Przejdź do treści
21:16 Watykan: Papież Franciszek w homilii odczytanej podczas mszy Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę wezwał wierzących, by byli "budowniczymi nadziei dla świata"
20:47 Tatry: Dwa groźne wypadki na skutek poślizgnięcia i upadku z wysokości. TOPR apeluje o ostrożność
20:34 W. Zełenski: jeśli rozejm wielkanocny stanie się faktem, Ukraina proponuje, aby został przedłużony
20:05 Prymas Polski: niech życie i nadzieja odrodzą się na gruzach naszych porażek
18:19 Lublin: Z powodu awarii wstrzymany ruch pociągów na stacji Lublin
18:08 Kujawsko-pomorskie: Po wypadku zablokowana jest DK15 w Wierzchosławicach
Debata Republiki Kolejna debata kandydatów na Prezydenta RP, której organizatorem będzie Telewizji Republika już 9 maja – proszę śledzić naszą antenę, portal i media społecznościowe
Spotkanie 29 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z publicystą TV Republika - Jakubem Maciejewskim. Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Ściegiennego 13, Kielce
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
NBP NBP informuje: Narodowy Bank Polski działając niezależnie od nacisków politycznych, zapewnia stabilność cen i wspiera zrównoważony rozwój gospodarki. Niezależność banku centralnego to fundament silnej gospodarki. NBP działa na rzecz dobrobytu Polaków

Nic strasznego!

Źródło:

Ma metr długości i groźnie syczy. Spokojnie, to tylko zaskroniec, dla człowieka zupełnie niegroźny. Kto się boi ciem i pająków? Zostańcie z nami.

 Na portalu www.puszcza.tv przekonacie się, że wcale nie są straszne. Z nami przeżyjecie wiele przygód, a lęki zamienicie na pasję!

Gdy znajdziemy się blisko niego, syczy bardzo złowieszczo. Napręża swoje długie ciało, wysoko unosząc głowę. W pierwszej chwili potrafi nieźle przestraszyć. Żmija - pomyślimy. Spokojnie, nie dajmy się zwieść emocjom i przyjrzyjmy się uważnie. Widzicie te jaskrawo-żółte plamy na głowie węża? Są tuż za skroniami, stąd jego nazwa - zaskroniec. Już sam wygląd zaskrońca może zrobić na nas wrażenie, samce mają nawet do metra długości, a samice bywają jeszcze dłuższe. Choć nieprzyjemnie syczą, to dla człowieka są zupełnie niegroźne.

Nie dość, że nic nam nie zrobią, to same wymagają naszej uwagi, zwłaszcza młode zaskrońce na wiosnę. W przeciwieństwie do dorosłych węży, są bardzo nieostrożne i uwielbiają wygrzewać się, leżąc dosłownie na środku drogi. Niestety, w ten sposób często giną pod kołami rowerów i aut.

Zaskrońce są już po okresie godowym. Widok zakochanych węży jest zaś wart uwagi. Samce   uganiają się za samicą, a podczas zbliżenia owijają swoje długie, pokryte łuskami ciała. Gniazdo zakładane jest w miejscach zapewniających ciepło. Idealnie sprawdza się kompost. W połowie czerwca samice składają tu jaja - czasem nawet trzydzieści. Młode wykluwają się pod koniec lata. Są nieco grubsze od sznurowadła. Aby przetrwać zimową hibernację, muszą bardzo szybko nabrać sił.

Usunięto obraz.

Gdybyście teraz, oswojeni, zapałali nagle czułością do bezbronnego zaskrońca i zechcieli wziąć go na ręce, zdecydowanie odradzamy. Zostaniecie wymazani śmierdzącą mazią - wydzieliną z kloaki, przez którą długo o zaskrońcu nie zapomnicie.

Kuzyni z tropików

Nawet wśród miłośników przyrody, znajdzie się wielu takich, co boją się pająków. Unikają pospolitych krzyżaków, a sama myśl o pająkach zamieszkujących tropiki wywołuje nagły atak przerażenia. Tymczasem jeden z przedstawicieli rodziny spachaczowatych doskonale odnajduje się w Puszczy Białowieskiej. Możecie być jednak spokojni, w przeciwieństwie do swych tropikalnych kuzynów, spachacz zielonawy jest znacznie mniejszy. Wielkość jego odnóży waha się w granicach 5 cm. Przyznacie, że to nic w porównaniu do trzydziestocentymetrowych odnóży tamtych. Nasz felietonista, Artur Hampel niechcący wpuścił go nawet do domu - co wynikło z tej przygody, zobaczcie koniecznie na stronach www.puszcza.tv, w cyklu „Wędrując po puszczy”.

