, zaś dla jednostki administracyjnej, w której znajduje się to miasto i noszącej rosyjską nazwę Калининградская область (Kaliningradskaja obłast´) zalecana jest polska nazwa obwód królewiecki i nie zalecane jest stosowanie w języku polskim nazwy 'obwód kaliningradzki'" – czytamy na stronie komisji.

Decyzja Polski nie spodobała się Dmitrijowi Miedwiediewowi. Postanowił odpowiedzieć, przywołując niemieckie nazwy niektórych polskich miast. "Tak więc polskie rusofoby chcą wszystkich uczyć historii. Nie podoba im się nazwa rosyjskiego miasta Kaliningrad; sugerują zamiast tego używanie nazwy Królewiec. W takim wypadku, nie będzie Krakowa, tylko Krakau. Nie ma Gdańska, tylko Danzig; nie ma Szczecina, tylko Stettin; nie ma Poznania, tylko Posin; nie ma Wrocławia, tylko Breslau; można wymieniać i wymieniać" – przekonuje propagandysta Putina.

"I oczywiście nie ma żadnej Polski, tylko Księstwo Warszawskie, czyli Królestwo Polskie wchodzące w skład Federacji Rosyjskiej, jako następcy Imperium Rosyjskiego" – podsumował sfrustrowany najwidoczniej Miedwiediew.

Rosyjski "polityk" najwidoczniej zapomniał, albo też, bo nie przeceniamy jego intelektu, nie wiedział, że Królewiec w polskim nazewnictwie istniał od zawsze, a północna część dawnych Prus Wschodnich przez dziesiątki lat była lennem Rzeczypospolitej. Lennem, którego władcy klękali na znak poddaństwa przed polskimi królami. Klękali przed naszymi monarchami także rosyjscy carowie, "panie" Miedwiediew!

dorzeczy.pl

Wiadomości

Rosyjskie ataki na Kijów i inne części kraju. Są ofiary

Elon Musk chce przyśpieszyć zakończenie misji ISS

Kontrowersyjna walka MMA wywołała oburzenie | FILM

NATO rozbuduje systemu rurociągów w kierunku wschodniej Europy

Strzelanina w szpitalu w Pensylwanii: Nie żyje policjant i napastnik

Zawalił się dach w centrum handlowym, zginęło co najmniej 6 osób

Uchodźca z Syrii zaatakował przed wyborami w Niemczech

Andrzej Duda: chcieli go zatłuc, ale okazał się dla nich za mocny

Andrzej Duda: Donald Trump potwierdził sojusz polsko-amerykański

Przyszli pod dom liderki AfD i ...

Pęk: bez Stanów Zjednoczonych Europa nie będą miały znaczących gwarancji bezpieczeństwa

Donald Trump spotkał się ze swoim "wielkim przyjacielem" Andrzejem Dudą

TYLKO U NAS

Trump na CPAC: „Odzyskaliśmy Amerykę i spełniamy obietnice”

Dwóch mężczyzn znalezionych martwych w garażu

Dziennikarz TVN24 wybuczany

Najnowsze

Andrzej Duda: chcieli go zatłuc, ale okazał się dla nich za mocny

NATO rozbuduje systemu rurociągów w kierunku wschodniej Europy

Strzelanina w szpitalu w Pensylwanii: Nie żyje policjant i napastnik

Zawalił się dach w centrum handlowym, zginęło co najmniej 6 osób

Uchodźca z Syrii zaatakował przed wyborami w Niemczech

Rosyjskie ataki na Kijów i inne części kraju. Są ofiary

Elon Musk chce przyśpieszyć zakończenie misji ISS

Kontrowersyjna walka MMA wywołała oburzenie | FILM