Już 1 kwietnia rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Spis taki odbywa się co 10 lat. W tym roku mija 100 lat od pierwszego oficjalnego liczenia ludności w Polsce.
Zostanie on przeprowadzony w formie samospisu internetowego - jest to forma podstawowa, ujęta w ustawie jako obowiązek każdego obywatela. To oznacza, że każdy obywatel powinien sam wypełnić formularz spisowy zamieszczony na stronie internetowej GUS-u
- Obowiązkową metodą dokonania spisu, zgodnie z ustawą, jest samospis internetowy. Ale stawiamy na niego nie tylko z uwagi na pandemię. Takie założenia przyświecały nam od początku z tego względu, że nasze społeczeństwo oczywiście się zmienia, jesteśmy bardziej przystosowani cyfrowo, do wykorzystania internetu. Ale również zależało nam na tym, żeby w miarę możliwości ograniczyć koszty realizacji spisu. Im więcej osób spisze się przez internet, tym mniej rachmistrzów musimy zaangażować w realizację spisu - mówiła Karolina Banaszek w Polskim Radiu 24.
Inna możliwość spisu
- Wypełnienie przez internet będzie możliwe również w najbliższym urzędzie gminy, bo gminy są zobowiązane do zapewnienia takiego miejsca spisowego. Jeśli mamy problem z dotarciem do gminy, czy też nie mamy dostępu do internetu czy to w domu, czy przez telefon, również będziemy uruchamiać infolinię spisową. Spisać się będzie można od 1 kwietnia, dzwoniąc na numer infolinii. Następnie trzeba wybrać opcję "spisz się przez telefon" i tam, po wpisaniu tonowym swojego kodu pocztowego, połączymy się z urzędem statystycznym w województwie, w którym mieszkamy. Wówczas nasi ankieterzy i rachmistrzowie przeprowadzą z nami spis przez telefon - stwierdziła Karolina Banaszek.