Okazało się przy tym, że ten przepięknie ubarwiony pająk, nie tylko dobrze radzi sobie na łąkach i skraju lasu. Wbrew naukowej literaturze, my spotkaliśmy go w samym sercu puszczy, daleko od łąk i otwartych przestrzeni. Czy to przypadek? Przyszłość pokaże - zostańcie z nami!

Niezwykli lotnicy

Nie do wiary, że te niewielkie stworzenia wywołują lęk u tak wielu osób. Spróbujcie przyjrzeć im się z bliska - ujmują niezwykłą kolorystyką i zadziwiają zwyczajami. Ćmy niewiele różnią się od motyli dziennych, zostały przecież wytypowane sztucznie, ze względu na odmienną budowę czułek.

Różnorodność gatunkowa ciem nie została jeszcze w pełni opisana, co roku pojawiają się informacje o kolejnych odkrytych gatunkach. Nie jest też do końca wyjaśniona przyczyna uporczywego lotu do światła. Całkiem niedawno okazało się, że barciak większy, dość pospolity owad, wyrządzający szkody w pasiekach, jest najlepiej słyszącym zwierzęciem na świecie! Dzięki  ogromnej wrażliwości na dźwięk może ustrzec się przed swym najgroźniejszym wrogiem - nietoperzem. Pomyśleć, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu, ćmy uznawane były za głuche.

Usunięto obraz.

Przyjrzyjmy się ich niezwykłej barwie, stanowi ona także niezbędny kamuflaż, chroniący przed drapieżnikami. Wśród ciem są też doskonali lotnicy. Zawisaki potrafią mknąć z ogromną prędkością, po czym zatrzymują się w locie niczym kolibry.

Jak najlepiej rozpocząć obserwację ciem? Przygotujcie tylko duże prześcieradło i lampę, a co z tym zrobić - sprawdźcie na www.puszcza.tv! Być może ta przygoda przerodzi się w prawdziwą pasję?

Usunięto obraz.Usunięto obraz.

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Fundacja Niezależne Media.

 

Telewizja Republika

Wiadomości

Celebryci pokazują koszyczki! Kto zachwycił, a kto zaskoczył?

Amerykańscy katolicy oburzeni profanacją świąt Wielkiej Nocy

Wiceprezydent Vance spotkał się kardynałem Pietro Parolinem

Bogucki: ustawa o „mowie nienawiści” miała być kagańcem nałożonym na wolność słowa

SPRAWDŹ TO!

Nowy film na profilu posła Mateckiego. "Jestem silny..." WIDEO

Wielki powrót Barcelony, niestety uraz Roberta Lewandowskiego

Wojciech Modest Amaro o Wielkim Piątku: „Wziąłem na ręce krwawiącego Jezusa”

Terror Kidawy-Błońskiej wobec koalicjantów

Rozejm wielkanocny. To tyle ze słów Putina...

Morawiecki: Święta Zmartwychwstania Pańskiego są o nadziei!

Uwaga: wstrzymany ruch pociągów na stacji Lublin

Drozdowicz: wolność słowa jest gwarantem zachowania praw i wolności innego typu!

Wielkanocne kompozycje kulinarne – jak udekorować stół, by był pyszny i wiosenny?

Znów to samo! Bodnar czcząc pamięć zamordowanych, pisze o mowie nienawiści

Święta wielkanocne w Tatrach. Warto pamiętać o kilku rzeczach

Najnowsze

Celebryci pokazują koszyczki! Kto zachwycił, a kto zaskoczył?

SPRAWDŹ TO!

Nowy film na profilu posła Mateckiego. "Jestem silny..." WIDEO

Wielki powrót Barcelony, niestety uraz Roberta Lewandowskiego

Wojciech Modest Amaro o Wielkim Piątku: „Wziąłem na ręce krwawiącego Jezusa”

Terror Kidawy-Błońskiej wobec koalicjantów

Amerykańscy katolicy oburzeni profanacją świąt Wielkiej Nocy

Wiceprezydent Vance spotkał się kardynałem Pietro Parolinem

Bogucki: ustawa o „mowie nienawiści” miała być kagańcem nałożonym na wolność słowa