Przejdź do treści
09:03 Szef Krajowego Biura Wyborczego Rafał Tkacz poinformował, że początek głosowania do godz. 8.30 odbył się bez incydentów
08:11 Wielka Brytania: 1 czerwca wszedł w życie zakaz kupowania i sprzedawania jednorazowych e-papierosów
07:24 Szwecja zaostrza kontrole zagranicznych statków, aby przeciwdziałać rosyjskiej flocie cieni
Republika Wieczór Wyborczy Republiki: Polacy wybierają, my komentujemy! Startujemy w niedzielę od godziny 19:50.
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Nysie zaprasza na spotkanie z Danielem Obajtkiem oraz Michałem Dworczykiem, 5 czerwca (czwartek), g. 19:00, Nyski Dom Kultury ul. Wałowa 7
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza na protest - Nie dla nielegalnej imigracji!, 8 czerwca (niedziela), g. 12, pod Radą Miasta Gdańska ul. Wały Jagiellońskie 1
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Nazwiska nowych ministrów w przyszłym tygodniu. Nowy marszałek Sejmu dopiero pod koniec czerwca

Źródło: flickr.com/saeima/CC BY-SA 2.0

Po konferencji prasowej premier Ewy Kopacz, rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska zapowiedziała, że nazwiska nowych ministrów zostaną ogłoszone w przyszłym tygodniu. W związku ze zmianami w rządzie i kancelarii premiera ruszyła już jednak fala spekulacji, kto zajmie miejsca zdymisjonowanych.

W środę wieczorem premier Ewa Kopacz poinformowała o dymisji trzech ministrów (ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, ministra sportu Andrzeja Biernata, ministra skarbu państwa Włodzimierza Karpińskiego), trzech wiceministrów (skarbu państwa Rafała Baniaka, środowiska Stanisława Gawłowskiego oraz gospodarki Tomasza Tomczykiewicza), szefa doradców premiera (Jana Rostowskiego), koordynatora służb specjalnych (Jacka Cichockiego).

Kopacz zapowiedziała także, że nie podpisze sprawozdania prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta za rok 2014, a ja poinformowała po konferencji Małgorzata Kidawa Błońska, Ewa Kopacz skieruje też do Sejmu wniosek o jego odwołanie. Czytaj więcej Premier poinformowała także, że odbyła "bardzo trudną rozmowę" z marszałkiem Sejmu Radosławem Sikorskim i zapowiedziała również jego rezygnację ze stanowiska.

Arłukowicza i Neumann na nowych stanowiskach?

Nazwiska nowych ministrów mają zostać podane do informacji w przyszłym tygodniu. – Jeżeli popatrzymy, że jutro pani premier jest w Brukseli, pojutrze w Rzymie i w Watykanie, to nie jest czas dobry na to, by ogłaszać decyzję – tłumaczyła rzeczniczka rządu. Jak dodała, premier Kopacz jest przygotowana i zna już nazwiska następców odwołanych dzisiaj ministrów.

 

Jak podaje nieoficjalnie tygodnik "Polityka", następcą Bartosza Arłukowicza może zostać obecny wiceminister Sławomir Neumann. Polityk należący do Platformy Obywatelskiej, jest sekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia od 2012 roku.

 

Dzisiaj Neumann zrezygnował z udziału w programie „Faktach po Faktach” ponieważ został pilnie wezwany do Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

 

Zgodnie ze słowami Kidawy-Błońskiej, nowy marszałek Sejmu zostanie wybrany dopiero na kolejnym posiedzeniu Sejmu tj. 23-25 czerwca. Wcześniej Radosław Sikorski zapowiedział podczas konferencji prasowej, że nazwisko jego następcy zostanie podane w najbliższych dniach.

 Z kolejnym nieoficjalnych informacji tygodnika „Polityka” wynika natomiast, że następcą Sikorskiego może być obecny minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna. Jego stanowisko w MSZ, miałby wtedy zająć Rafał Trzaskowski – wiceminister spraw zagranicznych odpowiedzialny za politykę europejską.

Czytaj więcej:

Gronkiewicz-Waltz sugeruje rezygnację prezesa NBP? „Decyzja premier Kopacz powinna go skłonić do refleksji”   Andrzej Duda skomentuje dymisje w rządzie. Szczerski: Sejm powinien się natychmiast rozwiązać   Kaczyński przed Pałacem Prezydenckim: Wygraliśmy wybory, ale nie wykonaliśmy jeszcze zadania   Sikorski rezygnuje ze stanowiska Marszałka Sejmu. "Zamierzam dalej pracować na sukces wyborczy PO"
TVN24, 300polityka.pl, polityka.pl, Radio ZET

Wiadomości

Maja Klajda z sukcesem na Miss World 2025! Polka została II Vice Miss i najpiękniejszą Europejką!

Leon XIV pozdrowi dziś uczestników Giro d’Italia

Lewandowska chwali się sukcesem Klary. „Dumna” – napisała przy wspólnym zdjęciu

UE wprowadza aplikację do weryfikacji wieku online bez ujawniania danych osobowych

Kuriozalna wystawa w Instytucie Polskim w Berlinie

Polacy ruszyli do urn. O 7.00 zaczęło się głosowanie

Polonia oddała głos: Koniec głosowania w Ameryce Płd. i Pn.

USA planuje drastyczne sankcje wobec Rosji. Dwa decydujące tygodnie

Putin wzywa do ograniczenia usług zachodnich firm technologicznych w Rosji

Raport AIEA ujawnia tajne działania nuklearne Iranu

Paryż w płomieniach: chuligańskie wybryki po historycznym zwycięstwie

Czy będą obowiązkowe badania kierowców po 70. roku życia?

AKTUALIZACJA

Katastrofa pociągu pasażerskiego w Rosji. Są zabici i ranni

Szwecja poluzowuje monopol alkoholowy po ponad stu latach

Julia Nawalna uruchamia telewizję. Skąd będzie nadawać?

Najnowsze

Maja Klajda z sukcesem na Miss World 2025! Polka została II Vice Miss i najpiękniejszą Europejką!

Kuriozalna wystawa w Instytucie Polskim w Berlinie

Polacy ruszyli do urn. O 7.00 zaczęło się głosowanie

Polonia oddała głos: Koniec głosowania w Ameryce Płd. i Pn.

USA planuje drastyczne sankcje wobec Rosji. Dwa decydujące tygodnie

Leon XIV pozdrowi dziś uczestników Giro d’Italia

Lewandowska chwali się sukcesem Klary. „Dumna” – napisała przy wspólnym zdjęciu

UE wprowadza aplikację do weryfikacji wieku online bez ujawniania danych osobowych